10 sposobów, aby Twój MacBook działał tak długo, jak to możliwe
MacBooki są drogie i wiele osób kupuje je jako inwestycję w życie zawodowe. Średnio wytrzymują dłużej niż inne laptopy, ale tylko wtedy, gdy są odpowiednio zadbane. Jeśli niedawno kupiłeś komputer Mac i chcesz, aby działał jak najdłużej, ten tekst jest dla Ciebie.
Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, a będziesz się cieszył swoim MacBook’iem długie lata.
Zmaksymalizuj swój budżet zakupowy
W miarę upływu czasu system operacyjny oraz programy wymagają coraz większej mocy obliczeniowej i pamięci operacyjnej. Także gromadzone dane zajmują coraz więcej miejsca. Dlatego jeśli chcesz cieszyć się komputerem długie lata nie kupuj podstawowej konfiguracji. Przeanalizuj korzystanie ze swojego obecnego komputera. Zastanów się jak szybko odczułeś, że się zestarzał. I z jakiego powodu. Czy był to zbyt mały dysk, a może zbyt wolny procesor? Ucz się z własnych doświadczeń i podczas zakupu nowego MacBooka nie popełniaj błędów z przeszłości.
Oczywiście nie wszystkie modyfikacje konfiguracji mają sens, jeśli twój budżet jest ograniczony. Zamiast dopłacać do większego dysku lepiej dokupić więcej pamięci RAM lub szybszy procesor. Bo łatwiej do komputera podłączyć zewnętrzny dysk twardy niż dołożyć pamięć RAM, bo taka operacja w przypadku MacBooka jest trudna i droga.
Używaj pokrowców ochronnych
Gdy kupiłeś już MacBooka, zacznij od jego zabezpieczenia. Są tu trzy główne obszary o które musisz zadbać: obudowa, ekran i klawiatura. W przypadku obudowy kup porządny i wytrzymały pokrowiec, aby zapewnić maksymalną ochronę przed uszkodzeniami podczas transportu. Aby chronić ekran przed zarysowaniami, zastosuj folię ochronną. Tylko pamiętaj, że ten zabieg najlepiej przeprowadzić w zaufanym serwisie, bo aplikacja folii na ekran wymaga sporej wprawy. Wreszcie, rozważ zakup osłony na klawiaturę. Może ona pomóc w zapobieganiu zarysowaniom i uszkodzeniom klawiszy.
Ostrożnie obchodź się z MacBookiem
Nawet najlepsze pokrowce nie zagwarantują, że MacBook nie ulegnie uszkodzeniu, jeśli nie będziesz na niego uważał. Nadal ważne jest, aby zachować ostrożność podczas przenoszenia komputera.
Pamiętaj, że zła obsługa powoduje z czasem szybsze zużycie laptopa. Na przykład nieostrożne obchodzenie się z pokrywą co prawda nie uszkodzi MacBooka od razu, ale notoryczne jej zatrzaskiwanie może stopniowo prowadzić do poluzowania lub uszkodzenia zawiasów.
Nie korzystaj z komputera w pomieszczeniach o dużej wilgotności lub mocno zapylonych. Wilgoć i pył mają katastrofalny wpływ na części elektroniczne i prowadzą do szybkich uszkodzeń.
Mądrze korzystaj z baterii
MacBooki mają doskonałe baterie, nie tylko pod względem pojemności ale i trwałości. Mogą z łatwością przetrwać dłużej niż pięć lat, jeśli tylko będziesz ich właściwie używać. Sztuczka polega na tym, aby niepotrzebnie nie rozładowywać baterii MacBooka i używać jej tylko wtedy, gdy podróżujesz lub nie znajdujesz się w pobliżu gniazdka elektrycznego. W innych przypadkach podłącz zasilacz i pozwól laptopowi zasilać bezpośrednio z gniazdka. Ta technika zużywa mniej baterii, utrzymuje niską liczbę cykli ładowania i, co najważniejsze, utrzymuje wysoką pojemność baterii. Ogólnie rzecz biorąc, im mniejsza liczba cykli ładowanie, tym zdrowsza pozostaje bateria.
Jeśli często musisz korzystać z baterii to spróbuj znaleźć sposoby na wydłużenie czasu pracy MacBooka. Nie pozostawiaj działających w tle energochłonnych aplikacji, zmniejsz jasność ekranu, zamykaj niepotrzebne karty w oknie przeglądarki i zoptymalizuj ustawienia baterii w panelu starowania. Utrzymywanie baterii w dobrym stanie może bardzo pomóc w przedłużeniu życia twojego MacBooka.
