Recenzja Logitech MX Vertical – porozmawiajmy o ergonomii pracy przy komputerze

Recenzja Logitech MX Vertical – porozmawiajmy o ergonomii pracy przy komputerze

Recenzja Logitech MX Vertical – porozmawiajmy o ergonomii pracy przy komputerze

0

Dla wielu osób mysz komputerowa, to wciąż podstawowy wskaźnik podczas pracy na komputerze i to pomimo tak powszechnie dostępnych gładzików i touchpadów w komputerach przenośnych. Logitech MX Vertical, to mysz przeznaczona dla zawodowców, którzy ergonomię i higienę pracy przedkładają nade wszystko.

Znam sporo osób dla których gładzik jest podstawowym wskaźnikiem. Do tego stopnia, że mysz komputerową zastąpili Magic TrackPadem także w przypadku komputera stacjonarnego. Przyzwyczajenie podczas codziennej pracy na laptopie wzięło u nich górę. Jednak nie jest żadną tajemnicą, że wszelkiego rodzaju gładziki nie pozwalają na równie szybką i intuicyjną pracę ze wskaźnikiem w tak dużym stopniu jak dobra komputerowa mysz. Gładzik jest po prostu wolniejszy i o ile w naszej pracy nie nadrabia oferowanymi gestami, to wygody jaką daje mysz nie doścignie.

Problem polega na tym, że używanie myszy zaprzęga do działania sporo naszych mięśni, które przez jednostajną pracę tych mięśni w nienaturalnej dla ich budowy pozycji, doprowadza do nas do kontuzji. To stąd te bóle karku, barku czy przy przedramienia po wielu godzinach siedzenia przez ekranem. Choć z perspektywy rozrywkowej czy po prostu sporadycznej obsługi komputera słowo „kontuzja” brzmi co najmniej niedorzecznie, musicie mi uwierzyć, że praca po 8 i więcej godzin dziennie przy komputerze potrafi potężnie zniszczyć nasze zdrowie.

Logitech ma na to rozwiązanie 

Logitech MX Vertical to nie jest kolejna typowa mysz komputerowa. To wskaźnik przeznaczony przede wszystkim dla zawodowców. Osób, dla których praca przy komputerze wiąże się z kilometrowymi odległościami jakie każdego roboczego dnia pokonuje ich mysz komputerowa po podkładce.

Zapewne jej ergonomię doceni każdy, jednak prawdziwy użytek i dobry uczynek dla samego siebie wybierając tę mycz zrobią osoby pracujące przy komputerze. Czym Logitech MX Vertical różni się od tradycyjnej myszki komputerowej? Przede wszystkim w odróżnieniu od niej, MX Vertical nie jest myszą płaską, a mocno odchyloną względem podłoża, a dokładnie o 57 stopni.

Dzięki temu trzymając na niej dłoń, nie przechylamy jej w nienaturalny dla budowy naszego ciała sposób, a co za tym idzie nie spinamy mięśni ręki. Tak trzymana ręka wspólnie z sensorem o wysokiej czułości minimalizuje konieczność dokonywania długich ruchów w celu poruszania kursorem. Niewielkie ruchy z narzuconym przez budowę myszy chwytem sprawiają, że nasze mięsnie są o co najmniej 10% mniej angażowane do pracy podczas poruszania kursorem.

Co w zestawie sprzedażowym? 

Ta ergonomiczna mysz komputerowa marki Logitech jest urządzeniem bezprzewodowym w zbudowanym akumulatorem, który ładujemy przy pomocy przewody USB w standardzie USB typu C. Wtyczka do ładowania znajduje się na „dziobie” gryzonia. Nie znajdziemy jednak dedykowanego przewodu w zestawie. Uniwersalny standard jakim jest USB-C sprawia, że naładujemy myszkę dowolnym kablem, który posiadamy w domu. Długi czas pracy wynoszący nawet 4 miesiące sprawia, że po kabel do ładowania będziemy sięgać bardzo rzadko.

