Recenzja QARDIO BASE, inteligentnej wagi łazienkowej z trybem ciążowym

Recenzja QARDIO BASE, inteligentnej wagi łazienkowej z trybem ciążowym

Recenzja QARDIO BASE, inteligentnej wagi łazienkowej z trybem ciążowym

0

Rynek inteligentnych wag łazienkowych wciąż rośnie. Jeszcze nie tak dawno temu prym wiodły dwie największe marki na tym polu – Withings oraz Fitbit. Dzisiaj w tego typu urządzeniach możemy przebierać, a pod względem funkcjonalnym oraz dostępnością cenową tych dwóch firm nie można już traktować jako liderów.

Wraz z pojawieniem się wearables co raz chętniej sięgamy po urządzenia, które potrafią nam coś powiedzieć o naszym stanie zdrowia i kondycji. Kupujemy zegarki z funkcjami Cardio, opaski z funkcją monitora aktywności fizycznej czy właśnie inteligentne wagi łazienkowe, które poza wskazaniem naszej aktualnej masy ciała, potrafią powiedzieć o naszym ciele coś więcej, a przy okazji motywować do zdrowego trybu życia.

Urządzenie QARDIO BASE jest właśnie taką wagą, która poza masą ciała potrafi określić zawartość tkanki tłuszczowej, wody czy kośćca. Ponadto umie rozróżnić członków rodziny, którzy na niej stają, a nawet jako pierwsza waga tego typu, monitorować rozwój płodu u kobiet w ciąży.

Pierwsze wrażenie

W zestawie z wagą nie otrzymamy nic ponad skromną instrukcję obsługi. W zasadzie bez instrukcji można by się w przypadku tego urządzenia obyć, gdyż jego skonfigurowanie i użytkowanie jest bardzo intuicyjne. Do zasilania używane jest 8 baterii typu AAA.

Sporo jak na sprzęt o wydawać by się mogło niewielkich wymaganiach. Ale w końcu mamy na pokładzie łączność bezprzewodową i to nie jedną, bo BASE pozwala na komunikację ze smartfonem czy tabletem przy pomocy Bluetooth, a z internetową chmurą za pomocą WiFi.

Jednak to nie z powodu łączności z internetem producent zdecydował się na imponujące rozmiarami zasilanie, a dla zabezpieczenia danych jej pamięci. Chodzi o to, aby przy wymianie baterii to, co zostało w pamięci wagi nie uszło wraz z ich wyjęciem. Dlatego waga posiada dwa odrębne banki na baterie.

To co pierwsze przychodzi nam do głody podczas wsadzania baterii, to brak wyświetlacza, na którym można by było odczytywać wskazania. Tu pojawiło się w mojej głowie pierwsze pytanie, czy ta waga jest aż tak minimalistyczna, że producent nie zaprzątał sobie głowy wyświetlaniem wskazań, skoro i tak wszystko mamy w aplikacji? Nic bardziej mylnego.

QARDIO BASE wyposażony został w wyświetlacz LED, który ujawnia się tylko w chwili, gdy waga ma nam coś do zakomunikowania. LEDy ukryte są pod białą warstwą, przez co, gdy waga nie pracuje, wygląda idealnie i nowocześnie.

Pierwsze uruchomienie

Do pracy z wagą wymagana jest aplikacja QARDIO. Jest to program, za pomocą którego sterujemy wszystkimi smart urządzeniami tego producenta. Pierwszym krokiem jest założenie konta użytkownika. Reszta to już tylko wypełnianie instrukcji wyświetlanych w programie. Konfiguracja trwa dosłownie chwilę i można z urządzenia korzystać.

Waga jest w stanie rozróżnić do 8 użytkowników. Rozpoznaje ich profile oczywiście po masie ciała. W przypadku, gdy nasze dzieci ważą podobnie i waga nie będzie wiedziała, kto dokonywał pomiaru, zostaniemy poproszeni o pomoc. Na wadze wyświetlą się nazwy profili, a my stopą będziemy musieli dokonać wyboru. Proste.

Tryby pracy – NORMAL

Użytkownik ma możliwość wybrania jednego z czterech trybów pracy wagi. Może to być NORMAL, który oferuje standardowe działanie wagi, która będzie mierzyć naszą masę ciała oraz badać jego skład za sprawą pomiaru bioimpedancji.

Ta metoda pomiaru pozwala na pomiar oddający w miarę rzeczywisty obraz składu naszego ciała.

Urządzenie mierząc oporność impulsu elektrycznego przesyłanego przez wagę potrafi określić zawartość tłuszczu, zawartość wody, udział procentowy kości czy mięśni. Dzięki wprowadzeniu danych o naszym wzrośnie wylicza także wskaźnik BMI, który choć zawodny, wciąż jest uznawany za wyznacznik naszego zdrowia względem wagi ciała.

Tryb pracy – Weight Only

Wspomniany impuls elektryczny jest naprawdę niewielkiej mocy i dla zdrowego człowieka zupełnie nieodczuwalny. Nie musicie się więc obawiać, że waga porazi Was prądem podczas pomiaru czy sam pomiar będzie dla Was nieprzyjemny. Co innego, jeżeli nie jesteście do końca zdrowi i macie wszczepiony rozrusznik serca.

W takim wypadku korzystanie z wagi może być niebezpieczne, gdyż impuls może zakłócić działanie rozrusznika. Dla takich osób stworzono tryb pracy Weight Only.

W tym trybie waga nie będzie wysyłać impulsu, a więc nie będzie także monitorować składu naszego ciała. Będzie to jednak dla nas bezpieczniejsze.

Tryb pracy – Smart Feedback

W tym trybie pracy pomiary będą wykonywane w całości. Waga będzie nas jednak motywować do dalszej pracy nad sobą i ustawiony przez nas celem. Na ekranie wagi będą wyświetlane ikony buziek, które w przypadku, gdy wszystko będzie szło dobrze, to wyświetlona będzie buźka uśmiechnięta, a gdy ustawiając cel zbicia wagi jednak przytyjemy, waga będzie smutna.

Dodatkowo doznania będzie potęgować wibracja, którą poczujemy za sprawą wbudowanego mechanizmu haptycznego.

Jestem w ciąży. Spożywczej.

Ostatni tryb pracy to tryb Pregnacy Mode przeznaczony dla młodych mam (nie chodzi tu o wiek mamy, a wiek ich nowego potomka). Uruchamiając ten tryb będziemy musieli wpisać datę zajścia w ciąże oraz termin porodu. Konieczne jest także podanie masy naszego ciała sprzed zajścia w ciąże.

By nie denerwować przyszłej mamy nagłym przybieraniem na wadze, producent umożliwił wyłączenie wyświetlania zmierzonej masy na ekranie wagi. Waga tylko się uśmiechnie po pomiarze. Dostęp do nich będzie natomiast poprzez aplikację w trybie ciążowym.

Funkcje ciążowe pojawiają się w co raz większej ilości wag łazienkowych. Trzeba jednak jasno przyznać, że to produkt QARDIO BASE zaoferował ją jako pierwszy. W czasie korzystania z tego trybu będziemy mogli wyświetlić na wykresie przybierane kilogramy w kolejnych trymestrach, a także dodawać zdjęcia brzuszka czy wyników USG, tworząc tym samym przydatny zapis całej ciąży.

Podsumowując

Porównywałem pomiary QARDIO BASE do posiadanej przeze mnie wagi Fitbit Aria. Były IDENTYCZNE, co pokazuje, że prawdopodobnie obie wagi równie dobrze ważą, ale także sprawdzają skład ciała. Cena tego modelu to 679 złotych, co stanowi cenę normalną i porównywalną do innych markowych inteligentnych wag łazienkowych. Nie jest to oczywiście tania waga i zapewne nie każdy będzie chciał na takie urządzenie przeznaczyć tyle pieniędzy.

Dużą zaletą jest tu wspomniany tryb ciążowy. Młodzi rodzice są w stanie wydać mnóstwo pieniędzy na swoją nową pociechę, co też może sprawić, że chętnie będą sięgać po BASE. Tym bardziej, że żadne tańsze urządzenie tego typu funkcji ciążowej nie posiada.

Wygląd tej wagi bardzo mi się podoba. Szklany front, okrągła budowa, biały połyskujący dzięki szkłu kolor świetnie do siebie pasują i sprawiają, że waga będzie pasować do każdego wnętrza, także tego bardzo wymuskanego i nowoczesnego.

Waga jest do kupienia w http://forcetop.com

Recenzja QARDIO BASE, inteligentnej wagi łazienkowej z trybem ciążowym

 

Zalety Wady

Zalety

 • Mierzy, waży, wylicza
 • Intuicyjna konfiguracja i obsługa
 • Wykrywa nawet 8 różnych osób
 • Ukryty wyświetlacz jest niesamowity
 • Tryb dla młodych mam może zadecydować o wyborze tej, a nie innej wagi
 • Bardzo dobra aplikacja mobilna
 • Dostęp do pomiarów online
 • Bogate funkcje motywacyjne
 • Integracja z Apple zdrowie
 • Dokładne pomiary

Wady

 • Dość droga
 • Brakuje mi po jednej nóżce na bokach dla zapewnienia większej stabilności
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.