Recenzja UAG Composite oraz UAG Tempered Glass Shield – etui i szkło hartowane godne fanów sportów ekstremalnych
Podobno projektowali ją prawdziwi poszukiwacze przygód z myślą o nich samych. Producent promuje swoje produkty jako przesiąknięte przygodą, będące kwintesencją rzemiosła najwyższej jakości. UAG czyli Urban Armor Gear Composite to nie jest najbardziej stylowe i designerskie etui na świecie, ale musicie przyznać, że filozofia marki i jej produkty nie pozwalają przejść obok nich obojętnie.
Podczas wymyślania kolejnych gadżetów z logo UAG, producent czerpie garściami ze sportów ekstremalnych – skoków ze spadochronem, lotów balonem, jazdy terenówkami po pustyni Nevada czy… lotów w kosmos. Do testów otrzymałem jedno z najbardziej kompaktowych etui z oferty – UAG Composite, które zostało mi dostarczone przez sklep iCorner.pl należący do firmy ALSTOR, będącej bezpośrednim polskim dystrybutorem akcesoriów UAG w Polsce.
UAG Composite to opatentowana konstrukcja etui, która łączy w sobie twardą, zewnętrzną powłokę z miękkim, odpornym na uderzenia wnętrzem. Natomiast unikalny kształt obudowy zapewnia jej strukturalną wytrzymałość, mając niebagatelny wpływ na ochronę zamocowanego w etui telefonu.
Wygląda solidnie
W dotyku od razu czuć, że etui wykonane jest z dwóch różnych tworzyw. Czarne elementy są gumowe. Nie jest to jednak miękka guma, a taka dość sztywna. Natomiast czerwony element to już tworzywo sztuczne, dość giętkie. Jego struktura została wykonana w formie plastra miodu. To ma zapewniać mechaniczną odporność etui na uszkodzenia. Etui bardzo trudno połamać. Próbowałem, chyba będę musiał wrócić na siłownie, bo albo brak mi pary w rękach, albo to tworzywo tylko wygląda na plastik.
UAG jest bardzo dobrze dopasowany do telefon. Model, który otrzymałem do testu jest przeznaczony dla iPhone’a 6 oraz 6S. Zainstalowanie telefonu w jego wnętrzu wymaga nieco siły i sprawności. To dobrze, gdyż trudne zainstalowanie telefonu we wnętrzu etui oznacza, że równie trudno będzie go z niego wydobyć. Czyli telefon nie wypadnie z etui przy byle jakim upadku.
A to właśnie kiepskie mocowanie telefonu w etui najczęściej podczas upadku powoduje, że smartfon się z niego uwalnia, a potem niszczy.
Użytkownik mimo dość odbudowanej komórki ma dostęp do wszystkich jej funkcjonalności. Na przyciski regulacji głośności zainstalowano gumowe przyciski. Klawisz uruchamiania trybu wibracji posiada okienko, w którym dość głęboko jest schowany przełącznik, przez co nie jest narażony na uszkodzenie mechaniczne podczas upadku.
Ma to też swoją złą stronę – dostęp do niego wymaga zwrócenia na tę czynności uwagi. Nie przełączymy przełącznika bezmyślnie czy intuicyjnie.
Również gumowa nakładka została zastosowana dla klawisza włącznika. Gumowe przyciski mają bardzo wygodny skok. Ich użycie nie wymaga dodatkowe użycia siły, a skok klawisza jest wyraźnie wyczuwalny, przez co bardzo naturalnie korzysta się z urządzenia.
W podstawie etui znajdziemy wycięte otwory na słuchawki, kabel do ładowania oraz kanał głośnika. Mimo to dolna krawędź telefonu jest dobrze zabezpieczona.
Wewnątrz obudowy znajdują się gumowe wypustki, które mają za zadanie amortyzować telefon podczas upadku na ziemię oraz dodatkowo ustabilizować telefon w objęciach obudowy. Całość wygląda na bardzo dobrze przemyślane i wykonane.
