Home Artykuły 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Apple Pay
10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Apple Pay

10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Apple Pay

0

Apple Pay to jedna z funkcji cyfrowego portfela opracowanego przez Apple. Służy do płacenia za zakupy wszędzie tam, gdzie są zbliżeniowe terminale do obsługi kart płatniczych oraz do płacenia za zakupy w internecie. Apple Pay to świetna metoda płatności, ale czy można jej zaufać? Jak wygląda sprawa z bezpieczeństwem i prywatnością?

Jak działa Apple Pay?

Aby korzystać z Apple Pay, musisz podać kartę debetową, kredytową lub przedpłaconą wydaną przez bank, który podpisał z Apple umowę o świadczenie usługi Apple Pay. Bez tego nie można korzystać z Apple Pay. Do wirtualnego portfela w iPhonie możesz dodać kilka kart, wydanych przez różne banki. Gdy chcesz za coś zapłacić, na ekranie wybierasz kartę, zbliżasz telefon do terminala i gotowe. Apple Pay korzysta z komunikacji Near Field Communication (NFC) i pozwala płacić praktycznie w każdym terminalu płatniczym w Polsce. Oczywiście Apple Pay działa także za granicą, jednak pamiętaj, że większość krajów ma znaczniej gorzej rozwiniętą sieć terminali zbliżeniowych i Apple Pay nie wszędzie zapłacisz, mimo tego, że punkt będzie akceptował kary płatnicze.

Apple Pay ukrywa dane karty

Apple Pay jest potencjalnie bezpieczniejszy niż korzystanie bezpośrednio z karty debetowej lub kredytowej. Płatności dokonywane za pomocą iPhone’a czy Apple watch’a realizowane są za pomocą tokenów, które można w uproszczeniu traktować jako wirtualne numery kart.

Rzeczywisty numer Twojej karty jest ukryty podczas całej transakcji, co chroni Cię zarówno przed nieuczciwymi sprzedawcami, jak i ujawnieniem danych przypadkowym osobom. Ujawnienie danych może nastąpić u każdego sprzedawcy ale głównie są na nie narażeni klienci restauracji, hoteli itp., dlatego warto korzystać z każdej metody, która pozwala ukryć dane karty.

Apple Pay korzysta z NFC

Apple Pay do komunikacji z terminalem używa bezpiecznej technologii NFC. Połącznie jest szyfrowane, a zasięg NFC na tyle mały, że osoba postronna praktycznie nie jest w stanie podsłuchać przesyłanego sygnału.

Płatności Apple Pay są lepiej zabezpieczone niż płatności kartą

Aby korzystać z Apple Pay, musisz najpierw odblokować telefon. W zależności od ustawień zabezpieczeń może to wymagać danych biometrycznych lub kodu odblokowującego telefon. W praktyce każda transakcja bez względu na kwotę musi być zatwierdzona przez Face ID, Touch ID lub kodu. Dzięki temu nikt nie zapłaci bez twojej zgody, nawet jeśli znajdzie twój telefon lub zegarek. Nie podpatrzy też kodu PIN przypisanego do karty oraz jej numeru.

Karty z portfela Apple Pay można usunąć zdalnie

Jeśli Twój telefon zostanie skradziony, a złodziejowi uda się go jakoś odblokować, nadal możesz chronić swoje cyfrowe karty płatnicze. Funkcja Znajdź mój nie tylko pozwala to na zdalne zablokowanie telefonu, ale także usunięcie wszystkich danych zapisanych w aplikacji Portfel.

Zdalnie kartę z portfela Apple Pay może usunąć także bank, w przypadku zastrzeżenia karty lub podejrzenia transakcji fraudowych.

Płacąc Apple Pay nadal możesz korzystać z ochrony kupujących

Transakcje przy użyciu Apple Pay podlegają takim samym zasadom, jak transakcje przy użyciu fizycznej karty płatniczej. Co z tego wynika? Jeśli płacisz przy pomocy Apple Pay to w razie problemów możesz korzystać z procedury chargeback.

Apple Pay pozwala zachować prywatność

Niektórzy nie mają zaufania do Apple Pay ze względu na obawy dotyczące prywatności. Jednak w rzeczywistości Apple Pay oferuje wysoki poziom prywatności. Apple nie zachowuje dla siebie i nie przetwarza żadnych informacji dotyczących transakcji. Dane dotyczące transakcji są wymieniane wyłącznie pomiędzy iPhonem, terminalem w sklepie oraz wystawcą karty, i nie są profilowane przez Apple.

Apple Pay nie wymaga dostępu do internetu

Aby móc skorzystać z Apple Pay, w momencie dokonywania transakcji nie potrzebujesz połączenia z Internetem. Apple Pay można płacić, nawet jeśli telefon jest w trybie samolotowym. Można płacić nie tylko w dowolnym miejscu bez zasięgu sieci komórkowej, ale także za granicą, nie narażając się na słone rachunki za transmisję danych w roamingu.

Brak dodatkowych opłat

Apple od posiadaczy iPhone’ów nie pobiera żadnych za korzystanie z Apple Pay. Płacenie kartą dodaną do portfela Apple Pay, podlega tym samy prowizjom, co kartą fizyczną. Informacje o opatach można znaleźć w taryfie opłat i prowizji banku, który wydał kartę.

Przy pomocy Apple Pay wygodnie zapłacisz w internecie

Od kiedy Komisja Europejska wprowadziła w życie dyrektywę PSD2 płacenie karta w internecie to droga przez mękę. Transakcje trzeba potwierdzać dodatkowymi kodami, wysyłanymi przez bank w postaci sms lub powiadomień. Niektóre banki weryfikują też płacącego innymi kłopotliwymi metodami. W przypadku płatności Apple Pay w internecie należy jedynie wybrać kartę z wirtualnego portfela i zatwierdzić Face ID lub Touch ID. Nie trzeba podawać w formularzu danych karty, więc nie ma możliwości, by ktoś je przechwycił. Łatwiej, szybciej i bezpieczniej już się nie da. I ważne jest to, że w przeciwieństwie do płatności Blikiem czy pay-by-link, płatności Apple Pay chronione są przez chargeback. A to w przypadku zakupów internetowych jest niezwykle ważne.

Czy powinieneś korzystać z Apple Pay?

Apple Pay to metoda płatności znacznie bardziej bezpieczna, niż tradycyjna fizyczna karta płatnicza. Wszystkie transakcje, bez względu na ich kwotę chronione są zabezpieczeniem biometrycznym, więc nawet gdy zgubisz telefon twoje pieniądze są bezpieczne. Płacenie Apple Pay jest także bardziej higieniczne, bo nie wymaga dotykania klawiatury PINpad w sklepie. Za używanie Apple Pay nie ponosisz żadnych dodatkowych opłat, a w przypadku trafienia na nieuczciwego sprzedawcę możesz skorzystać chargeback.

Jedyne o czym musisz pamiętać to to, żeby twój telefon był naładowany. Wyłączonym iPhonem z rozładowaną baterią płacić nie da rady, dlatego zawsze warto mieć w pogotowiu kartę fizyczną.

Przygotowano przy współpracy z https://itcraftapps.com/pl

10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Apple Pay

5/5 - (1 vote)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.