Recenzja  ZALMAN ZM-NC2000 NT – solidna podstawka chłodzącą do komputerów przenośnych
Recenzja ZALMAN ZM-NC2000 NT – solidna podstawka chłodzącą do komputerów przenośnych

Recenzja ZALMAN ZM-NC2000 NT – solidna podstawka chłodzącą do komputerów przenośnych

0

Odpowiednie chłodzenie komputera niewątpliwie ma kluczowe znaczenie dla jego wydajność, – i co najważniejsze, żywotności. Podstawki chłodzące do komputerów przenośnych są używane najczęściej przez fanów wymagających gier, które po uruchomieniu na laptopie potrafią zamęczyć jego procesor i układ graficzny niemal do granic możliwości. Firma ZALMAN stworzyła bardzo solidnie wykonaną podstawkę chłodzącą ZM-NC2000 NT, która zapewni odpowiednie chłodzenie dla najbardziej obciążonych maszyn.

1

Podstawka jest duża. Z powodzeniem możemy na niej ustawić nawet duży komputer wyposażony w 17 calową matrycę. Jego podstawa stojąca na czterech gumowych nogach antypoślizgowych wykonana została z niezłej jakości twardego i szorstkiego plastiku. Frontowa pokrywa natomiast została wykonana z twardej blachy, dla zapewnienia lepszego przenoszenia ciepła.

3

2/3 jej powierzchni jest perforowana, dzięki czemu zimne powietrze wytwarzane przez wbudowane dwa wiatraki, bardzo dobrze wentyluje i chłodzi męczony przez nas sprzęt. Urządzenie zdecydowanie dedykowane jest do pracy przy biurku czy na stole. Lekko uniesiona nad powierzchnię blatu konstrukcja pozwala zasysać od spodu przez wspomniane wentylatory chłodne powietrze i tłoczyć je przez otwory w stronę rozgrzanej maszyny.

4

Jeżeli weźmiemy podstawkę ułożymy na kocu czy kołdrze, przepływ powietrza nie będzie możliwy, a sama podstawka może narobić więcej szkód, niż pożytku – oddawane ciepłe powietrze komputera będzie ponownie wracało w stronę obudowy.

6

Lekko nachylona konstrukcja zwiększa komfort pracy na komputerze. Podstawka nie posiada żadnej nóżki czy chociaż uskoku, który by zatrzymał komputer przed zsunięciem się w dół. Jeżeli mamy więc komputer bez gumowych nóżek antypoślizgowych, to może to w wyjątkowych sytuacjach być problemem.

7

Z lewej strony urządzenia producent zamontował dwa złącza zasilania – jedno DC 5V do podłączenia zasilacza sieciowego. Tego niestety nie ma w zestawie, a przynajmniej nie było w zestawie testowym, który otrzymaliśmy. Z powodzeniem możemy natomiast zasilać podkładkę z portu USB znajdującego się na wyposażeniu naszego laptopa. Odpowiedni przewód z podwójnym USB z jednej strony do wpięcia go w dwa porty USB komputera i jednym mini USB do podłączenia do podkładki znajdziemy w zestawie.

8

Sam przewód jest jednak trochę źle przemślany. Obudowy jego wtyczek są zdecydowanie za duże, co w przypadku komputerów wyposażonych w złącza USB bardzo blisko siebie, może uniemożliwić ich podłączenie. Miałem z tym problem w przypadku mojego MacBooka Pro. Udało się dopiero na siłę, gdzie jedna z wtyczek była wpięta nieco pod kątem.

9

Całe szczęście wydajność prądowa portów USB w komputerach Apple jest bardzo duża, dlatego do zasilenia tego produktu marki ZALMAN, wystarczy podłączenie tylko do jednego USB.

10Pozostając dalej w lewej części podkładki kolejnymi elementami jest mechaniczny włącznik i pokrętło do sterowania pracą wentylatorów. Pozwala ono na ręczne kontrolowanie mocy, albo inaczej mówiąc prędkości wiatraków. W zależności od potrzeb mogą się one kręcić bardzo szybko wytwarzając duży pęd chłodnego powietrza, lub wolno, gdy komputer jest używany do mało zasobożernych aplikacji.

11

Dużą zaletą podstawki jest wyposażenie jej w koncentrator portów USB. Do wykorzystania są aż trzy porty USB 2.0. To może być szczególnie przydatne, gdy nasz komputer ma małą ilość portów – na przykład MacBooki. Dzięki podstawce ZALMAN zyskamy dwa dodatkowe.

12

Urządzenie pracuje bardzo fajnie, wiatraki nawet przy najwyższej prędkości pracują bardzo cicho. Jeżeli Twój komputer podczas pracy robi się bardzo ciepły, a chcesz przedłużyć jego żywotność, to taki sprzęt jest zdecydowanie dla Ciebie.

Recenzja  ZALMAN ZM-NC2000 NT – solidna podstawka chłodzącą do komputerów przenośnych

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Solidne wykonanie
  • Możliwość zasilania z zasilacza sieciowego lub USB
  • Koncentrator USB 2.0 x3

Wady

  • Zbyt duże obudowy wtyczek USB w przewodzie do zasilania
  • Brak zasilacza sieciowego w zestawie
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *