Sprawdziłam, które aplikacje na iPhone’a rzeczywiście pomagają nauczyć się języka angielskiego.

Sprawdziłam, które aplikacje na iPhone’a rzeczywiście pomagają nauczyć się języka angielskiego.

Sprawdziłam, które aplikacje na iPhone’a rzeczywiście pomagają nauczyć się języka angielskiego.

0

Chcesz podszlifować swój angielski? A może nauka tego języka to dla Ciebie zupełna nowość? Pewnie zastanawiasz się jak zrobić to szybko, skutecznie, a przy tym świetnie się bawić! Dla większości z Nas nauka nie kojarzy się z czymś przyjemnym. A przecież nie musi tak być! Trzeba pamiętać, że każdy z nas uczy się w inny sposób. Po pierwsze- musisz znaleźć odpowiedni dla siebie sposób nauki. Jednym z popularnych ostatnio pomysłów jest korzystanie z dostępnych aplikacji, często nawet i darmowych, przeznaczonych do nauki języka.

Niestety nie każdemu pomoże korzystanie tylko i wyłącznie z aplikacji i konieczne będzie powtarzanie lekcji lub słówek we własnym zakresie. Jedynym minusem, który znacząco odróżnia aplikację od na szkół językowych czy prywatnych korepetycji jest to, że na nie chodzić musisz, bo umawiasz się, płacisz, masz wyznaczoną godzinę i cel działań. W przypadku nauki przez aplikację czas wyznaczasz sobie samemu. I tutaj robi się problem… Brak motywacji. Musimy więc troszeczkę wymagać od samego siebie. Postawić sobie cel i go zrealizować. Oprócz tego wybór aplikacji jest o tyle ważny, że nie powinna ona przynudzać, ani znacząco utrudniać. Ma być odpowiednia dla Ciebie i twoich możliwości.

Fiszki – Aplikacja do nauki słówek

Najbardziej popularnym sposobem do nauki słówek są fiszki. To nic innego jak małe karki papieru, na których z jednej strony piszemy słówko w języku angielskim, a na drugiej stronie jego polskie znaczenie. Fiszki takie możemy sobie podzielić na kategorię: DOM, RODZINA, SZKOŁA itp.

Istnieją aplikacje do ręcznego wpisywania fiszek, jak i gotowe propozycje zestawów. Jedną z darmowych, prostych w obsłudze aplikacji do tworzenia własnej bazy słówek jak i możliwości korzystania z gotowych propozycji jest aplikacja AnkiApp. Możesz w niej dodawać własne kategorie czy pobierać gotowe, stworzone przez inne osoby. Dodatkowo istnieje również możliwość zmiany czcionki, wielkości liter, ich koloru, a nawet dodania zdjęcia pasującego do słówka. Dzięki temu istnieje możliwość urozmaicenia aplikacji. Staje się ona wtedy dużo ciekawsza.

SKUTECZNOŚĆ: dla początkujących wysoka, dla zaawansowanych średnia
PLUSY MINUSY
+darmowa

+łatwa w obsłudze

+możliwość urozmaicenia

-monotonna

-wolne tworzenie własnej bazy danych

-nudna

 

Memrise – Aplikacja do nauki słówek- wymowa, słuchanie, rozsypanki wyrazowe itp.

Jeśli nudzi nas nauka poprzez fiszki możemy popracować nad słownictwem w inny sposób. Aplikacja Memrise dostarcza nam o wiele więcej zabawy przy poznawaniu nowych słówek, wyrażeń i zwrotów.

Niestety nie jest do końca darmowa. Oczywiście kursy są, ale dodatki takie jak statystyki czy dodatkowe tryby są płatne. Mimo wszystko nie są one nam zbyt potrzebne, aby w pełni czerpać przyjemność z korzystania z aplikacji.

SKUTECZNOŚĆ: dla początkujących wysoka, dla zaawansowanych średnia
PLUSY MINUSY
+łatwa w obsłudze

+powtarzanie słówek na rozmaite sposoby

+ustawienie dziennego celu

-monotonna

-dodatkowe opcje są płatne

-nauka co 4 godziny po 10 minutowej powtórce

 

Duolingo – Aplikacja do nauki słówek jak i gramatyki

Duolingo jest to aplikacja, którą zna niemal każdy, kto interesuje się nauką języków przez aplikacje. Uzależnia! Mogliście o niej słyszeć tak naprawdę wielokrotnie. Jest najpopularniejszą aplikacją przeznaczoną do tego celu. Otrzymujemy w niej wiele zadań: tłumaczenie słówek, zdań, dopasowywanie słów do obrazków, powtarzanie po lektorze… Jest więc bardzo urozmaicona. Jeśli jesteś zupełnie początkującym możesz swoją naukę zacząć od poziomu 0.

Jeśli już miałeś styczność z angielskim możesz wykonać krótkie, szybkie testy, które pozwolą Ci dojść do Twojego poziomu, od którego powinieneś zacząć kurs i swoją naukę. W trakcie można również takie testy wykonać, kiedy dane zagadnienie wyda Ci się łatwe i stwierdzisz, że to już wiesz. Fajną opcją jest możliwość zaplanowania intensywności nauki. Korzystając z aplikacji, wykonując zadania zdobywasz punkty doświadczenia i wyznaczasz sobie ich minimum na każdy dzień. A opcja przeglądu postępów z pewnością dodaje motywacji, której często nam brakuje!

SKUTECZNOŚĆ: dla początkujących bardzo wysoka, dla zaawansowanych wysoka
PLUSY MINUSY
+darmowa

+łatwa w obsłudze

+powtarzanie słówek na rozmaite sposoby

-mała różnorodność ćwiczeń (po czasie mogą się znudzić)

-nie zawsze zauważa błędy

 

Babbel – Aplikacja do nauki nie tylko prostych słówek, ale również specjalistycznych

Babbel proponuje kursy na różnych poziomach zaawansowania. Aplikacja pozwala na naukę prostego i również specjalistycznego słownictwa angielskiego związanego z pracą. Znajdziemy w niej dialogi, jak i słownictwo tematyczne związane na przykład z podróżami i wypoczynkiem. Raport przeprowadzony przez portal Pracuj.pl dowodzi, że osoby ze znajomością języków obcych mogą liczyć na wzrost zarobków nawet o 35%.

Z tego względu zespół Babbel przygotował także specjalne lekcje dla Polaków, którzy chcą rozwijać karierę w ważnych sektorach rynkowych. W aplikacji można znaleźć takie kursy jak: Business English, English for: Medical Professionals, Gastronomy, Hospitality & Hotel Staff.

SKUTECZNOŚĆ: dla początkujących bardzo wysoka, dla zaawansowanych bardzo wysoka
PLUSY MINUSY
+darmowa

+łatwa w obsłudze

+szybka nauka

+można używać offline

-mała różnorodność ćwiczeń (po czasie mogą się znudzić)

-nie zawsze zauważa błędy

 

Nauka języków z początku może się wydawać trudna. Najgorzej to się po prostu poddać i zrezygnować z tego. Nie potrzebujesz siedzenia przed telefonem kilka godzin dziennie, wystarczy że w przerwie w pracy lub na spokojnie w domu otworzysz daną aplikację na 10-15 minut i odświeżysz słownictwo, zagadnienia gramatyczne i zaczniesz uczyć się czegoś nowego. Tym bardziej w czasach, kiedy nie rozstajemy się z telefonem 15 minutowa przerwa dla siebie nie powinna być problemem. Dla siebie? Tak, dla siebie! Bo uczysz się dla siebie samego, nie dla innych. Chcesz poznać nowy język, odkrywać go i czerpać z tego przyjemność. Pozytywne podejście to podstawa. Polecam zamiast prześledzenia co nowego dzieje się na Instagramie czy u znajomych na Facebooku chwilę tego czasu wykorzystać w inny, pożyteczny sposób. Ceny subskrypcji miesięcznej za możliwość korzystania z pełnej wersji aplikacji zaczynają się od 19,99 zł/miesiąc. Tutaj dostępny jest szczegóły cennik: https://home.babbel.com/pl/prices Babbel można używać także w trybie offline, co jest niemałą zaletą w porównaniu z innymi aplikacjami.

Sprawdziłam, które aplikacje na iPhone’a rzeczywiście pomagają nauczyć się języka angielskiego.

Marysia Kujawińska Mam na imię Marysia, mam 21 lat i od 2011 roku jestem blogerką. Uwielbiam dobry design, a z aparatem, telefonem i laptopem prawie wcale się nie rozstaję. Obiektyw to moja druga para oczu na świat.