Czy etui od UAG są faktycznie odporne na ekstremalne uderzenia?
A co powiecie na wyrzucenie telefonu z pędzącego Porsche 911 przy prędkości 196 km/h?
Wiem, na mnie to też nie zrobiło wrażenia 😉 Mi też nie raz wypadł telefon podczas jazdy samochodem :P. Ale przyznacie, że zrzucenie komórki w kierunku ziemi z kosmosu, a dokładnie z wysokości 101 tysięcy stóp, gdzie telefon leciał z prędkością 70 mil na godzinę, to już coś. UAG i w taki sposób sprawdziło czy iPhone w ich etui wytrzyma ten karkołomny lot. Na dowód powstał film.
A co z ekranem?
O ile obudowę iPhone’a dzięki temu etui można naprawdę dobrze zabezpieczyć, o tyle problemem nadal pozostaje szklany ekran telefonu.
Choć gumowy element w tym etui wystaje ponad ekran, dzięki czemu gdy ten upadnie na płaską podłogę, to z ekranem nie powinno się nic złego stać, o tyle w przypadki codziennego użytkowania, gdy nosimy smartfon w kieszeni z monetami i kluczami lub gdy spadnie nam na nierówne podłoże, może być krucho.
UAG pomyślał także o tym. W ofercie znajdziemy solidne szkło hartowane UAG Tempered Glass Shield. Protektor te naklejamy na ekran telefonu bez użycia jakiegokolwiek kleju. Wystarczy porządnie oczyścić ekran i położyć szkło na nim. Szkiełko samo przylgnie do ekranu.
Szkło wyprodukowane przez UAG posiada warstwę oleofobowa mająca chronić urządzenie przez efektem brudnych rąk. Specjalna warstwa dba o to, aby nie pozostawiać nieestetycznie wyglądających odcisków palców. Dodatkowo w szkło zainstalowano filtr przeciw niebieskiemu światłu. Docenią to szczególnie nocni użytkownicy, którzy nie potrafią przed zaśnięciem nie czytać ostatnich newsów na ekranie telefonu. Dzięki filtrowi część niebieskiego, szkodliwego światła jest pochłaniana przez protektor.
Szkło UAG jest przy tym stosunkowo cienkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne – zarysowania, obicia, pęknięcia. Oczywiście do pewnego stopnia. Największą zaletą szkła hartowanego UAG jest to, że podczas upadku na nierówne podłoże, niemal cała siła uderzenia zostaje rozłożona na szkle hartowanym. Przez to szkło zapewne podczas takiego upadku pęknie, jednak rozłożona w ten sposób siła upadku, nie spowoduje uszkodzenia samego wyświetlacza, który przecież w naprawie jest znacznie droższy od ewentualnego kolejnego szkła UAG.
Podsumowując
UAG Composite to najbardziej kompaktowe rozwiązanie tej marki w ofercie. Mimo to, stopień oferowanej ochrony w tym etui jest bardzo wysoki. Jeżeli to jednak zbyt mało, mamy możliwość wybrania etui jeszcze bardziej odpornego. Testowany model otrzymał militarny certyfikat MIL STD 810G-516.6.
W praktyce oznacza to, że telefon w etui bez szwanku przeżyje testy swobodnego upadku (wstrząsu), które wykonywane są w celu zapewnienia, że sprzęt może wytrzymać stosunkowo rzadkie, nie powtarzające się wstrząsy i drgania występujące podczas załadunku, transportu i zderzeń. Standardowe badanie, które umożliwiają uzyskanie tego certyfikatu wymaga 26 upadków z 1.2 m (4 stóp) na sklejkę. Jeżeli podoba Wam się stylistyka etui UAG i szukacie przy tym solidnego etui, nie mogliście wybrać lepiej.
Recenzja UAG Composite oraz UAG Tempered Glass Shield – etui i szkło hartowane godne fanów sportów ekstremalnych
Zalety | Wady |
---|---|
Zalety
| Wady
|