Home Recenzje Aplikacje / Gry / Oprogramowanie 6 aplikacji, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo i prywatność w sieci na iPhonie
6 aplikacji, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo i prywatność w sieci na iPhonie

6 aplikacji, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo i prywatność w sieci na iPhonie

0

W momencie, gdy zastanawiasz się nad wyborem smartfona, a zależy Ci najbardziej na zachowaniu prywatności powinieneś zdecydować się na iPhone’a zamiast urządzenia z androidem. Ze względu na model biznesowy Apple polegający na sprzedaży wysoce dochodowego sprzętu, firma nie musi wydobywać danych o swoich użytkownikach, aby zarobić pieniądze. Dzięki technikom stosowanym przez Apple, takim jak prywatność różnicowa , urządzenia Apple wysyłają do firmy 10 razy mniej danych niż urządzenia z Androidem wysyłane do Google – i to według niezależnych badaczy. 

Nic dziwnego, że w ubiegłym roku Apple agresywnie reklamowało, że jednym z powodów zakupu iPhone’a jest bezpieczeństwo i prywatność. Każdy użytkownik tej marki powinien korzystać ze wszystkich wbudowanych ustawień prywatności i zabezpieczeń, które oferuje telefon. Jednak jest jeszcze kilka sposobów, które sprawią, że będzie on jeszcze bardziej bezpieczny dzięki pomocy aplikacji innych firm. Warto, abyś zapoznał się z kilkoma propozycjami, które podniosą bezpieczeństwo i prywatność na Twoim urządzeniu Apple.

Firefox Focus

Z punktu widzenia prywatności wbudowana przeglądarka Safari na iOS jest jedną z najlepszych. Jest duże prawdopodobieństwo, że już znasz i korzystasz z tej przeglądarki.

Jeśli chcesz wzmocnić swoją prywatność podczas przeglądania sieci powinieneś zastosować podział przeglądarki. Polega to na tym, że używasz jedną przeglądarkę do stron, do których musisz się zalogować np. media społecznościowe, oraz druga przeglądarka do korzystania ze wszystkich innych stron. Firefox Focus to bardzo dobry wybór ponieważ jest to przeglądarka, która w samym założeniu opiera się na dbaniu o prywatność. Aplikacja ta została stworzona przez Mozillę, a jej zadaniem między innymi jest automatyczne blokowanie modułów śledzących online i można ją ustawić tak, aby automatycznie usuwała wszystkie ślady np. historię przeglądania, hasła i pliki cookie z ostatniej sesji po każdym zamknięciu aplikacji. Możesz również chronić dostęp do aplikacji za pomocą Face ID lub Touch ID.

Cryptomator

Coraz więcej osób korzysta z usług przechowywania dokumentów w chmurze np. iCloud Drive, Dropbox, Google Drive między innymi dlatego, że umożliwiają łatwy dostęp do danych z dowolnego miejsca.

Warto jednak zaznaczyć, że nie oferują całkowitego szyfrowania, dla hakera nie jest trudne złamać takie zabezpieczenia i wkraść się w nasze dokumenty, które często zawierają bardzo wrażliwe informacje. Cryptomator to  aplikacja, która umożliwia automatyczne szyfrowanie dokumentów przed przesłaniem ich na konto w chmurze. Oznacza to, że nawet jeśli Twoje konto w chmurze zostanie naruszone – na przykład jeśli ktoś dostanie twoje hasło – Twoje pliki zostaną bezpiecznie zaszyfrowane.

VPN

VPN (wirtualna sieć prywatna) to bezpieczne, szyfrowane połączenie między dwiema sieciami lub między użytkownikiem i siecią. Dzięki sieci VPN można anonimowo przeglądać Internet. Jakiś czas temu sieć vpn nie była bardzo znana i stanowiła nowinkę techniczną. W tym momencie każdy kto dba o swoje bezpieczeństwo i prywatność w sieci powinien korzystać z VPN. Na rynku pojawia coraz więcej propozycji dobrych, darmowych VPN, ale także jest wiele opcji płatnych sieci VPN. Jednym z najlepszych jest ExpressVPN. Bardzo dobrze sprawdza się na co dzień i w podróży nawet  w krajach o podniesionej cenzurze.

Bardzo ważnym atutem jest to, że nie gromadzi danych użytkownika, szyfrowanie odbywa się na poziomie wojskowym, a także łatwo odblokowuje strony do przesyłania strumieniowego. Jeśli chcesz, możesz wypróbować ExpressVPN przez 30 dni za darmo lub w pełnej wersji i uzyskać zwrot pieniędzy.

Lookout

Jest to aplikacja, która w zasadzie działa jako system, który alarmuje, gdy bezpieczeństwo twoich danych jest zagrożone. Ostrzega Cię, gdy Twoje dane zostaną ujawnione online – na przykład przez naruszenie danych lub kradzież tożsamości.

Aplikacja chroni Cię również przed witrynami wyłudzającymi informacje, ostrzegając Cię, jeśli przejdziesz na podejrzaną stronę, a nawet poinformuje Cię, czy dołączona sieć Wi-Fi jest atakowana przez hakerów.

Microsoft authenticator

Jeśli korzystasz z  konta online, które oferuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), zdecydowanie powinieneś korzystać z tej opcji. Aplikacja wymaga, aby oprócz hasła wprowadzić także losowo wygenerowany kod. Domyślnie ten kod jest dostarczany do użytkownika za pomocą wiadomości tekstowej za każdym razem, gdy próbuje się zalogować, ale bezpieczniejszym sposobem na uzyskanie kodów 2FA jest użycie aplikacji uwierzytelniającej.

Aplikacja uwierzytelniająca przełącza losowo generowane kody dla każdego konta. Kody te działają nawet, jeśli nie masz połączenia z Internetem lub dostępu do usługi komórkowej i są bezpieczniejsze niż uzyskanie kodów za pomocą wiadomości tekstowych, które haker może ukraść za pomocą  zamiany karty SIM . Jedną z najlepszych dostępnych aplikacji uwierzytelniających jest Microsoft Authenticator.

Fing

Korzystając z aplikacji Fing Twój iPhone może ujawnić, czy inne osoby uzyskują dostęp do Twojej sieci Wi-Fi i być może przechwytują Twoje ruchy w sieci. Pozwala także zobaczyć wszystkie urządzenia podłączone do bieżącej sieci Wi-Fi i informuje, jakie są.

W sytuacji, gdy nie rozpoznajesz urządzenia, które wykrył Fing, może oznaczać to, że ktoś próbuje uzyskać bezpłatny dostęp do internetu lub co gorsze, ktoś używa Twojego Wi – Fi do kradzieży danych. Fing to też dobry pomysł na to, żeby dowiedzieć się, czy jesteś szpiegowany.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.