Wymień baterię, gdy się zużyje
Nawet jeśli utrzymasz niską liczbę cykli, bateria w końcu kiedyś się zużyje — straci pojemność ładowania. Gdy tak się stanie, nie zastanawiaj się tylko wymień ja na nową. Po pierwsze odzyskasz komfort pracy. Po drugie i ważniejsze, unikniesz szansy, że spuchnięta bateria uszkodzi podzespoły twojego komputera. Wtedy naprawa będzie dużo droższa niż wymiana samej baterii, lub wręcz ekonomicznie nieopłacalna.
Regularnie czyść MacBooka
Regularne czyszczenie zapewnia, że MacBook nie gromadzi brudu, który jest trudny do usunięcia i może prowadzić do uszkodzeń, zarysowań lub trwałych plam, gdy w końcu go usuniesz.
Co powinieneś regularnie robić? Za pomocą ściereczki z mikrofibry i alkoholu izopropylowego czyść obudowę MacBooka. Regularnie czyść klawiaturę, podpórki pod dłonie, pokrywę i podstawę. Specjalnymi chusteczkami usuwaj kurz i inne zabrudzenia z ekranu.
Nie porywaj się na jednak samodzielne czyszczenie wnętrza, bo w warunkach domowych może być trudne. Jeśli zabrałeś komputer na wakacje, korzystałeś z niego na plaży w innym miejscu, którego elektronika nie lubi to zabierz MacBooka do serwisu, gdzie wyczyszczą go profesjonaliści.
Pamiętaj, że czysty MacBook to też lepsze chłodzenie, a co za tym idzie lepsza ochrona podzespołów. Przegrzewający się komputer to prosta droga do poważnej awarii.
Dbaj o porty
Porty Twojego MacBooka wymagają osobnej opieki. Jeśli są zbyt zakurzone, często nie działają prawidłowo. Za pomocą miękkiej szczoteczki regularnie usuwaj z nich bród. Jeśli rzadko korzystasz z portów pomyśl o zakupie silikonowych zatyczek, które dobrze zapobiegają problemom z rdzą, kurzem i wilgocią. Używaj ich także wtedy, gdy MacBook znajduje się w pokrowcu lub torbie.
Chroń zasilacz
Zasilacz twojego MacBooka jest drogi i tak samo delikatny jak sam laptop. Ostrożne obchodzenie się z nim jest oczywistą opcją, ale możesz możesz dodatkowo skorzystać z pokrowca ochronnego. Ich spory wybór znajdziesz bez trudu w internecie.
Uważaj też na sam kabel. O ile możesz zmienić kable USB-C i MagSafe w zasilaczach wyprodukowanych po 2015 roku, nie możesz zmienić kabli w przypadku zasileczy sprzed 2015 roku. Jeśli kabel ulegnie uszkodzeniu lub zużyciu, spowalnia ładowanie, staje się niebezpieczny, a w gorszych przypadkach doprowadzi do zwarcia lub pożaru.
Unikaj zasilaczy innych firm
Kluczem do długiego działania baterii MacBooka jest ładowanie jej za pomocą oryginalnych ładowarek. Tanie ładowarki innych firm są często niebezpieczne. Brakuje im sprzętu zabezpieczającego, który Apple instaluje w swoich ładowarkach. Spowalniają MacBooka, gdy są podłączone. Mogą stwarzać większe ryzyko zapalenia lub iskrzenia, ponieważ nie są tak wysokiej jakości, jak oryginalne ładowarki sprzedawane przez Apple z MacBookiem.
Nie toleruj żadnych problemów
Jeśli wystąpi jakiś problem z komputerem Mac nie zostawiaj rozwiązania go na później, tylko natychmiast skontaktuj się z serwisem. Im dłużej pozwolisz, aby problemy nie był rozwiązany, tym większa będzie szansa, że spowoduje nieodwracalne uszkodzenia.
Podsumowanie
Jeśli rozwiniesz opisane wyżej nawyki, z pewnością będziesz się cieszyć ze swojego MacBooka długie lata. Bo wszystko sprowadza się do konsekwentnego dbania o sprzęt i wykorzystywania go zgodnie z przeznaczeniem.
Swoją znajomość z nowym MacBookiem zacznij nie tylko od prawidłowej konfiguracji, ale i zadbania o ochronę mechaniczną. Zakup akcesoriów zabezpieczających to niewielki wydatek w porównaniu z ceną samego komputera.
A jeśli pójdzie coś nie tak, to nie wahaj się wizyty w serwisie. Jedno, z pozoru niewielkie uszkodzenie może pociągnąć za sobą kolejne, przez co koszty naprawy będą tylko rosły. Nie dość, na koniec stracisz dużo pieniędzy to w międzyczasie nie będziesz mógł efektywnie korzystać ze swoje komputera.