Home Newsy Apple wygrywa z Motorolą w niemieckim sądzie!
Apple wygrywa z Motorolą w niemieckim sądzie!
1

Apple wygrywa z Motorolą w niemieckim sądzie!

1

Blokada ekranuOrzeczenie wydane przez Sąd Okręgowy I Instancji w Monachium wczorajszego dnia, z całą pewnością ucieszyło przedstawicieli Apple. Możemy w nim przeczytać bowiem, że spora liczba produktów Motoroli narusza prawa patentowe giganta z Cupertino do rozwiązania slide-to-unlock, czyli znanego nam bardzo dobrze z iPhonów i wielu innych urządzeń mobilnych systemu odblokowywania gadżetów z dotykowymi wyświetlaczami.

Sędzia dr Peter Guntz uważa, że zaimplementowanie przez Motorolę opcji odblokowywania ekranu w serii smartfonów produkowanych przez firmę to plagiat, naruszający prawa własności Apple. Dzięki temu przedstawiciele firmy spod znaku nadgryzionego jabłka, będą mogli się ubiegać o zablokowanie sprzedaży produktów Motoroli, które naruszają patent, na terenie Niemiec.

Przyznany na terenie Europy patent, ważny jest od października 2010 roku i oznaczony numerkiem EP1964022. W wolnym przekładzie na nasz język, zatytułowany będzie: ?odblokowywanie urządzenia, poprzez wykonywanie gestów na grafice blokady ekranu?. Przedsiębiorstwo uzyskało dokładnie taki sam patent rok później na terenie Stanów Zjednoczonych.

Niemiecki sąd przyjrzał się dokładniej trzem różnym bazujących na gestach systemom blokady ekranu, które zastosowała Motorola i doszedł do wniosku, że dwa z nich naruszają patent firmy Apple ? chodzi tutaj o rozwiązanie w smartfonach z Androidem. Jako trzeci przykład podana została Motorola XOOM, tutaj jednak udało się wskazać odpowiednią ilość różnic od patentu Apple co pozwoliło uchronić się produktowi przed negatywnym w skutkach wyrokiem.

Pierwsze zwycięstwo Apple nad Motorolą może spowodować pełną rewizję przez firmę sposobu odblokowywania ekranu – przedsiębiorstwo musiałoby zrobić to jak najszybciej, dzięki czemu ostateczny wyrok nie będzie wymagał zablokowania dystrybucji produktów Motoroli na terenie Niemiec, a tylko nakaże obligatoryjną modyfikację firmware?u.

Wczorajsza decyzja niemieckiego sądu to nie tylko cios dla Motoroli, ale dla wszystkich producentów tworzących swoje urządzenia mobilne pod system Android. Ponownie rodzi się więc dyskusja, czy przyznawanie praw patentowych na tak ogólne i powszechne rozwiązania jak na przykład system odblokowywania ekranu dotykowego, powinno mieć w ogóle miejsce. Jakie jest wasze zdanie w tej sprawie?

Comment(1)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *