W ten niezbyt ciekawy pogodowo dzień, ale jednak pierwszy dzień lata mam do zaprezentowania stację pogodową marki Netatmo, którą możemy zarządzać z poziomu iPhone’a czy iPad. Co to dokładnie jest i do czego może się Wam przydać? Pomimo najcieplejszej pory roku, jaką właśnie mamy, pogoda potrafi sprawić nam psikusa. Zapewne wielu z Was, w tym mnie, niemal każdego dnia zdarza się dłużej zastanawiać w co się właściwie ubrać aby nie zmarznąć, ale też by nie było mi zbyt ciepło. Doświadczenie mojego urlopu na początku czerwca pokazało mi, że oglądanie dzień wcześniej pogody tuż po Wiadomościach nie ma najmniejszego sensu, gdyż pogoda i tak jest nieobliczalna i można ją przewidywać najwyżej na kilka godzin na przód. Jak więc sobie poradzić z dostosowaniem ubioru do warunków pogodowych, które nas zastaną dzisiejszego dnia? Najlepiej posiadać własną stację pogodową, która na bieżąco będzie dla nas śledziła zmieniającą się aurę. Takim konsumenckim urządzeniem jest właśnie Netatmo Urban Weather Station.
W zestawie znajdziemy
W eleganckim opakowaniu znajdziemy dwa moduły – zasilany z gniazdka moduł główny, który odpowiada za komunikację, zbieranie danych i ich przetwarzanie, oraz moduł dodatkowy do zastosowań zewnętrznych. Oba w kształcie tub wykonane zostały z anodyzowanego aluminium. Większą należy ustawić gdzieś w otwartej przestrzeni. Jest to ważne, gdyż moduł ten sprawdza także warunki jakie panują w naszym domu. Sprawdzana jest temperatura, wilgotność powietrza, ciśnienie, jakość powietrza (zawartość dwutlenku węgla) czy natężenia dźwięku. Moduł dodatkowy montujemy gdzieś na zewnątrz domu – poddaszu, balkonie – gdziekolwiek, byle nie na bezpośrednim widoku słońca, gdyż wtedy wskazania będą przekłamane. Cylinder możemy postawić lub przykręcić za pomocą dołączonego wkrętu. Moduł zewnętrzny nie wymaga zasilania z sieci elektrycznej. Pracuje dzięki dwóm bateriom typu AAA, które pozwalają na działanie przez co najmniej rok. Z bazą komunikuje się radiowo. Zasięg to około 100 metrów w linii prostej. Oczywiście bez uwzględnienia wszelkiego rodzaju przeszkód. Sygnał spokojnie radzi sobie z przechodzeniem przez ściany. Baza musi być na stałe podłączona zasilaczem do prądu. Pogoda, a także informacje uzyskane z jej sensorów są cały czas przesyłane do chmury Netatmo za pomocą łączności WiFi (pasma b/g/n), toteż do prawidłowego działania urządzenia potrzebna jest bezprzewodowa sieć w domu.
Obsługa gadżetu
Do odczytywania informacji zebranych przez stację możemy użyć iPhone’a, iPod?a Touch, iPada, urządzenie z Androidem oraz komputer z przeglądarką www. Dla wszystkich wymienionych urządzeń mobilnych przygotowana została dedykowana aplikacja Netatmo. Dzięki otwartemu API udostępnionemu przez producenta, sporo producentów aplikacji zewnętrznych wprowadziło obsługę stacji w swoich programach. Przykład? Weather Pro.
Aplikacja Netatmo
Program dostępny jest w angielskiej wersji językowej. Podzielony jest na dwie części informacji z zewnątrz i informacji z wewnątrz budynku. Tablica informacyjna z zewnątrz za pomocą wymownych piktogramów przedstawia nam aktualną pogodę. Dodatkowo w stopniach (Celsjusza lub Farenheita do wyboru) podaje nam dokładną temperaturę powietrza w cieniu z jednym miejscem po przecinku, jak również amplitudę temperatur dla dzisiejszego dnia. Nie zabrakło również takich informacji jak wilgotność powietrza czy temperatura odczuwalna. Bardzo dobrym posunięciem programistów było dodanie przycisku ?i?, dzięki któremu wyświetlana zostaje legenda pozwalająca dowiedzieć się co dokładnie oznaczają wyświetlane wskazania. Niżej wyświetlana jest pogoda na najbliższe 6 dni z uwzględnieniem przewidywanych temperatur w dzień i w nocy, prędkości i kierunku wiatru, ilości opadów, czasu nasłonecznienia czy stopnia przenikalności promieni UV. Dla zobrazowania warunków pogodowych możemy także uruchomić wykresy opadów oraz temperatur. Dotykając w prawym dolnym rogu klawisz, wyświetlone zostaną informacje z modułu wewnętrznego. Znajdziemy w tym miejscu wiele kluczowych dla naszego dobrego samopoczucia informacji. Producent zapewnił wskazania między innymi z takich sensorów jak czujnik temperatury (ze wskaźnikiem dziennej amplitudy), wilgotności, ciśnienia, zawartości CO2 w powietrzu czy natężenia dźwięku. Na podstawie tych wskaźników system sprawdza czy warunki w pomieszczeniu są komfortowe. W przypadku gdy na przykład wskaźnik dwutlenku węgla jest za wysoki (a jest to już od co najmniej 1000ppm), dostaniemy powiadomienie o konieczności przewietrzenia domu.
Integracja z automatyka
Dzięki wspomnianemu otwartemu API, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stację pogodową Netatmo zintegrować z posiadaną automatyką budynkową. No prawie nic? Próbowałem połączyć Netatmo z systemem Fibaro, który posiadam zainstalowany w domu. Taka integracja wydaje się być bardzo wartościowa dla inteligencji naszego domu, gdyż zbierane przez stację informacje mogą być ważne dla podejmowanych przez system automatyki działań. Wykrycie podwyższonego wskaźnika dwutlenku węgla na przykład w garażu, spowodowane zbyt długa pracą silnika przy zamkniętej bramie, co jest niebezpieczne dla zdrowia, może na przykład uruchomić wentylację lub przy krytycznych wartościach nawet otworzyć bramę dla przewietrzenia. Zbyt niska wilgotność powietrza wykryta przez Netatmo może uruchomić domowy nawilżacz. Sprawdzona pogoda natomiast może opóźnić uruchamianie nawadniania trawnika przed domem. W połączeniu z dodatkowym dostępnym dla Netatmo modułem Rain Guage, może informować centralę o opadach deszczu i na przykład zamknąć okna dachowe itd. Możliwości wykorzystania dzięki otwartemu API jest nieskończenie wiele. Problemem jest sama integracja. Jeden z francuskich fanboyów Fibaro zintegrował z nim Netatmo i nawet udostępnił opis jak to zrobić. Niestety cały proces jest bardzo zawiły i trudny do przeskoczenia dla zwykłego zjadacza chleba. Samo Fibaro zapowiedziało jednak oficjalną integrację z Netatmo za pomocą udostępnionego Pluginu dla 4 generacji oprogramowania centrali Home Center 2. Oficjalna premiera tego systemu już wkrótce i przyznam szczerze, że już nie mogę się doczekać.
Podsumowując
Netatmo Urban Weather Station to niezwykle ciekawy gadżet dla osób, dla których pogoda w codziennym życiu ma duże znaczenie. Jest to co prawda urządzenie konsumenckie, niewiele mające wspólnego z profesjonalną, przemysłową stacją meteorologiczną. Swego czasu bardzo modne było posiadanie w domu takich wskaźników pogodowych, które wieszało się na ścianie. Netatmo jest takim właśnie nowoczesnym wskaźnikiem, tyle że do postawienia, a nie do powieszenia. Wszystko to do czego został stworzony pracuje bez najmniejszego zarzutu. Wskazania meteorologiczne nigdy mnie nie zawiodły, a informacje dostarczone o warunkach w moim gabinecie skłoniły do częstszego wietrzenia pomieszczenia, gdyż nawet niezbyt długi czas pracy w nim sprawiał, że przekroczony były normy jeżeli chodzi o dwutlenek węgla. Bardzo fajnie, że producent oferuje możliwość dokupienia dodatkowych modułów do pomieszczeń. Dzięki temu, możemy niezależnie monitorować jakość powietrza w kilku pomieszczeniach na raz.
Zalety:
- Doskonały, nienarzucający się design
- Nowoczesny wskaźnik pogodowy dla każdego domu
- Łatwa i intuicyjna obsługa
- Możliwość prostej rozbudowy i obsługi wielu pomieszczeń
- Duża ilość sensorów w jednym urządzeniu
Wady:
- Cena
Oficjalnym dystrybutorem Netatmo w Polsce jest Alstor – https://alstor.pl