Recenzja Sonos Move – przykład urządzenia, które udowadnia, że technologia nie stoi w miejscu!

Recenzja Sonos Move – przykład urządzenia, które udowadnia, że technologia nie stoi w miejscu!

Recenzja Sonos Move – przykład urządzenia, które udowadnia, że technologia nie stoi w miejscu!

0

Sonos Move to coś więcej, niż tylko kolejny głośnik na rynku gadżetów przenośnych. To urządzenie, które udowadnia, że postęp technologiczny jest wciąż obecny w naszych czasach. Sonos Move sprawia, że mobilne i domowe granie zacieśnia się, jak nigdy dotąd. Jesteście ciekawi? Zapraszam do materiału!

Sonos to marka, której nikomu raczej przedstawiać nie trzeba. Jeśli jednak dokonania firmy Was ominęły, to już spieszę z wyjaśnieniami. Chyba najprościej zobrazować wspomnianego już producenta, jako takie Apple wśród producentów głośników. Konsument wybierając sprzęt ze stajni Sonos’a, może liczyć na fenomenalną jakość wykonania, niezwykłą prostotę działania i rozwiązania, które dopracowane są praktycznie do perfekcji.

Co znajdziemy w zestawie sprzedażowym?

Produkt dostarczany jest w nasze ręce w sporym rozmiarze opakowaniu, które ma bardzo minimalistyczny designe. Wewnątrz znajdziemy (oprócz naszego dania głównego, jakim jest Sonos Move) podstawkę ładującą, a także materiałowy woreczek służący do transportowania głośnika.

Jeśli już zahaczamy o ten temat, tak moim zdaniem pomysł z woreczkiem jest dość średni, gdyż samo urządzenie wykonane jest z aluminium, które jak wiemy bardzo łatwo uszkodzić. Tym samym, zdecydowanie bardziej preferowałbym jakieś sztywne etui, które znacznie bezpieczniej przetransportowałoby głośnik z miejsca na miejsce. Chodź może i lepiej takie etui niż żadne, ponieważ coraz częściej producenci całkowicie pomijają jakiekolwiek formy pokrowców.

Sonos Move to głośnik wykonany z najlepszych materiałów!

Firma Sonos przyzwyczaiła swoich odbiorców, że wybierając ich sprzęt mogą się oni spodziewać najwyższej jakości materiałów. Nie inaczej jest w tym przypadku, gdyż Sonos Move to solidny kawał urządzenia, które wykonano z połączenia aluminium i w większości gumowanego tworzywa sztucznego, które miejscami jest również matowe.

Biorąc w dłonie urządzenie czuć od samego początku, że to sprzęt z najwyższej półki. Czuć również samą wagę, ponieważ Sonos Move waży 3 kg. Nie jest to najlżejszy głośnik przenośny na rynku, ale z pewnością jest to jedno z najlepiej wykonanych tego typu urządzeń, które miałem okazję testować.

Do wygodnego przenoszenia głośnika, na jego tyle umieszczona została „rączką”, która spisuje się na medal – jest wygodna, a przy tym nie zaburza wyglądu, gdyż została ona wyprofilowana w obudowie.

Tylna krawędź to również miejsce, w którym ulokowane zostały trzy przyciski fizyczne służące do uruchamiania głośnika, przełączania trybu wi-fi/bluetooth, oraz klawisz umożliwiający podpięcie Move’a do już istniejącego systemu Sonos w naszym domu.

Genialny w swojej prostocie system ładowania głośnika

W zestawie z głośnikiem, otrzymujemy pełen zestaw akcesoriów, które przydadzą nam się podczas użytkowania Sonos’a Move. Jednym z takich akcesoriów, jest podstawka ładująca, która zastąpiła standardowy, kabelkowy system ładowania. Całość systemu oparta jest na pinach, które umieszczono na dolnej części tylnej krawędzi.

Baza ładująca to zdecydowania wygodniejsze rozwiązania, a przy tym znacznie bardziej estetyczne, gdyż taka podstawka wygląda o niebo lepiej, niż „dyndający” gdzie popadnie kabelek. Oczywiście, jest to głośnik również mobilny, dlatego do dyspozycji mamy zawsze port usb-c, którym także podładujemy nasze urządzenie w sytuacji awaryjnej.

Ile w takim razie Sonos Move działa na jednym ładowaniu?

Czas pracy na baterii to jeden z kluczowych elementów, kiedy mowa o głośniku bluetooth. W końcu nikt z nas nie chce ciągle skupiać się na pilnowaniu, czy aby na pewno głośnik wytrzyma kolejną godzinę grillowania na łonie natury. W tym aspekcie Sonos również nie zawiódł.

Wbudowany akumulator według zapewnień producenta, jest w stanie zasilać urządzenie przez nawet 11 godzin ciągłego odtwarzania dźwięku. W praktyce oczywiście nie stałem obok głośnika z włączonym stoperem, odmierzając czas, czy faktycznie Sonos nie leci z czasem działania w kulki. Natomiast mogę stwierdzić, że Sonos Move był w stanie wytrzymać na jednym ładowaniu od rana do późnyh godzin wieczornych przy ustawionym poziomie głośności na około 40% i połączeniu bluetooth. I w mojej ocenie, jest to wynik jak najbardziej satysfakcjonujący.

Elegancka i minimalistyczna obudowa, której nie są straszne warunki atmosferyczne

Sonos Move to głośnik wykonany z fenomenalnych materiałów. Wydawać by się jednak mogło, że całość jest jednak bardzo delikatna. W praktyce firma Sonos tworząc głośnik Move, który z natury miał być uniwersalnym urządzeniem, stworzyła bardzo wytrzymałe urządzenie, któremu nie będą straszne przypadkowe upadki, ani tym bardziej warunki atmosferyczne. Sonos Move posiada certyfikat IP56, tym samym oznacza to, że w teorii Sonos Move jest odporny na wilgoć, deszcz, śnieg, pył, słoną mgiełkę, promienie UV oraz ekstremalny upał i mróz. W praktyce podchodziłbym do tematu z ostrożnością, gdyż wodoszczelność nie jest stała i z biegiem czasu głośnik może być bardziej podatny na uszkodzenie.

„Najlepiej brzmiący głośnik bluetooth”

Tym sloganem firma Sonos reklamuje bohatera dzisiejszej recenzji. Czy w takim razie, jest to prawda? Na to pytanie można odpowiedzieć zarówno twierdząco, jak i negatywnie. Bardzo wiele zależy od punktu widzenia i tego, co określamy mianem „głośnika bluetooth”. Jeśli chodzi zaś o mnie, to nie spotkałem nigdy wcześniej głośnika tego rozmiaru, który mógłbym zabrać ze sobą praktycznie gdziekolwiek i zaoferować sobie istny raj dla uszu.

Są jednak na rynku głośniki bluetooth brzmiące lepiej, które rozmiarami tym samym znacznie przewyższają Sonos’a Move. Oczywiście slogan typu „najlepiej brzmiący głośnik bluetooth” wygląda znacznie lepiej, niż „najlepiej brzmiący głośnik bluetooth o niewielkich rozmiarach”.

To wciąż typowy głośnik bluetooth, czy jednak coś więcej?

I tutaj pojawia się zabawa, ponieważ Sonos’a Move nie możemy zaliczyć do kategorii typowych głośników bluetooth. To zdecydowanie coś więcej. Sprzęt może być wykorzystywany zarówno, jako typowy „głośnik domowy” lub jako urządzenie skierowane do umilania nam czasu poza domowym zaciszem. Sonos Move to głośnik w pełni uniwersalny, który niezależnie od naszych aktualnych potrzeb, spisze się na medal. W końcu na pokładzie uświadczymy łączność bluetooth, wi-fi oraz AirPlay 2, które docenią wszyscy posiadacze urządzeń z nadgryzionym jabłkiem.

„Trueplay”, czyli nie tylko dodatkowa funkcja

Firma Sonos to bardzo innowacyjna firma, która już niejednokrotnie udowodniła, że z pozoru rzeczy, które nie potrzebują ulepszeń, są rozbudowywane, a sam efekt końcowy jest zjawiskowy. Idealnym tego przykładem, jest funkcja Trueplay, czyli autorskie rozwiązanie Sonos’a na automatyczne dostosowywanie się barwy dźwięku do aktualnie panujących warunków akustycznych.

Dzięki wbudowanym mikrofonom, głośnik automatycznie dostosowuje swoją barwę dźwięku, aby bass, a także sama scena dźwiękowa pasowała idealnie do panujących wokół nas warunków. W końcu dźwięk rozchodzi się zupełnie inaczej, kiedy jesteśmy w domu i inaczej, kiedy znajdujemy się na otwartej przestrzeni. Sonos ten fakt wykorzystał i stworzył od wielu lat rozwijaną funkcję, której działania słyszymy od razu po jej aktywowaniu.

I nie jest to tylko gadka marketingowa, ponieważ różnica w dźwięku z włączoną funkcją Trueplay, jest znacząca. Pierwsze, co możemy usłyszeć po przeanalizowaniu przez głośnik naszego otoczenia i dostosowaniu dźwięku, że bass zdecydowanie lepiej się zachowuje i staję się „głębszy” i bardziej „soczysty”, a sama scena dźwiękowa jest odczuwalnie „szersza”. Tym samym sprawia to, że funkcja Trueplay to bardzo istotna funkcja i nie tyle dodatek, co bardzo istotna funkcja zintegrowana z głośnikiem i oprogramowaniem Sonos na smartfony.

Aplikacja mobilna „Sonos”

Każda ceniona firma posiada aplikację mobilną. Nie inaczej jest w tym przypadku, ponieważ to najprostsza i najprzyjemniejsza droga w naszych czasach, aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje dany sprzęt. To właśnie przy pomocy tej darmowej aplikacji, która jest dostępna zarówno na systemy iOS, jak i Android, uzyskujemy dostęp do wielu rozwiązań.

Pierwszą z nich, jest możliwość aktywowania wyżej opisywane funkcji dostosowywania dźwięku, czyli Trueplay. Sama apka to również hub dla wszystkich głośników Sonos, jakie posiadamy w kolekcji. Nawet, jeśli jesteśmy posiadaczami tylko jednego urządzenia, tak użyteczność aplikacji się nie zmniejsza. To w tym miejscu zaktualizujemy nasz głośnik, a także dostosujemy poziom tonów niskich i wysokich. Nie zabrakło również integracji z popularnymi serwisami stramingowymi.

Podsumowanie – czy Sonos Move jest wart swojej ceny?

I w taki oto sposób dobrnęliśmy do podsumowania genialnego urządzania, jakim niewątpliwie jest recenzowany dziś Sonos Move. Głośnik na tyle perfekcyjny, że jako urządzenie spełniające rolę „głośnika”, jest jak dla mnie bezkonkurencyjny. Żaden głośnik nie zaoferuje tak bogatego w detale i bass dźwięku, jak właśnie Sonos Move. Wady? Niewątpliwie może być to cena, gdyż przyjdzie nam za niego zapłacić 1699 zł.

Cena może zszokować, ale gdy spojrzymy na konkurencyjne rozwiązania, tak cena wydaje się być całkowicie „normalna” – o ile można nazwać tak ponad „półtora kawałka” za głośnik. Nie zapominajmy również, że nie jest to typowy głośnik bluetooth, a coś znacznie bogatszego w funkcje, ponieważ Sonos Move służy również jako typowo domowy głośnik po połączeniu go z wi-fi, lub używając łączności AirPlay 2. Do wyboru mamy dwie wersje kolorystyczne – czarną i białą.

Recenzja Sonos Move – przykład urządzenia, które udowadnia, że technologia nie stoi w miejscu!

4.4/5 - (9 votes)
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *