Tani i dobry mikrofon do MacBooka? Novox NC-1!
Tani i dobry mikrofon do MacBooka? Novox NC-1!

Tani i dobry mikrofon do MacBooka? Novox NC-1!

0

Popularność mikrofonów na USB nie wzięła się znikąd. Podłączasz i działa! Nie potrzebujesz żadnych wzmacniaczy, przetworników itp. Możesz odrazu cieszyć się świetną jakością nagrywanego dźwięku. Zapraszam! 

Każdy z nas pamięta czasy wspólnego grania z kolegami i (przepraszam za użyte sformułowanie) słuchania godzinami „pierdzących” mikrofonów, od których potem tak głowa bolała, że szkoda gadać. No cóż, wszystko poszło do przodu, także jakość i dostępność profesjonalnych mikrofonów. Dawniej były one naprawdę drogie, jednakże dziś super urządzenie do nagrywania dźwięku jesteście w stanie wyrwać już za około 200 złotych. Takim właśnie mikrofonem jest…

Novox NC-1

Czyli mikrofon z tej samej półki co kultowy już Behringer C1U. Obydwa mikrofony możemy nabyć już w cenie około 200-300 złotych, więc nie powinien nikogo dziwić fakt, że cieszą się one naprawdę dużą popularnością wśród początkujących piosenkarzy, youtuberow a także osób, które lubią popykać ze znajomymi w lola czy CS’a. W internecie możecie znaleźć masę porównań tych mikrofonów i takie jedno zamieszczam poniżej, abyście mogli posłuchać jak brzmi Novox w akcji. 

Design i budowa urządzenia 

Novox jest naprawdę niewielkim mikrofonem. W całości został wykonany z metalu, dzięki czemu wygląda (i jest!) niezwykle solidny. W zestawie znajdziemy sam mikrofon, okropnej jakości „statyw” oraz kabel USB. Nie zabraknie także instrukcji z masą informacji technicznych czy stroną do pobrania programu Audacity, który służy do obróbki audio i jest darmowy.

Dodatkowe akcesoria?

A i owszem! Jak już wspomniałem – statyw który otrzymujemy w zestawie jest… bardzo kiepskiej jakości. Zachęcam was do kupienia sobie uniwersalnego uchwytu (tzw. Ramienia) który będziecie mogli zamontować na biurku i dostosować w taki sposób, jaki będzie wam odpowiadał. Koszt takiego bajeru zaczyna się od około 40 złotych. Za pare groszy więcej możecie wyrwać na aukcjach statyw z dołożonym pop filtrem, który poprawi jakości dźwięku przez tłumienie głosek wybuchowych. Jak to działa w życiu? Odsyłam was do filmiku poniżej, na którym możecie zobaczyć efekty zastosowania pop filtra.

Mikrofon w praktyce

Podłączamy Novoxa do naszego maca, mikrofon rozbłyśnie niebieskim światłem, efektowanie podświetlając kapsułę. To wszystko! Mikrofon jest gotowy to pracy i możecie go znaleźć w systemie jako „USB MICROPHONE”. W porównaniu do innych mikrofonów z tej klasy cenowej cechuje się on najniższą słyszalnością szumów. Dźwięk nagrany Novoxem jest bardzo naturalny, bez żadnych przejaskrawień czy udziwnień. To dobrze, gdyż możemy sobie je dodać w programie komputerowym, a gdyby były „od startu” to byłoby bardzo trudno je zredukować w postprodukcji.

Jakie są plusy tego mikrofonu? 

Postanowiłem zrobić krótką listę podsumowującą to, co oferuje nam Novox NC-1:

  • Niska cena (ok. 200 złotych nowy)
  • Niewysoki poziom szumów 
  • Ciekawe podświetlenie 
  • Dobra jakość materiałów 
  • Opcja „Plug and play” – czyli urządzenie zadziała odrazu po podłączeniu do Maca. 
  • Idealny do zastosowań domowych – nagrań wokali, dla lektorów czy youtuberow. 

 

A czy są jakieś minusy? Owszem, znalazłem jeden. Jest to dołączony kabel, który ma tylko 1,8 metra długości. W przypadku ramienia, jest to trochę mało do stuprocentowo komfortowej pracy. 

Podsumowując o Novox NC-1

Jeżeli jesteś początkującym streamerem, chciałbyś zacząć produkcję własnych wokali, lub rozmawiając z babcią na Skype chciałbyś, aby słyszała nawet twój oddech – jest to mikrofon dla Ciebie. Za niewielką cenę możecie znacząco podnieść jakość nagrywanego przez was dźwięku, oraz zadbać o uszy waszych znajomych.

Znajdziecie go przykładowo w sieci sklepów x-kom za 199 złotych – *KLIK*

Mikrofon świetnie komponuje się z MacBookiem, natomiast bez problemu możecie podłączyć go także do komputera z Windowsem. Na moim biurku gości on już od ponad roku i nie zanosi się na to, abym wymienił go na coś nowszego.

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Jakość dźwięku
  • Cena
  • Dostępność
  • Funkcjonalność Plug&Play
  • Działa bez zasilania zewnętrznego

Wady

  • Słaby statyw
  • Krótki kabel
  • Brak pop filtra w zestawie
Dominik Rudkowski Hej! Fajnie że tu wpadłeś :)Możesz zajrzeć także tutaj: Instagram: https://www.instagram.com/dominikrudkowski/

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *