Recenzja Logitech MK850 Performance – klawiatura i mysz, którymi w jednej chwili obsłużysz trzy platformy
Recenzja Logitech MK850 Performance – klawiatura i mysz, którymi w jednej chwili obsłużysz trzy platformy

Recenzja Logitech MK850 Performance – klawiatura i mysz, którymi w jednej chwili obsłużysz trzy platformy

0

Niewiele użytkowników Mac’ów korzysta z klawiatury innej niż tej od Apple. Z prostej przyczyny – nigdy nie było takiej potrzeby, gdyż klawiatury Apple należą do najwygodniejszych na świecie, a przez lata były wręcz wzorem do naśladowania przez innych. Logitech pokazał jednak, że rola dominatora na tym polu szybko może się skończyć. Recenzja Logitech MK850 Performance myślę, że powinna Wam to potwierdzić.

Logitech stworzył bardzo ciekawy zestaw, w skład którego wchodzi klawiatura bezprzewodowa oraz mysz. Zestaw nazywa się MK850. Nie jest to zestaw dedykowany użytkownikom komputerów Apple wprost. Raczej jest to zestaw, który pozwoli pogodzić dwa komputerowe światy pecetowców i maków. Jak? Poprzez możliwość obsługi do trzech różnych urządzeń, które mogą pracować na trzech zupełnie różnych platformach przy pomocy tej jednej klawiatury i myszy.

W zestawie sprzedażowym znajdziemy klawiaturę MM850 oraz mysz M720 Triathlon. Ponadto producent załączył także odbiornik Bluetooth na USB do użycia w komputerach, które tej formy łączności na pokładzie nie posiadają. Dla osób, które korzystają z typowego blaszaka, który najczęściej ląduje gdzieś z tyłu za biurkiem, dodatkowo dołączono przedłużacz USB, który pozwala na podłączenie wspomnianego odbiornika Bluetooth i wyciągnięcia go bliżej, jeżeli podłączony z tyłu komputera nie pozwalałby na dobrej jakości komunikację.

W zestawie jest więc wszystko to, co jest potrzebne, a nawet więcej. Na wypadek, gdyby jednak sprzęt nie chciał komunikować się prawidłowo.

 

Klawiatura Logitech MK850 Performance – jaka jest i co potrafi?

Jest to pełnej wielkości klawiatura QWERTY wraz z częścią numeryczną. Poza trzema klawiszami w odmiennej, białej barwie, klawiatura nie posiada żadnych dodatkowych klawiszy, w tym klawiszy funkcyjnych.

Nie znaczy to jednak, ze tych nie ma. Producent zdecydował o użyciu klawiszy z wiersza F1-F12, które w połączeniu z klawiszem funkcyjnym „fn” pozwalają prostym skrótem klawiszowym sterować odtwarzaczem multimedialnym, sterować poziomem głośności, logowaniem czy wyszukiwaniem.

Klawiatura została odpowiednio wyprofilowana tak, aby zapewnić użytkownikowi największy komfort podczas pracy przy komputerze. Odpowiednia wysokość w centralnej części klawiszy literowych z lekkim opadaniem po obu stronach ma zaoferować użytkownikom doskonałe właściwości redagowania treści.

Dodatkowo poza profilem klawiszy, Logitech zdecydował się na dołączenie na stałe specjalnej, miękkiej, gumowanej podstawki pod nadgarstki. Przyzna szczerze, że już po pierwszych krótkich chwilach pracy odczułem różnicę w zmęczeniu moich rąk podczas redagowania tego artykułu.

Na co dzień korzystam z przewodowej klawiatury Apple z polem numeryczny, która żadnej podstawki nie posiada, a na dodatek jest płaska. O ile pisanie na niej nie sprawia mi żadnego problemu, o tyle zmęczenie rąk zawieszonych niekiedy lekko w powietrzu podczas pisania znacząco wpływa na ich zmęczenie. Podczas pisania na Logitechu miałem wrażenie lekkości dłoni, które odpowiednio podparte był mniej eksploatowane podczas pisania.

Nie wiem dokładnie jakiego mechanizmy klawiszy użyto w tym zestawie, jednak jest on zupełnie inny od tego, zastosowanego w mojej klawiaturze. Skok klawiszy jest tutaj bardzo wysoko. Podobno takie klawiatury sprawiają, że popełnia się mniej błędów literowych podczas pisania. Mam jednak wrażenie, że pisze się na nich także nieco wolniej.

To potwierdza także szybkość skok klawiszy. Choć jest to jedynie moje subiektywne odczucie, mam wrażenie, ze raz stuknięty klawisz znacznie dłużej wraca do wolnej pozycji, niż klawisze używane w mojej codziennej klawiaturze. O ile są tą różnice w setnych milisekund, o tyle już przy redagowaniu dłuższych tekstów może mieć to znacznie.

Ma na pewno podczas pisania, gdy przesiadałem się na Logitecha. Przyznaję, że przynajmniej na początku „powolność” pisania na Logitechu trochę mnie drażniła i do nowego sposobu pisania musiałem się najzwyczajniej przyzwyczaić.

Klawiatura M850 jest przeznaczona dla użytkowników komputerów pracujących pod systemem MacOS, Windows, Linux, Android oraz iOS. Biorąc pod uwagę, że jabłkowe klawiatury mają nieco inaczej poukładane klawisze, obawiałem się, że czeka mniej ponowna nauka ich umiejscowienia.

Nic bardziej mylnego. Na klawiszach są oznaczenia dla komputerów z Windows i komputerów z MacOS. Jeżeli klawiatura jest podłączona do Mac’a, klawisze są dokładnie w tym samym miejscu, w którym mamy je na klawiaturze firmowej Apple.

Komunikacja

Jednak nie to jest najfajniejsze w tym modelu, a możliwość pracy między platformowej z trzema urządzeniami na raz. Na początku wspominałem o trzech białych klawiszach. Pozwalają one przełączać się między urządzeniami.

Komunikacja z klawiaturą i myszą jest bezprzewodowa w oparciu i łączność Bluetooth. Wystarczy więc przypisać sobie pierwszy biały klawisz do komputera Apple, drugi do komputera z Windows, a trzeci np. do iPada.

Jeżeli pracujemy na dwóch komputerach i tablecie, nie musimy mieć do każdego osobnej klawiatury. Między urządzeniami przełączamy się wciskając „fn” i jeden z białych klawiszy. Tak sama jest z myszką. Jeżeli więc do pracy potrzebujemy komputera z MacOS, komputera z Windows i dodatkowo czasem coś piszemy na tablecie, klawiatura Logitech MK850 to zarządzania nimi wszystkimi będzie idealna.

 

Myszka M720 Triathlon

W zestawie znajdziemy mysz Logitech M720 Triathlon. W przypadku myszki do zarządzania moim iMaciem podchodzę mniej rygorystycznie. Nie korzystam z myszki Apple Magic Mouse, gdyż uważam, że jest kompletnie do kitu. Używam gamingowej myszy Logitech G500s. Odpowiada mi jej wielkość, możliwość zmiany jej masy, rozdzielczość i programowalne klawisze.

M720 jest nieco mniejsza i co ważne, jest to mysz przeznaczona dla osób praworęcznych, głównie za sprawą wyprofilowania jej w ten sposób, aby to właśnie prawa ręka najbardziej komfortowo mogła się nią posługiwać.

Jak wspominałem mysz również może być wykorzystywana na trzech różnych urządzeniach. Wystarczy przełączać je za pomocą jednego z zainstalowanych klawiszy. Niestety myszka nie kupiła mnie głównie za sprawą swojej niskiej rozdzielczości. Jest znacznie mniej dokładna niż używany przeze mnie G500s. Jest także mniejsza, co mi nie odpowiada.

Nie znaczy to jednak, ze jest to kiepska myszka. Raczej przeciętna, choć oferuje wszystkie potrzebne funkcje, fajną rolkę i klawisze boczne. Jednak największą jej zaletą jest możliwość przełączania się między urządzeniami. Tego mój G500s nie ma, a szkoda..

Podsumowując o Logitech MK850 Performance

Klawiatura Logitecha zapewne nie będzie zagrożeniem dla Apple i jej firmowych klawiatur. Jest to jednak świetna propozycja dla „nie jabłkowych użytkowników” oraz przede wszystkim dla tych, którzy często z racji zawodu są zmuszeni do korzystania z dwóch, a czasem trzech komputerów pracujących na różnych systemach. Dzięki klawiaturze MK850 możemy te wszystkie urządzenia obsłużyć w wygodny sposób za pomocą tylko tej jednej klawiatury i myszki. Co do myszki…

Jest ona świetna tylko w połączeniu z tą klawiatura. Osobno bez zestawu bym jej nie kupił, choć głównie ze względu jakichś tam swoich przyzwyczajeń i gustu. Generalnie zestaw Logitech MK850 to doskonałą odpowiedź na potrzeby wielu użytkowników, dostępna w stosunkowo niewysokiej cenie jak za oferowaną jakość wykonania, komfort pracy i funkcjonalność w postaci zarządzania trzeba urządzeniami, w tym także tymi mobilnymi.

 

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Możliwość sterowania trzema urządzeniami, pracującymi na różnych platformach za pomocą jednej klawiatury i myszy z prostym systemem przełączania między nimi
  • Wygodny profil klawiatury i komfortową podstawką pod nadgarstki
  • Dwustopniowe nóżki
  • Popularna łączność Bluetooth
  • Obsługa komputerów i urządzeń mobilnych z iOS i Androidem
  • Zestaw z akcesoriami, które mogą pomóc rozwiązać wiele problemów

Wady

  • Wysoki skok klawiszy
  • Zbyt wolny powrót klawiszy po naciśnięciu
  • Myszka zbyt mała
  • Myszką ze zbyt niską rozdzielczością przekładającą się na niezadowalająca dokładność
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *