Sekretne porady i sztuczki dotyczące iPhone’a, dzięki którym staniesz się ekspertem od iOS

Sekretne porady i sztuczki dotyczące iPhone’a, dzięki którym staniesz się ekspertem od iOS

0

iOS firmy Apple to bardzo przyjazny dla użytkownika mobilny system operacyjny, ale pod maską kryje się mnóstwo ukrytej mocy. Te porady ekspertów pomogą Ci uwolnić pełny potencjał Twojego iPhone’a.

iPhone’y firmy Apple pojawiły się w 2007 roku z nienazwanym systemem operacyjnym. Rok później otrzymał on nudny przydomek „iPhone OS 1”. Do 2010 roku marketingowcy zebrali się i wymyślili „iOS”, w sam raz na debiut wersji 4.

Obecnie mamy iOS 16, który jest wynikiem wielu zmian, które zaszły w poprzednich dekadach – od wprowadzenia dedykowanych aplikacji (w wersji 2) i porzucenia skeuomorfizmu dla płaskich obrazów (w iOS 7), aż po ostateczne przyjęcie widżetów w zeszłym roku.

Apple iOS jest tak pełen funkcji, że żadna recenzja ani historia nie jest w stanie wszystkiego objąć. Ale zebraliśmy nasze ulubione wskazówki, sztuczki i tajemnice dotyczące iOS i iPhone’a. Rzeczy, które sprawią, że Twój dzień — i Twoje życie — będą bardziej produktywne i utorują Ci drogę do zostania ekspertem od iPhone’ów.

Przesuń klawiaturę w lewo lub w prawo

Próbujesz pisać jednym kciukiem? Domyślna klawiatura iOS oferuje opcję pochylenia w lewo lub w prawo. Przytrzymaj palec na ikonie kuli ziemskiej lub emotikonie u dołu klawiatury (jeśli masz zainstalowane trzy lub więcej klawiatur, wyświetli się kula ziemska), a w wyskakującym okienku zobaczysz opcję lewej lub prawej klawiatury. Wybierz swoje preferencje. Naciśnij strzałkę wskazującą przeciwieństwo Twoich preferencji, aby wrócić do pełnego ekranu. (Działa to tylko w trybie portretowym).

Twórz zamienniki tekstu

Czy niektórych tekstów używasz w kółko, na przykład „Jestem w drodze do domu!” lub „Kocham cię bardziej niż słońce, księżyc i gwiazdy!”? Jeśli tak, to przejdź do Ustawienia > Ogólne > Klawiatura > Zastępowanie tekstu. Kliknij ikonę plusa (+) u góry, aby wprowadzić frazę, a następnie skrót. Za każdym razem, gdy w przyszłości wpiszesz skrót (na przykład „jwd”), pełne zdanie, takie jak „Jestem w drodze do domu, nie zawracaj mi teraz głowy!” pojawi się w podglądzie klawiatury tekst do wybrania. Możesz nawet użyć tej opcji, aby wpisywać kombinację liter, by wyświetlać często używane kombinacje emotikonów.

Zwiększ bezpieczeństwo hasła

iOS 14 zawiera zalecenia dotyczące bezpieczeństwa, które są przydatne, jeśli przechowujesz wiele haseł w systemie iOS, czy to do aplikacji, czy wizyt w witrynie. Poinformuje Cię, czy hasło pojawiło się w znanym naruszeniu/wycieku danych, i zasugeruje wprowadzenie zmian, jeśli masz powtarzające się hasła (ponieważ jest to duży błąd). Tę opcję można znaleźć w Ustawienia> Hasła> Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa.

Ukryj swoje dokładne ustawienia regionalne

Smartfony śledzą nie tylko to, co robisz, ale także to, gdzie jesteś. Ogranicz to. Przejdź do Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacyjne, by zobaczyć ustawienia dla danej aplikacji; można tam wyłączyć Dokładną lokalizację. Większość aplikacji na szczęście nie potrzebuje dokładnych współrzędnych. Bardziej zaawansowanym i pewnym środkiem bezpieczeństwa pozwalającym na ukrycie IP jest sieć VPN. Dzięki niej można dokładnie zamaskować swoją lokalizację, bez konieczności edytowania ustawień dla każdej aplikacji.

Zrób zrzut ekranu całej, długiej strony internetowej

Jeśli robisz zrzut ekranu na swoim iPhonie, w lewym dolnym rogu pojawi się miniatura do adnotacji. Naciśnij ją, aby przejść do trybu pełnoekranowego. Jeśli zrobiłeś zrzut podczas korzystania z przeglądarki Safari, a przeglądana strona internetowa wykracza poza rozmiar ekranu, spójrz na górę — powinna tam być widoczna zakładka z napisem „Pełna strona”. Naciśnij ją, a po prawej stronie pojawi się suwak wyświetlający całą stronę, nawet jeśli pierwotnie nie przewinąłeś jej całej.

Podpisuj dokumenty

Nie wszyscy mamy obecnie w domach skanery i drukarki, ale nie martw się. Apple oferuje łatwy sposób na cyfrowe podpisanie dokumentu. Zrób zrzut ekranu i naciśnij miniaturę. W prawym dolnym rogu kliknij znak Plus. Jedną z opcji jest Podpis. Podpisz dokument bezpośrednio na ekranie (lub użyj zapisanego). Gdy masz już podpis, naciśnij Gotowe, a następnie przeciągnij go na dokument ze zrzutu ekranu. Umieść go w odpowiednim miejscu, zmień jego rozmiar i zapisz, by dokument był gotowy do wysłania.

tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.