Jakie są różnice między iPhone X, a iPhone Xr? iPhone X vs iPhone Xr – który model wybrać na chwilę obecną?

Jakie są różnice między iPhone X, a iPhone Xr? iPhone X vs iPhone Xr – który model wybrać na chwilę obecną?

0

Apple zrobiło nam w tym roku „niespodziankę” i wypuściło (jeżeli można to tak nazwać) tańszego iPhone’a, który według nich będzie hitem sprzedażowym. Do jego premiery pozostało trochę czasu, ale już dziś można mu się bliżej przyjrzeć i rozważyć sens zakupu lub całkowity jego brak. Wiele osób uważa, że zdecydowanie lepszym wyborem na chwilę obecną jest zeszłoroczny iPhone X. Czy to prawda? Porównajmy obydwa modele i odpowiedzmy sobie na to jakby nie patrzeć trudne pytanie 21 wieku.

Ekran

Dwa różne modele, które cechuje zupełnie inna technologia. Zaczynając od zeszłorocznego iPhone’a X znajdziemy w nim rewelacyjny ekran OLED 5,8 cala o rozdzielczości wynoszącej 2436 x 1125, co przekłada się na 458 pikseli na cal. Dodatkowo ekran wspiera technologię HDR wspomaganą przez Dolby Vision, połączenie tych dwóch rozwiązań sprawia, że filmy na ekranie smartfona wyglądają fenomenalnie.

Dziesiątka jest pierwszym iPhonem z tak zwanym „notchem”, w którym to znajdują się wszystkie sensory, kamery oraz głośnik. Dzięki takiemu, a nie innemu rozwiązaniu ramki edranu zmniejszono do mimimum przez co telefon wygląda nowocześnie i futurystycznie. Tegoroczny najtańszy iPhone nie bez powodu nazywany jest budżetowym urządzenie, został pozbawiony ekranu OLED na rzecz technologii IPS (LCD), która według Apple ma cechować się rewelacyjnymi możliwościami.

Rozmiar ekranu to więcej niż w przypadku iPhone’a X oraz Xs, wynosi 6,1 cala i posiada rozdzielczość zdecydowanie odbiegająca od standardów premium – 1792 x 828 pikseli, co przekłada się na 326 pikseli na cal, jest to dokładnie taka sama wartość co w przypadku iPhone’a 8. Ekran LCD inaczej niż w przypadku OLED potrzebuje podświetlenia, a ono również potrzebuje miejsca, przełożyło się to na zauważalnie większe ramki niż w przypadku iPhonów z ekranami OLED.

Oczywiście tak samo jak pozostali bracia, nie zabrakło wycięcia na wszystkie sensory i głośnik. Smartfony Apple od iPhone’a 6s wspierały funkcję rozpoznawania siły nacisku 3D Touch. Zmieniło się to jednak za sprawą iPhone’a Xr, w którym ową funkcję usunięto. iPhone X natomiast naturalnie 3D Touch posiada.

Bateria

Zeszłoroczny flagowiec Apple posiada ogniwo o pojemności 2716 mAh, jest to stosunkowo niewiele porównując wspomnianą wartość do urządzeń z Androidem, ale nie zapominajmy ze IOS jest zdecydowanie lepiej zoptymalizowany i przełożyło się to na moim zdaniem rewelacyjne wyniki, które pozwalają komfortowo korzystać z urządzenia bez konieczności martwienia się o kontakt.

Budżetowy iPhone Xr jak na razie nie ma oficjalnie podanej wartości jaką pojemność oferuje jego bateria, ale wedle obietnic Apple ma on działać o 1,5 h dłużej niż iPhone 8 Plus, który miał bardzo podobny czas do iPhone X. Reasumując, szykuje nam się najdłużej działający na jednym ładowaniu iPhone – bomba!

Wydajność

IPhone X to po dzień dzisiejszy jeden z najszybszych telefonów na rynku i jak na razie żadne telefon z Androidem nie jest mu straszny. Wbudowany chip A11 Bionic będzie dawał radę przez najbliższe kilka lat i nie ma powodów do zmartwień czy nie będzie on za słaby. Jak wiemy Apple lubi ścigać się z samym sobą i udało im się stworzyć układ A12, który jest wydajniejszy niż zeszłoroczny A11. Przekłada się to na lepsze wyniki przy mniejszym zużyciu energii.

W codziennym użytkowaniu jednak nie ma szans żeby zobaczyć jakąkolwiek zauważalną różnicę miedzy tymi procesorami – są i będą najszybszymi na rynku przez długi okres. Oba omawiane telefony posiadają 3 GB pamięci RAM. Oczywiście równolegle iPhone X jak i Xr posiadają technologię odblokowywania twarzą – Face ID, która jest moim zdaniem zdecydowanie lepsza i wygodniejsza niż Touch ID.

Aparat

IPhone X to jeden z najpopularniejszych urządzeń fotograficznych. Przez długi okres użytkowałem Galaxy s9 +, którym wykonałem kilkaset zdjęć, po zmianie na iPhone X wyczułem oczywiście lekką zmianę na gorszą, ale nadal jest to bardzo udane urządzenie pod kątem fotografii. Wyposażone zostało w podwójny aparat 12 Mpx. Światło to nadal f/1,8 dla głównego obiektywu i f/2.4 dla teleobiektywu. trzymujemy bardzo dobry aparat, oraz rewelacyjny tryb portretowy.

IPhone Xr posiada natomiast tylko jeden obiektyw 12MPx, który jest dokładnie taki sam jak w najnowszym iPhone Xs. Ciekawym zabiegiem jest wciąż zaimplementowany tryb portretowy, mimo iż urządzenie nie posiada drugiego obiektywu – działa to dokładnie tak samo jak w Google Pixel. Apple w Xr zastosowało „rewolucyjną” funkcję smartHDR, która sprawia, że nasze zdjęcia będą jeszcze lepsze…zobaczymy w praktyce.

Różnice na korzyść iPhone’a Xr

Moim osobistym zdaniem nowy-tani iPhone broni się w porównaniu do iPhone X kolorami w jakich jest dostępny, wiele osób skusi się na ten model głównie ze względu na ten aspekt. Kolejną różnicą na plus jest lepsza wydajność na papierze i lepszy aparat mimo zastosowania tylko jednego obiektywu. Lepsza bateria, która może zdeklasować inne urządzenia pod kątem działania na jednym ładowaniu.

Podsumowanie

Moim osobistym zdaniem lepszym wyborem na chwilę obecną jest iPhone X, sam dokonałem takiego wyboru i wcale nie żałuje. Zyskałem flagowe wykonanie i designe, zdecydowanie lepszy ekran OLED, lepszą rozdzielczość obrazu, wciąż fenomenalną wydajność i bardzo dobry aparat. Dodatkowo jeżeli dobrze poszukacie można go znaleźć w lepszej cenie niż iPhone’a Xr oraz możecie go mieć już teraz niż czekać do oficjalnej polskiej premiery na Xr. Oczywiście ostateczny wybór należy do każdego z Was, nic nie narzucam, ale przeanalizujcie sobie dokładnie ten artykuł kilka razy i wybierzcie mądrze.

Jakie są różnice między iPhone X, a iPhone Xr? iPhone X vs iPhone Xr – który model wybrać na chwilę obecną?

5/5 - (1)
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *