Jak zwiększyć szybkość przeglądarki Safari na Mac’u? Podpowiadamy
Przeglądarka Safari zazwyczaj jest najszybciej i najsprawniej działającą przeglądarką internetową na komputerach Mac. Niestety jak większość programów, także i Safari z biegiem użytkowania może stać się powolnie i zacząć odmawiać posłuszeństwa. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak przywrócić spowolnione safari do pierwotnej formy.
Zaktualizuj oprogramowanie i uruchom ponownie komputer
To nie żart. Ponowne uruchomienie komputera potrafi skutecznie rozwiązać wiele problemów programowych. Warto tego spróbować, zwłaszcza w przypadku komputerów Mac, które zazwyczaj „odpoczywają” w trybie uśpienia, a ponowne uruchomienie praktykowanie jest przez wielu użytkowników rzadko i głównie z okazji aktualizacji systemu macOS.
Przy okazji warto sprawdzić, czy zainstalowane są wszystkie dostępne aktualizacje. Tak, większość z nas nie lubi tego robić, ale to naprawdę ważne. Apple wkłada dużo pracy w optymalizację oprogramowania i duża część błędów naprawiana jest dość szybko. Ale zmiany odczuje tylko ten, kto instaluje aktualizacje.
Zamknij niepotrzebne karty
Karty w oknach przeglądarek bardzo zmieniły sposób, w jaki serfujemy po sieci. Niestety często przesadzamy z ilością otwartych kart. Bo ta strona się jeszcze przyda, z tamtej już za chwilę będziemy korzystać, a tu gra muzyczka w tle. Każda taka karta zajmuje pamięć i moc obliczeniową. Warto zrobić przegląd otwartych kart i pozostawić otwarte tylko te, które są faktycznie są niezbędne.
Wyczyść pamięć podręczną i pliki tymczasowe
Przeglądarka Safari tak jak każda inna przeglądarka internetowa przechowuje w pamięci podręcznej dane z odwiedzanych witryn. Takie dane zajmują miejsce na dysku, a ich nadmiar może powodować problemy z wydajnością. Dlatego dobrze jest raz na jakiś czas wyczyścić pamięć podręczną. Poprawi się wydajność przeglądarki Safari, a na dysku przybędzie miejsca. Z niewiadomych przyczyn Apple dobrze ukrył opcję czyszczenia pamięci podręcznej. Nim zyskasz do nie dostęp, będziesz musiał sięgnąć do ustawień.
Aby wyczyścić pamięć podręczną Safari:
Uruchom przeglądarkę Safari, kliknij menu Safari widoczne u góry ekranu i wybierz Preferencje. Przejdź na kartę Zaawansowane, a następnie zaznacz opcję Pokaż menu Programowania na pasku menu. Teraz w głównym menu Safari pojawiła się nowa opcja Programowanie. Kliknij w nią i wybierz Opróżnij pamięci podręczne. Oczywiście po tej operacji możesz ponownie ukryć menu Programowanie, jeśli ci przeszkadza.
Pamiętaj: do czyszczenia pamięci podręcznej możesz także użyć skrótu option + cmd + E
Wyłącz niektóre rozszerzenia
Do przeglądarki Safari dostępnych jest wiele interesujących rozszerzeń, jednak trzeba pamiętać, że są też i takie, które wyrządzają więcej szkody niż pożytku, spowalniając cały system. Przecież nie każdy koder jest geniuszem, a prócz świetnego pomysłu liczy się także wykonanie. Zasoby pożerają głównie rozszerzenia, które bezpośrednio wpływają na wygodę przeglądania. Niestety nikt nie opracował listy „rozszerzeń spowalniających system” więc musisz się pobawić w detektywa i samemu wykryć winowajcę. Aby zidentyfikować spowolnienie związane z rozszerzeniami, wyłącz wszystkie rozszerzenia, a następnie włączaj ja kolejno, sprawdzając wydajność systemu.
Aby wyłączyć rozszerzenie w Safari:
Uruchom przeglądarkę Safari, kliknij menu Safari widoczne u góry ekranu i wybierz Preferencje. Przejdź na kartę Rozszerzenia. Aby wyłączyć rozszerzenie, odznacz pole obok jego nazwy.
Pamiętaj: wyłączenie rozszerzeń w ten sposób nie powoduje ich usunięcia. Musisz kliknąć przycisk Odinstaluj widoczny przy każdym rozszerzeniu, aby całkowicie je usunąć z komputera.
Sprawdź czy problem nie dotyczy konkretnej witryny
W niektórych przypadkach za wolne działanie Safari może być odpowiedzialna jedna odwiedzanych witryn internetowych. Witryny internetowe mogą ulegać awariom z różnych powodów, w tym ze zbyt wielu skryptów, automatycznie odtwarzających się reklam, szpiegujących rozszerzeń i nieprawidłowo działających osadzonych elementów strony. To wszystko może spowodować różne problemy od spowolnienia Safari po zawieszenie całego komputera. Jedyną metodą na wykrycie takiej witryny jest podejrzenie zużycia zasobów w monitorze aktywności.
Aby sprawdzić aktywność aplikacji i witryn:
Z menu Finder wybierz Idź, a następnie Narzędzia i uruchom Monitor aktywności. Na karcie CPU kliknij kolumnę Nazwa procesu, aby uporządkować procesy według nazwy i znajdź Safari oraz otwarte witryny. Teraz spójrz na kolumnę % CPU aby zobaczyć, które z nich mają największy wpływ na użycie procesora.
Upewnij się, że masz wystarczająco dużo wolnego miejsca na twardym dysku
Brak wolnego miejsca na dysku może mieć bardzo poważne konsekwencje dla ogólnej wydajności komputera Mac. Mac z ograniczoną wolną przestrzenią na dysku potrafi mocno zwolnić, a w skrajnych przypadkach systematycznie się zawieszać. Na brak wolnego miejsca na dysku bardzo podatne jest Safari, które zapisuje sporo danych w pamięci podręcznej. Aby wszystko działało sprawnie, ilość wolnego miejsca na twardym dysku nie powinna spadać poniżej 20 GB. Jeśli w oknie Safari korzystasz z wielu kart, i równocześnie uruchamiasz inne aplikacje, ilość wolnego miejsca na dysku powinna być odpowiednio większa.
Aby sprawdzić ilość wolnego miejsca na Mac’u
Kliknij menu Apple, następnie wybierz Ten Mac… i przejdź na kartę Pamięć masowa.