Binaural – żyj w zgodzie ze swoim ciałem!

Binaural – żyj w zgodzie ze swoim ciałem!

Binaural – żyj w zgodzie ze swoim ciałem!

3
0

Jak dźwięki binauralne wpływają na nasz mózg? Czy aplikacja może pomóc w zasypianiu lub medytacji? Zapraszam!

Czym są dźwięki binauralne? 

Mówiąc prostym językiem – jest to rodzaj dźwięków wpływających na nasz mózg. W zależności od tego jakie to są dźwięki, efekt będzie inny. Jedne będą relaksujące a inne zaś pobudzające. 


„Istnieją dźwięki uspokajające, zachwycające, a teraz - dzięki nowoczesnej technologii - również takie, które zapewniają wrażenia podobne do zażycia LSD. Tak przynajmniej głoszą teorie dotyczące techniki generowania tzw. dudnień binauralnych (dwuusznych, stereofonicznych, różnicowych, synchronicznych), czyli specjalnych dźwięków obiecujących wprowadzenie w odmienne stany świadomości i - co za tym idzie - na wyższy poziom odprężenia, kreatywności i szczęścia.

Entuzjaści dudnień różnicowych zgodnie potwierdzają ich korzystny wpływ na ciało i umysł, który polega na poprawie nastroju i pamięci, zwiększaniu siły woli, ograniczaniu niepokoju, wspomaganiu zwalczania bólu, obniżaniu ciśnienia tętniczego oraz poprawie jakości snu. Bazują oni na idei, według której słuchanie tego rodzaju dźwięków jest w stanie poprawić stan zdrowia i przyczynić się do rozwoju osobistego.”

Powyższy fragment tekstu pochodzi ze strony oczymlekarze.pl i dotyczy właśnie dźwięków binuranych. Po tym krótkim wstępie możemy przejść do omówienia aplikacji Binaural.

Czym jest Binaural?

To prosta i przyjemna aplikacja, która symuluje dźwięki binauralne o których była wcześniej mowa. Służy do wyciszania umysłu, pomaga w zasypianiu czy medytacji. Opiera się na bardzo uproszczonym interfejsie, więc nawet starsi użytkownicy nie powinni mieć z nią problemów. 

Co oferuje Binaural?

Aplikacja pozwala nam wybrać spomiędzy sześciu rodzajów dźwięków. Do wyboru mamy dźwięki na falach:

  • Delta 
  • Theta
  • Alpha
  • Beta 
  • Gamma

Jaki wpływ mają harmonijne dźwięki na nasze ciało? 

Apka pozwala nam także na odtworzenie dźwięku deszczu. Wiele osób (w tym ja) lubię zasypiać przy dźwięku spadających kropli deszczu, więc to całkiem przyjemny dodatek. Jeżeli was tez uspokaja deszcz – nie martwcie się, jesteście w stu procentach normalni! Chciałbym zaprezentować wam urywek artykułu na temat wpływu deszczu (dźwięku) na nasz mózg, który pochodzi ze strony pieknoumyslu.com


„Huk fal rozbijających się o skały, nurt rzeki, odgłos deszczu… Wiele osób słysząc naturalny dźwięk wody odczuwa spokój i wchodzi w stan odprężenia. Poza tymi pozytywnymi odczuciami jest jednak coś jeszcze. Czujemy się bezpiecznie.

Fakt ten być może Cię zaskoczy. Zjawiska naturalne związane z wodą nie są przecież pozbawione zagrożeń. Potęga morza wywołuje czasem kataklizmy. Deszcz również jest w stanie zasiać spustoszenie. Chodzi jednak o coś innego. Błogie poczucie bezpieczeństwa, w jakie nas wprowadzają pochodzi z tego, że mają rytmiczne dźwięki i równe interwały a ich poziom głośności mierzony w decybelach nasz mózg postrzega jako odprężający.”

Co ciekawe – każdy dźwięk powyżej 70 decybeli nasz mózg rejestruje jako potencjalne zagrożenie i uruchamia procesy odpowiedzialne za obronę. Fascynujące, nie? To dlatego kiedy ktoś krzyknie, kiedy na ulicy jest głośno czy podczas startu samolotu niektórzy z nas odczuwają niepokój i są pobudzeni. Nasz mózg nie lubi głośnych dźwięków, potrzebuje natomiast harmonii i spokoju – a to może zagwarantować mu właśnie aplikacja Binaural.

Wygląd aplikacji i jej obsługa

Aplikacja jest bardzo minimalistyczna. W ustawieniach znajdziemy dosłownie możliwość zmiany głośności deszczu… i tyle. No można wspomnieć także o płatnej wersji aplikacji, ale dziś skupiamy się tylko na wersji bezpłatnej! 

Binaural jest prosty w obsłudze – częstotliwość oraz rodzaj fal dźwiękowych zmieniany poprzez przesunięcie palcem w lewo bądź prawo. To wszystko!

Warto wspomnieć, że twórcy Binaural sugerują nam założenie słuchawek dla lepszego efektu. Aplikację możemy również połączyć z kontem w apce „Zdrowie” – dzięki czemu minuty korzystania z Binaural będą nam się liczyć do minut oddychania na Apple Watch’u!

Czy aplikacja ma jakieś obostrzenia?

Tak. Niewskazanym jest korzystanie z niej w trakcie jazdy autem (jako kierowca) bądź prowadzenia maszyn – np. Wózka widłowego. Nie napisano dlaczego, natomiast łatwo się domyślić, że ktoś może się „zbyt zrelaksować” i… bum, nieszczęście. 🚑🚨

Czy warto zainteresować się tą aplikacją?

Moim zdaniem tak! Jest to domowe „spa” na które każdy z nas może sobie pozwolić. Wanna, wino, świeczki i Binaural – tak wyobrażam sobie definicje relaksu w dwudziestym pierwszym wieku. Zachęcam was także do zainteresowani się tematem wpływu dźwięków na nasze samopoczucie, gdyż mógłbym wam o tym tutaj napisać rozprawkę – jednakże nie na tym polega tematyka naszego bloga. Aplikacja jest warta zajęcia miejsca w waszym telefonie i z całego serca zachęcam do jej zainstalowania i przetestowania. Możecie ją znaleźć pod tym linkiem – *KLIK* 🙂

Ps. Czy wiesz, że Binaural jest dostępny także na Maca? Sprawdź w AppStore na swoim komputerze! ⛰🏖

Binaural – żyj w zgodzie ze swoim ciałem!

(3)

Zalety Wady

Zalety

  • Prostota obsługi
  • Duża ilość częstotliwości i dźwięków
  • Nie czerpie dużo baterii
  • Pomaga się zrelaksować

Wady

  • Odliczanie czasu wymaga płatnej subskrypcji
Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam! WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.pl Instagram: https://www.instagram.com/domiss.s/