Światłowód – nowe oblicze Internetu
0

Światłowód – nowe oblicze Internetu

0

Światłowód to rozwiązanie, na które decyduje się nie tylko coraz więcej firm, ale również wielu odbiorców indywidualnych. Wynika to z szeregu jego zalet, które sprawiają, że stanowi on o nowym obliczu Internetu. Gdy podejmuje się decyzję o tym, jaki wybrać Internet, światłowód będzie doskonałą opcją.

Prędkość i inne zalety światłowodu

Jeśli chodzi o Internet, światłowód to łącze, które charakteryzuje się doskonałą prędkością. Często sięga ona 1 Gb/s, ale można się spotkać również z łączami światłowodowymi, w przypadku których prędkość wynosi 10 Gb/s i to zarówno przy pobieraniu, jak i wysyłaniu danych (tzw. łącze symetryczne). Pozwala to nie tylko na sprawne poruszanie się po stronach internetowych, ale również na ściągnięcie w zaledwie kilku sekund dużych plików danych (np. z aplikacjami – jak gry lub oprogramowanie czy film w bardzo wysokiej rozdzielczości). To jednak nie wszystkie zalety światłowodów. Tego typu łącza charakteryzują się również wysoką stabilnością, ponieważ są niezwykle odporne na działanie czynników zewnętrznych. Przede wszystkim niestraszne są im niekorzystne warunki atmosferyczne (jak silny mróz lub upał, śnieg, deszcz, wiatr), ale również wszelkiego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne. Nie trzeba się zatem martwić, że połączenie z Internetem w przypadku światłowodu zostanie nagle zerwane (co często powoduje utratę danych), ale również tym, że prędkość pobierania lub wysyłania będzie się wahała (z tym problemem można się znacznie częściej spotkać w przypadku tradycyjnego połączenia przewodowego).

Jak podłączyć się do światłowodu?

Internet światłowód jest dostępny w ofercie większości operatorów (jak np. INEA). Podłączenie się do światłowodu nie w każdym przypadku jest jednak proste. Często trzeba wykazać się inicjatywą i cierpliwością w tym zakresie, ponieważ nie zawsze tego typu łącze jest dostępne w konkretnej lokalizacji. Można to sprawdzić na stronie operatora. Jeśli w danej miejscowości lub na danym osiedlu nie ma możliwości skorzystania z połączenia światłowodowego, to nic straconego. Wystarczy w takim przypadku zebrać jak najwięcej chętnych do podłączenia się do niego osób z okolicy, a następnie przesłać informację o zainteresowaniu do operatora. Na podstawie liczby deklaracji podejmuje on decyzję o tym, czy warto zainwestować w Internet światłowód w danym miejscu. Gdy decyzja w tym zakresie będzie pozytywna, wystarczy już tylko czekać, aż łącze zostanie zbudowane i przetestowane. Wówczas podpisuje się już właściwą umowę z operatorem. Co niezwykle istotne, nie trzeba dokonywać zwrotu za nakłady inwestycyjne. Jedyne opłaty, jakie się wówczas ponosi to te wynikające z miesięcznego rachunku za usługę Internetu. Wszelkie inne koszty ponosi operator, tylko trzeba go do tego zmobilizować, przygotowując odpowiednią liczbę deklaracji podłączenia się do łącza.

Artykuł partnera
Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *