3 sposoby na odzyskanie danych z komputera Mac, który się nie uruchamia
Gdy komputer Mac nie uruchamia się, a nie masz kopii zapasowej ważnych danych, sytuacja może być nieciekawa. Groźba utraty dokumentów, zdjęć i innych istotnych danych jawi się niczym horror. Jednak nie panikuj. Istnieje kilka sposobów na odzyskanie danych.
Jeśli Twój Mac w ogóle się nie włącza, odzyskanie danych może być bardzo trudne. Rozważ wyjęcie dysku twardego i umieszczenie go w zewnętrznej obudowie. Dzięki temu podłączysz dysk do innego komputera. Co prawda wyjęcie dysku twardego komputera Mac wymaga kilku narzędzi i minimum wiedzy technicznej, ale w internecie znajdziesz wiele filmów instruktarzowych, jak zrobić to krok po kroku.
Jeśli jednak komputer Mac włącza się, ale nie ładuje się sam system, skorzystaj z jednej z poniższych metod, aby odzyskać dane.
Użyj trybu udostępniania dysku do kopiowania plików
Korzystanie z Apple Share Disk – lub trybu dysku docelowego dla komputerów Intel Mac – jest najprostszą metodą odzyskiwania danych z urządzenia, które się nie uruchamia. Ta funkcja umożliwia podłączenie dwóch komputerów Mac za pomocą kabla i traktowanie jednego jako zewnętrzny dysk twardy, z którego można kopiować pliki.
Aby korzystać z Share Disk (Mac Apple Silicon) lub dysku docelowego (Mac Intel), potrzebujesz dwóch komputerów Mac i odpowiedniego kabla: USB, USB-C lub Thunderbolt.
Uwaga: jeśli na którymkolwiek urządzeniu działa system macOS Big Sur lub nowszy, tylko połączenie Thunderbolt będzie działać w trybie dysku docelowego.
Jak włączyć Share Disk na komputerze Mac Apple Silicon, który się nie uruchamia:
Na początek połącz oba urządzenia za pomocą odpowiedniego kabla. Wyłącz komputer Mac, który się nie uruchamia. Teraz naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, aż pojawi się menedżer rozruchu. Kliknij Opcje i Kontynuuj. Gdy na ekranie pojawi się odpowiedni komunikat wprowadź hasło administratora. Następnie kliknij kolejno Narzędzia > Udostępnij dysk. Wybierz dysk, który chcesz udostępnić, i kliknij Rozpocznij udostępnianie. Teraz uruchom normalnie drugi komputer Mac. Otwórz Finder, drugi komputer Mac powinien być widoczny na pasku bocznym. Kliknij go dwukrotnie, wybierz Połącz jako, a po wyświetleniu monitu wybierz Gość i kliknij Połącz. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, powinieneś być w stanie skopiować dowolne pliki z dysku współdzielonego.
Korzystanie z trybu dysku docelowego na komputerze Mac Intel
Jak włączyć tryb dysku docelowego na komputerze Mac IIntel, który się nie uruchamia:
Na początek połącz oba komputery za pomocą odpowiedniego kabla. Wyłącz komputer Mac, który się nie uruchamia. Włącz komputer Mac i przytrzymaj klawisz T, aż na ekranie pojawi się ikona dysku. Teraz możesz uzyskać dostęp do dysku współdzielonego na drugim Macu z pulpitu lub paska bocznego Findera, w zależności od ustawień preferencji Findera. Przeciąganie i upuszczanie lub kopiowanie i wklejanie będzie działać w celu przeniesienia ważnych elementów na działający komputer Mac.
Użyj terminala do kopiowania plików
Jeśli potrafisz używać Terminala, możesz użyć poleceń w trybie odzyskiwania systemu macOS, aby skopiować pliki na zewnętrzny dysk twardy. Wszystko, czego potrzebujesz, to prawidłowo sformatowany dysk zewnętrzny podłączony do komputera Mac.
Jak używać Terminala do kopiowania plików z komputera Mac, który się nie uruchamia:
Podłącz dysk zewnętrzny. Uruchom do odzyskiwania systemu macOS przy użyciu metody odpowiedniej dla modelu komputera Mac, tak jak to opisano w poprzednim punkcie. Wprowadź hasło administratora, jeśli zostaniesz o to poproszony.
Uruchom Narzędzie dyskowe, w razie potrzeby zamontuj wolumin startowy i zamknij aplikację. Teraz kolejno kliknij Narzędzia > Terminal. W oknie Terminala wpis polecenie:
cp -R [plik] i naciśnij klawisz Enter, aby skopiować określony plik lub folder.
Przykład: cp -R /Woluminy/Macintosh\ HD/Użytkownicy/Bob/Dokumenty/Woluminy/Zewnętrzny\ Dysk/
Aby w dowolnym momencie wyświetlić zawartość folderu, użyj polecenia ls.
Przykład: ls/Woluminy/Macintosh\ HD/Użytkownicy/Bob/Dokumenty
Korzystanie z terminala zdecydowanie nie jest najładniejszym sposobem na odzyskanie danych, ale z pewnością jest skuteczne. Musisz tylko nauczyć się odpowiednich poleceń i wykazać się cierpliwością.
Zainstaluj macOS na dysku zewnętrznym, aby skopiować pliki
Jeśli Terminal jest dla ciebie zniechęcający i nie masz dostępu do drugiego Maca możesz zainstalować system macOS na zewnętrznym dysku twardym, uruchomić go i skopiować pliki. Proces może być czasochłonny, ponieważ będziesz musiał poczekać na pobranie i zainstalowanie systemu macOS, ale jest to bardzo skuteczna opcja odzyskiwania danych.
Jak zainstalować macOS na zewnętrznym dysku twardym z macOS Recovery
Podłącz dysk zewnętrzny. Uruchom do odzyskiwania systemu macOS przy użyciu metody odpowiedniej dla modelu komputera Mac, tak jak to opisano w pierwszym punkcie. Wprowadź hasło administratora, jeśli zostaniesz o to poproszony. Uruchom Narzędzie dyskowe, następnie wymaż dysk zewnętrzny za pomocą mapy partycji GUID i wybierz odpowiedni format: APFS lub Mac OS Extended (kronikowany) dla systemu macOS 10.12 lub starszego. Teraz zamknij Narzędzie dyskowe, wybierz opcję Zainstaluj ponownie macOS i postępuj zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie.
Uwaga: przed instalacją upewnij się, że jako miejsce docelowe wybrałeś dysk zewnętrzny.
Po zakończeniu instalacji możesz dokończyć konfigurację i skopiować pliki z komputera Mac do nowego zewnętrznego systemu operacyjnego. Jeśli dysk wewnętrzny nie pojawia się automatycznie w Finderze, może być konieczne zamontowanie i odblokowanie go za pomocą Narzędzia dyskowego.
Pamiętaj o kopiach zapasowych w macOS
Najlepszym sposobem uniknięcia utraty danych z komputera Mac, jest regularne tworzenie kopii zapasowych. W systemie macOS istnieje kilka metod tworzenia kopii zapasowych, więc możesz wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Do wyboru masz:
- funkcję Time Machine wbudowaną w macOS
- iCloud
- oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych firm trzecich
Niezależnie od wybranej metody okresowo sprawdzaj czy kopie zapasowe są spójne, kompletne i potrafisz z nich odtworzyć dane, gdy to będzie potrzebne.