Nawet jeżeli by się okazało, że akumulator wyładuje się w trakcie pracy, to już 1 minuta ładowania pozwala na kontynuowanie pracy przez 3 godziny. Chyba starczy?

Mysz z komputerem komunikuje się przy pomocy łączności Bluetooth. W zestawie znajdziemy jednak odbiornik radiowy. Choć nie jest on potrzebny do sparowania komputera z myszą jeżeli posiadamy w nim moduł Bluetooth, to producent przewidział, że możemy posiadać komputer pozbawiony tej technologii. Wtedy wystarczy wsadzić odbiornik do portu USB i korzystać z myszy. Mysz jest kompatybilna z systemami Apple oraz Windows.

Jedna mysz. Trzy urządzenia.

Poza funkcjami czysto ergonomicznymi, mysz Logitech MX Vertical ma także kilka funkcji czysto praktycznych, sporo ułatwiających funkcjonalność. Przede wszystkim w podstawie myszy znajdziemy przycisk do przełączania się pomiędzy podpiętymi do niej urządzeniami.

Oznacza to, że mając trzy komputery, albo pracując nie tylko na komputerze, ale czasem też na laptopie i tablecie, możemy raz sparować mysz z tym urządzeniem, a następnie zależnie od potrzeb jednym naciśnięciem przycisku przełączania się pomiędzy sprzętami, połączyć się z tym, którego akurat używamy. To megawygodne i praktyczne. Ponadto mysz Logitech MX Vertical jest zarządzalna z poziomy aplikacji Logitech G HUB, można zaprogramować w niej przyciski i przypisać im funkcje, które najbardziej nam są potrzebne, także pod konkretne aplikacje.

Jak to wygląda w praktyce 

Przestawienie się na mysz z takim chwytem wymaga czasu. Początkowo poruszanie kursorem wyglądało trochę jak po spożyciu. Moja pamięć mięśniowa, mocno przyzwyczajona do wskaźnika G502 SE bardzo długo nie dawała za wygraną i na stopniowe przyzwyczajanie się do nowego wskaźnika pozwalałem sobie w momencie, gdy terminy nie nagliły, a praca nie paliła się w rękach.

Nie będę ukrywał, że choć poruszanie się myszą wychodzi mi dużo lepiej niż na początku, to wciąż nie czuje jeszcze tej naturalności, jaką mam przy obsłudze mojej podstawowej myszki. Musicie więc być przygotowani na to, że Logitech MX Vertical będzie wymagał od was trochę samozaparcia i nieco więcej czasu na podświadomą obsługę wskaźnika przy jej pomocy.

Podsumowując 

Ta mysz ma wiele zalet. Oczywiście największą jest ergonomia, którą oferuje dzięki której praca przy komputerze staje mniej obciąża nasze mięśnie, wymaga mniej ruchów i angażuje mniej mięśni w bardziej naturalnych dla nich sposób. To prosty, acz skuteczny sposób na wygodę podczas wielu godzin spędzonych przed ekranem. Dodatkowo urządzenie jest bardzo praktyczne, pozwala na pracę z trzema komputerami i oferuje bardzo długi czas pracy, nawet po 1 minucie ładowania.

Jednak nie byłoby uczciwe, gdybym powiedział, że to mysz dla każdego. Lata pracy na tradycyjnym wskaźniku, to największy przeciwnik w walce o zmianę przyzwyczajeń, którą każdy będzie musiał stoczyć sam ze sobą, ale nie każdy wyjdzie z niej zwycięsko. Ja mimo już niemal 3 tygodni próbowania przyzwyczajać się do Verticala, wciąż przy najbardziej angażujących pracach powracam do myszy używanej przeze mnie od dawna. Siła przyzwyczajenia wygrywa z komfortem.

Recenzja Logitech MX Vertical – porozmawiajmy o ergonomii pracy przy komputerze

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.