Home Artykuły Zrób sobie centrum sterowania SmartHome ze swojego iPada!
Zrób sobie centrum sterowania SmartHome ze swojego iPada!

Zrób sobie centrum sterowania SmartHome ze swojego iPada!

0

Centrum sterowania smart HomeiPad. 

Podobały wam się „centralki” w domach wyposażonych w smart Home? Takie rozwiązania często kosztują grube tysiące. Dziś mam dla was podobne rozwiązanie, które będzie kosztować was minimum pieniędzy i minimum wysiłku! Zapraszam! 

Od zawsze podobały mi się rozwiązania, które angażują nas w wykonanie czegoś, a nie tylko nasze portfele. Dziś właśnie przychodzę do was z czymś takim! Co konkretnie chcemy osiągnąć? 

Coś takiego jak na zdjęciu. Mamy mieć możliwość sterowania całym domem z jednego miejsca, bez wyciągania telefonu czy innych urządzeń – tylko nasze „centum” zarządzania. 

Czego potrzebujemy? 

  • iPad 
  • Aplikacja Google Home/Dom
  • Długi kabel zasilający 
  • „Haczyki” montujące/dwustronne plastry do montowania np. Obrazów (pamiętajcie aby wybrać te droższe, które nie oderwą się i nie stłuką urządzenia) 
  • OPCJONALNIE: Korytko na kable, dostępne za grosze w Castoramie – pozwoli nam ładnie ukryć kabel. 

Montaż! 

[OPCJA NR 1]

W zasadzie nie ma tutaj większej filozofii. Wybieracie centralne miejsce waszego domu. Takie w którym przebywają wszyscy domownicy, wy, goście czy rodzina – najczęściej będzie to salon lub tzw. Duży pokój. Jeżeli wasz kabel nie jest długi, wybierzcie miejsce znajdujące się blisko gniazdka. Musimy odtłuścić ścianę w miejscu montażu plastrów, przecierając ją alkoholem, który pozbędzie się z niej zanieczyszczeń i pozwoli klejowi dobrze „złapać”. Montujemy plastry i doklejajmy do nich etui na iPada w które będziemy wsuwać nasze urządzenie – chyba że wolicie opcje bardziej ekstremalną, czyli klejenie do gołego iPada – ale tego nie polecamy. Wsuwamy urządzenie po odczekaniu czasu, który zaleca producent na opakowaniu i bum! Gotowe. Teraz zostało tylko podłączyć zasilanie. 

[OPCJA NR 2]

Jeżeli nie chcecie kombinować na swoich ścianach, ale nadal zależy wam na „centrum sterowania” – możecie uzyskać podobny efekt, kupując specjalne etui, które pozwoli wam postawić iPada na komodzie czy innej szafce. Będzie to może ciut mniej efektowne, ale kosztuje o wiele mniej pracy. 

Tak btw… Czy druga opcja nie przypomina wam nieco rozwiązania znanego od Google? Spójrzcie poniżej na Google Home Hub (od niedawna Google Nest Hub) i zobaczcie, czy nie wygląda to podobnie.

Instalacja aplikacji!

Żeby wszystko miało sens, musimy doinstalować aplikacje pozwalające nam na obsługę naszych urządzeń. W zależności od wybranego przez was ekosystemu, będzie to aplikacja:

  • Smart Life (Tuya)
  • Google Home (Google Assistant)
  • Dom (HomeKit)
  • Xiaomi Home (Xiaomi/Aqara)

Następnie musicie skonfigurować wszystkie swoje urządzenia. Obstawiam natomiast, że jeśli jesteście zainteresowani centrum sterowania – macie to wszystko już zrobione, więc pominiemy sobie tę część.

Jakie to niesie korzyści? 

W odróżnieniu od bardzo drogich centralek, możesz odpalić sobie Spotify, YouTube, Netflix – a jak ci się znudzi to po prostu wyjąc iPada i pojechać z nim na wakacje. Uważam, że jest to o wiele lepsze rozwiązanie, niż wydawanie tysięcy na specjalne systemy, które potem mogą okazać się niewspierane itp. Tutaj będziemy mieć zapewnione aktualizacje przez naprawdę długi czas, a samo rozwiązanie wygląda naprawdę ładnie i wpasuje się w niejedno otoczenie. Dodatkowo, aplikacje są przetłumaczone na język polski co ułatwi korzystanie z nich osobom starszym czy dzieciom. 

Jeżeli nie przeszkadza wam używanie języka angielskiego, to możecie również wykorzystać opcje „Hey Siri” i uruchamiać światła głosem bez wstawania z kanapy – mina znajomych? Bezcenna.

Jezeli poszukujecie do swojego domu czegoś nowego i zaraz nie chcecie wydawać fortuny – polecam zamontowanie sobie takiego „domowego” centrum sterowania. Fajne rozwiązanie, które może sobie zrobić każdy z nas (o ile macie iPada 😁). 

Zrób sobie centrum sterowania SmartHome ze swojego iPada!

 

Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam! WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.pl Instagram: https://www.instagram.com/domiss.s/