Home Artykuły 7 istotnych funkcji macOS Monterey, które nie będą dostępne na komputerach Mac z procesorem Intel
7 istotnych funkcji macOS Monterey, które nie będą dostępne na komputerach Mac z procesorem Intel

7 istotnych funkcji macOS Monterey, które nie będą dostępne na komputerach Mac z procesorem Intel

0

macOS Monterey  zapowiada się ciekawie. Ma wiele ekscytujących funkcji. Jednak jest pewien mały problem. Nie wszyscy z nas będą się nimi cieszyć. Duża część nowości nie będzie dostępna na komputerach z procesorem Intel. Chociaż Apple dokłada wszelkich starań, aby długo zapewniać wsparcie dla starszych maszyn, komputery Mac z procesorami Intela nie otrzymają kilku najciekawszych funkcji macOS Monterey, szumnie zapowiadanych na WWDC21.

Live Text w zdjęciach

Jedną z kluczowych funkcji macOS Monterey jest Live Text. Pozwala wybrać tekst bezpośrednio z obrazów i szybko wkleić go do innych aplikacji. Brzmi świetnie, prawda? Niestety ta ekscytująca funkcja nie pojawi się na komputerach Intel Mac. W ich przypadku użytkownicy w dalszym ciągu będą zdani na oprogramowanie OCR firm trzecich.

Dyktowanie w trybie offline

Funkcja dyktowania na komputerach Mac i iPhone działa całkiem nieźle i w przeciwieństwie do Siri obsługuje język polski. Jedyną niedogodności jest fakt, że aby korzystać z funkcji dyktowania trzeba mieć dostęp do internetu. Pomijając kwestię transferu danych, nie każdy chce, aby jego teksty były wysyłane w świat. W systemach macOS Monterey i iOS 15 sytuacja ma się zmienić. Cokolwiek powiesz, zostanie przekonwertowane na tekst w trybie offline, bezpośrednio na komputerze Mac lub iPhonie. Brzmi świetnie, prawda? Niestety ta funkcja będzie ograniczona do komputerów Mac z procesorem M1. Masz komputer Mac z procesorem Intel? Zapomnij o dyktowaniu, dla ciebie nic się nie zmieni.

Ciągłe dyktowanie

Skoro już jesteśmy przy temacie dyktowania. Jednym z najbardziej irytujących ograniczeń dyktowania w obecnych wersjach systemu macOS jest fakt, że jest ono ograniczone do 60 sekund. W tej sytuacji dyktowanie dłuższych tekstów jest uciążliwe. Oczywiście, łatwo zrozumieć z czego to wynika. Apple boi się o przeciążenie serwerów zamieniających mowę na tekst. W macOS Monterey tego 60-sekundowego limitu czasu już nie ma i możesz używać Mac’a do dyktowania tekstu tak długiego tekstu, jak tylko chcesz. Pod warunkiem, że twój Mac ma procesor M1. W przypadku Mac’a z procesorem Intel wszystko pozostaje bez zmian.

Neuronowy głos dla zamiany tekstu na mowę

Doskonały neuronowy głos zamiany tekstu na mowę w systemie macOS Monterey został dodany do większej liczby języków. Będziesz mógł go słyszeć o ile masz komputer Mac z procesorem M1. Oczywiście zamiana tekstu na mowę będzie nadal działać na komputerze Intel Mac, ale o nowym, naturalnym brzmieniu głosu zapomnij.

Tryb portretowy FaceTime

Większość popularnych aplikacji do rozmów wideo i wideokonferencji umożliwia rozmycie tła podczas rozmowy wideo. FaceTime w macOS Monterey także ma uzyskać tę funkcję. Tyle, że będzie dostępna tylko dla komputerów Mac M1. Masz komputer Mac z procesorem Intela? Chcesz rozmyć tło podczas rozmów wideo? To proste! Wystarczy, że zamiast FaceTime użyjesz komunikatora konkurencji.

Interaktywna kula ziemska w Apple Maps

Mapy Apple w macOS Monterey mają kilka fajnych nowych funkcji. Jedną z nich jest piękny, nowy, interaktywny globus 3D, który zachęca do odkrywania piękna naszej planety.

Apple twierdzi, że znajdziesz znacznie ulepszone szczegóły dotyczące pustyń, lasów, pasm górskich i oceanów. Niestety te wirtualne podróże są również ograniczone do komputerów Mac z procesorami M1.

Nowe doświadczenia związane z miastami w Apple Maps

Jeśli lubisz odkrywać nowe miejsca to Apple Maps w macOS Monterey ma nową funkcję, która pokazuje dość solidnie ulepszone szczegóły dotyczące wybranych miast. W Apple Maps dla macOS Monterey punkty geograficzne, takie jak budynki, wzniesienia, punkty orientacyjne, drogi, drzewa i inne, zostały znacznie ulepszone. To spodoba się każdemu, kto chce odkrywać niektóre z największych miast świata, takie jak Londyn, Los Angeles, Nowy Jork i San Francisco. Choć to bardzo dziwne, ta funkcja nie będzie dostępna dla tych, którzy mają komputery Mac z procesorem Intel.

Dlaczego te funkcje nie pojawiły się na komputerach Intel Mac?

Choć w pierwszej chwili może taki okrojenie systemu na Maki z procesorami Intel może złościć to jednak ma swoje całkiem logiczne uzasadnienie. Wszystkie te funkcje opierają się na silniku neuronowym, który jest dostępny wyłącznie w komputerach Mac Apple Silicon M1. Starsze komputery Mac, z procesorami Intel nie mają tego silnika neuronowego są wbudowane w ich chipset, dlatego nie dostaną tych funkcji.

Choć te wyjaśnienie ma do pewnego stopnia sens to z pewnością nie zadowoli ludzi, którzy ostatnio wydali znaczną sumę na komputery Mac z procesorami Intela. Maszyny takie jak 16-calowy MacBook Pro, iMac Pro Mac Pro wciąż nie zostały zastąpione przez ich odpowiedniki Apple Silicon.

Czy to nowa rzeczywistość dla komputerów Mac z procesorem Intel?

Wyżej wymienione funkcje, choć są bardzo fajne to jednak nie są niezbędne dla większości użytkowników systemu macOS. Niemienia to fakty, że takie okrojenie systemu operacyjnego wiele użytkownikom odbierze chęć natychmiastowej aktualizacji do Monterey.

Mimo, że Apple będzie nadal wspierać komputery Intel Mac w dającej się przewidzieć przyszłości, z pewnością można spodziewać się, że wraz z kolejnym wersjami macOS pojawi się więcej funkcji pomijających „stare” komputery. Niezależnie od tego, czy to się komuś podoba, czy nie, układy z serii M są przyszłością komputerów Mac i trzeba poważnie pomyśleć o zakupie nowego komputera. Pozostaje jednak pytanie, czy warto się spieszyć czy lepiej poczekać na kolejną generację procesorów Apple, z nowymi niesamowitymi możliwościami.

7 istotnych funkcji macOS Monterey, które nie będą dostępne na komputerach Mac z procesorem Intel

tags: