Recenzja słuchawek Jabra Evolve2 85

Recenzja słuchawek Jabra Evolve2 85

Recenzja słuchawek Jabra Evolve2 85

0

Jabra Evolve2 85 to drugi model słuchawek z serii Evolve2, które miałem okazję testować. Jak ten profesjonalny zestaw słuchawkowy stworzony z myślą o częstych i długich połączeniach konferencyjnych sprawdził się w praktyce? Czy wart jest swojej niemałej ceny? Czy warto trochę dopłacić, a może lepiej skupić się na nieco tańszym i mniej zaawansowanym modelu Jabra Evolve2 65 Elite? Sprawdźmy…

Pierwsze wrażenie

Zestaw słuchawkowy Jabra Evolve2 85 zapakowany jest w typowe dla produktów Jabra ciemnoszare pudełko z kartonu pochodzącego z recyclingu. Na pudełku znajdziemy wzmianki na temat specyfikacji technicznej słuchawek oraz informację, w jakim standardzie jest klucz sprzętowy umieszczony wewnątrz opakowania. To dość istotna informacja i lepiej jej nie przeoczyć podczas zakupu słuchawek.

Co znajdziemy w pudełku?

W środku opakowania znajdziemy futerał ze słuchawkami i akcesoriami oraz ładowarkę biurkową. Materiały drukowane ograniczono do minimum. Do słuchawek dołączono jedynie wymaganą prawem książeczkę z warunkami gwarancji i certyfikatami zgodności. Zrezygnowano z typowej broszurowej instrukcji obsługi. Zamiast niej na wewnętrznej części pudełka nadrukowano schemat słuchawek wraz z opisem wszystkich elementów sterujących. Do rozpoczęcia pracy to w zupełności wystarczy, a pełną instrukcję można pobrać z internetu.

Futerał

W twardym i wytrzymałym futerale znajdują się słuchawki oraz akcesoria w postaci: klucza sprzętowego, kabla USB-C, kabla audio 3,5 mm do 3,5 mm oraz adaptera do słuchawek lotniczych. Klucz sprzętowy jest niezbędny do rozszerzonej współpracy słuchawek Jabra Evolve2 85 z Microsoft Teams. Każde akcesorium ma w futerale swoje miejsce, więc przy likwidowaniu stanowiska pracy łatwo sprawdzić, że czy zabraliśmy wszystko, a żaden z elementów nie został na biurku.

Spodobała mi sie staranność z jaką zaprojektowano futerał. Wyposażono go w rożne uchwyty i przekładki. W środku znalazło się miejsce na kieszonkę na kable i akcesoria, a także wszytko patkę z instrukcją jak złożyć słuchawki. Egzamin z przyjazności użytkowania zdany na piątkę.

Słuchawki

Słuchawki Jabra Evolve2 85 dostępne są w dwóch wersjach kolorystycznych. Moim zestawie testowym były czarno-szare, w sprzedaży jest także wariant beżowy.

Materiały z których wykonano słuchawki są wysokiej jakości i wyglądają na dość trwałe. Jakość wykonania słuchawek jest imponująca. Po wyregulowaniu nauszników nie słychać żadnego trzeszczenia czy skrzypienia. Co ważne, wszystkie powierzchnie są matowe, więc nie zostają na nich nieestetyczne odciski palców.

Dość ciekawa jest sama konstrukcja słuchawek, które składają się na płasko, dzięki czemu są bardzo poręczne, łatwe do spakowania i przenoszenia w futerale.

Dolna część pałąka pokryta jest miękką pianką, która zapewnia wysoki komfort. Słuchawki na głowie leżą pewnie, a przy tym nie powodują zbyt dużego nacisku. To ważne, bo w takim sprzęcie trzeba spędzić nieraz wiele godzin w ciągu dnia.

Wyściółka nauszników wykonana jest z grubej skóry, co zapewnia najwyższy komfort uszom i świetnie izoluje od dźwięków otoczenia. Nic dziwnego, bo Jabra słynie z doskonałych zestawów słuchawkowych do profesjonalnego użytku.

Zarówno lewa, jak i prawa muszla ma wbudowany mikrofon. Oczywiście jest też mikrofon na wysięgniku, który można obracać tak, aby był skierowany w stronę ust. Podobnie jak w innych modelach, mikrofon na wysięgniku nie jest odłączany, ale można go łatwo ukryć w prawej muszli. Dzięki temu można tych słuchawek wygodnie używać także poza biurem. Na wysięgniku umieszczono także przycisk wyciszania.

Akumulator i ładowanie

Według danych producenta, słuchawki po pełnym naładowaniu mogą pracować do 37 godzin. Jednak trzeba pamiętać, że osiągnięcie tego maksymalnego czasu wiąże się z tym, w jaki sposób używamy słuchawek.

Słuchawki będą działać przez 37 godzin, jeśli użyjemy ich do odtwarzania muzyki, z wyłączonym ANC. Z włączoną funkcją ANC muzyki będziemy słuchać przez 32 godziny. Jeśli słuchawek Jabra będziemy używać do telekonferencji to przy wyłączonym trybie ANC będą działać do 30 godzin. A jeśli włączymy ANC i dodatkowo diody informujące o zajętości to czas pracy skróci się do 20 godzin.

Uważam, że jak na urządzenie, które oferuje dźwięk tak wysokiej jakości to wynik jest całkiem dobry. Na pełne dwa dni pracy akumulator wystarczy z nawiązką.

Słuchawki można ładować na dwa sposoby. Albo przy pomocy dołączonej do zestawu podstawy ładującej, albo kabelkiem podłączonym bezpośrednio do ładowarki.

Nie będę ukrywał, że z podstawa ładującą dołączoną do słuchawek Evolve2 65, które testowałem poprzednio kompletnie się nie polubiłem. Ta dołączona do Evolve2 85 ma zupełnie inną konstrukcję i choć zupełnie na to nie wygląda, to jest bardzo wygodna w użyciu. Słuchawki na podstawie można umieścić praktycznie bez patrzenia, wszystko trafia na swoje miejsce, więc jak ktoś lubi porządek na biurku to może szybko odłożyć słuchawki na ładowarkę nawet między rozmowami.

Jak wspominałem, w dolnej krawędzi prawego nausznika umieszczono dodatkowo gniazdo USB-C pozwalające na ładowanie słuchawek bez użycia podstawki. Jest to bardzo wygodne, gdy korzystamy ze słuchawek poza domem lub biurem.

Łączność

Słuchawki Jabra Evolve2 85 działają zarówno w trybie bezprzewodowym jak przewodowym. W trybie bezprzewodowym można je sparować z maksymalnie z 8 urządzeń i korzystać z 2 połączeń Bluetooth jednocześnie. Połącznie ma zasięg do 30m. Warto pamiętać, że podczasz korzystania z rozszerzonych funkcji dedykowanych Microsoft Teams wymagane jest użycie klucza sprzętowego. W moim zestawie była klucz w standardzie Bluetooth USB-A, jednak opcjonalnie dostępne są także inne opcje. W trybie przewodowym wystarczy użyć gniazda jack 3,5 mm.

Obsługa

Choć na obu muszlach znajdziemy sporo przycisków i przełączników to obsługa zestawu słuchawkowego Jabra Evolve2 85 jest bardzo łatwa. Przyciski rozmieszczone są w logiczny sposób i łatwo zapamiętać, który gdzie się znajduje. Odległości między poszczególnymi elementami sterującymi są optymalne – na tyle małe, że nie trzeba szukać przycisków po całym nauszniku, i na tyle duże, by nie wcisnąć czegoś przez pomyłkę.

W lewym nauszniku znajduje się wyłącznik zasilania, wskaźnik LED, port ładowania USB-C i gniazdo audio oraz dwa punkty styku do ładowarki biurkowej. Są unie umieszczone na boku nausznika, dzięki czemu łatwo umieścić słuchawki na podstawie ładującej.

W prawym nauszniku znajduje się duży przycisk, który pełni funkcję przycisku odbierania lub kończenia połączenia. Dostępne są również klawisze multimedialne, takie jak Odtwórz, Wstrzymaj i Pomiń.

Komfort rozmów poprawia wysięgnik z mikrofonem. Niestety nie jest tak wygodny jak w modelu Jabra Evolve2 65 Elite, jednak ma tę zaletę, że całkowicie chowa się w nauszniku dzięki czemu z modelu Evolve2 85 możemy korzystać także poza biurem nie wywołując sensacji.

Użytkowanie

Instalacja

Zestaw słuchawkowy Jabra Evolve2 65 działa ze wszystkimi urządzeniami obsługującymi Bluetooth. Można podłączyć do smartfona, komputera czy Apple TV, jednak jest jeden haczyk. By wykorzystać wszystkie funkcje specjalne do obsługi Microsoft Teams niezbędne jest użycie dołączonego do zestawu klucza sprzętowego USB, więc w tym przypadku w gre wchodzi tylko komputer. Parowanie słuchawek jest bardzo intuicyjne. Podobnie jak ich późniejsza obsługa. Przez cały okres testów, współpraca słuchawek z iPhonem, MacBookiem i Apple TV przebiegała bez problemów.

Aplikacja

W sklepach z aplikacjami dostępna jest do pobrania za darmo aplikacja Jabra Sound+. Dzięki niej można skonfigurować słuchawki, zaktualizować oprogramowania czy sprawdzać stan naładowania akumulatora. W aplikacji dostępny jest także korektor z kilkoma predefiniowanymi profilami. Można też stworzyć własne profile dźwiękowe. Przy pomocy aplikacji można także uruchomić tak zwany pejzaż dźwiękowy, czy dźwięki, które pomogą w skupieniu lub izolacji od otoczenia. Funkcja Find my Jabra, pomaga zlokalizować miejsce, w którym ostatnio korzystaliśmy ze słuchawek. Usługa nie jest tak funkcjonalna jak Find my od Apple, nie mniej pozwoli się z grubsza zorientować, gdzie pozostawiliśmy słuchawki .

Obsługa Microsoft Teams

Sztandarową funkcją zestawu słuchawkowego Jabra Evolve2 85 jest współpraca z Microsoft Teams. Po podłączeniu słuchawek do komputera przy użyciu klucza sprzętowego wybierane są jako domyślne urządzenie audio dla telekonferencji Microsoft Teams.

Przycisk dedykowany do obsługi Microsoft Teams pozwala nie tylko odebrać lub zakończyć połącznie. Za jego pomocą można uruchomić aplikację Teams i przenieść ją na wierzch pulpitu czy otworzyć ekran wstępny spotkania lub uruchomić pocztę głosową.

Dodatkowo na nauszniku umieszczono diody, które informują o tym, że akurat prowadzimy rozmowę i nie należy nam przeszkadzać. Z jednej strony to taki bajer, z drugiej, gdy pracuje się w domu, gdzie przebywają inni domownicy, takie widoczne z daleka światełko ostrzegawcze to jasny sygnał, o konieczności zachowania ciszy. Jednak trzeba pamiętać o tym, że sygnalizacja zajętości ma dość znaczący wpływ na czas pracy słuchawek.

Jakość dźwięku

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, ten zestaw słuchawkowy spisał się spektakularnie. I nic dziwnego, bo po pierwsze mamy tu do czynienia z topowym modelem, a pod drugie, Jabra to firma specjalizująca się w zestawach słuchawkowych do call-center lub komunikacji.

Choć Evolve2 85 do tanich nie należą to oferują wiele za cenę, jaka trzeba za nie zapłacić. Ma wiele różnych aspektów, których brakuje większości zestawów słuchawkowych. Ponadto są bardzo uniwersalne. Skończyłeś pracę i chcesz posłuchać muzyki lub pograć w grę? Korzystając z Evolve2 85 nie musisz się martwić o jakość dźwięku, bo ta jest znakomita, niczym w średniej klasy słuchawkach dla graczy.

Jak większość droższych zestawów słuchawkowych Jabra, także i Evolve2 85 obsługują funkcję ANC, czyli aktywną redukcję szumów. Redukcja szumów w przypadku tego zestawu słuchawkowego doskonale blokuje wszystkie dźwięki bez pogorszenia jakości głosu. Jak bardzo może to ułatwić pracę nie trzeba przekonywać nikogo, kto pracuje w openoffice czy w domu, gdzie hałaśliwe odgłosy z otoczenia są normą.

Znakomicie działającą funkcję ANC, wspomagają świetnie skonstruowane nauszniki. Mają zwartą konstrukcję, doskonale przylegają do głowy i zapewniają wysoki komfort, nawet wtedy, gdy używa się ich przez wiele godzin.

Jakość dźwięku rejestrowanego przez Jabra Evolve2 85 zachwyca. Zestaw wykorzystuje technologię 10 mikrofonów, w tym mikrofon na wysięgniku. I co ciekawe, w zależności od twoich preferencji i warunków pracy mikrofonu na wysięgniku można używać lub nie. Jasne, że dźwięk rejestrowany przez mikrofon na wysięgniku nadal będzie brzmiał lepiej, ale jeśli przeszkadza podczas chodzenia, można z niego zrezygnować na rzecz pozostałych mikrofonów. Bez względu na wybór mikrofony, dźwięk przechwytywany jest bardzo dobrze.

Podsumowanie

Przystępując do testów byłem bardzo ciekawy na ile zestaw słuchawkowy Jabra Evolve2 85 jest lepszy od Jabra Evolve2 65 Elite. Od strony konstrukcyjnej oba modele słuchawek są dość podobne. W Evolve2 65 Elite bardzo mi się spodobał mikrofon na wysięgniku, a Evolve2 85 mają zdecydowanie wygodniejszą podstawę ładującą. Czy w takim razie warto dopłacać do wyższego modelu? Zdecydowanie tak. Za sprawą jednej, ale niebagatelnej funkcji – ANC.

Automatyczne redukcja szumów działa oszałamiająco. Pozwala wkroczyć do zupełnie innego świata dźwięku. Nie, nie przesadzam. ANC działa spektakularnie. Słuchawki Jabra Evolve2 85 sprawdzą się wyjątkowo dobrze nie tylko w zastosowaniach biurowych, ale także rozrywce. Dzięki chowanemu wysięgnikowi z mikrofonem, w tych słuchawkach można iść na spacer na stwarzając wrażenia, że właśnie uciekliśmy z biura.

Stosunek jakości i możliwości do ceny w przypadku tych słuchawek jest idealny. Werdykt jest tylko jeden: jeśli masz budżet dostatecznie wysoki, aby pozwolić sobie na ten zestaw słuchawkowy to planując zakup nowych słuchawek koniecznie musisz wziąć pod uwagę słuchawki Jabra Evolve2 85.

Recenzja słuchawek Jabra Evolve2 85

5/5 - (1 vote)
Zalety Wady

Zalety

  • bogate wyposażenie
  • długi czas pracy na jednym ładowaniu
  • aktywna redukcja szumów
  • doskonała jakość dźwięku
  • czułe mikrofony
  • duży zasięg Bluetooth

Wady

  • nie mozna odłączyć wysięgnika z mikrofonem

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.