Recenzja Lanberg Smart Bulb | inteligentna żarówka RGBW z rzadko spotykanym gwintem E14

Recenzja Lanberg Smart Bulb | inteligentna żarówka RGBW z rzadko spotykanym gwintem E14

Recenzja Lanberg Smart Bulb | inteligentna żarówka RGBW z rzadko spotykanym gwintem E14

0

Jeżeli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę ze smart home, to najczęściej zaczyna właśnie od oświetlenia. Żarówka Lanberg Smart Bulb oferowana na gwint E14 pozwala nie tylko pobawić się w kolorowe aranżacje świetlne, ale przede wszystkim daje możliwość płynnego dopasowania temperatury barwowej. I to jest jej największa zaleta.

Inteligentnych żarówek pozwalających sterować swoim uruchomieniem oraz kolorem emitowanego światła jest na rynku całe multum. Jednak tych z gwintem E14 jest niewiele, a to właśnie sprawia, że warto zainteresować się żarówką Lanberg Smart Bulb jeżeli właśnie takiego źródła światła potrzebujemy.

Ja na przykład mam lampkę biurkową, która bardzo lubię, ale niestety nie mogłem do tej pory dorwać jakiejś sensownej żarówki smart, która byłaby zakończona gwintem E14. Do tej pory radziłem sobie żarówką GU10 wkręconą w adapter na E14, ale przyznaję, to takie rozwiązanie mocno na siłę…

A tu proszę, Lanberg ma w swojej ofercie tanią, a przy tym funkcjonalną żarówkę z gwintem E14.

Lanberg Smart Bulb

Podobnie jak testowana ostatnio przeze mnie listwa zasilająca Lanberg Smart WiFi Power Strip, Lanberg Smart Bulb jest elementem instalacji smart home opartym o Tuya. Do komunikacji wymaga domowej sieci WiFi, a do sterowania dowolnej aplikacji zgodnej z Tuya – może to być Tuya Smart, Smart Life lub dowolna inna.

Dodanie do domowej sieci żarówki jest stosunkowo proste. Wystarczy uruchomić aplikację, wybrać funkcję dodawania nowych urządzeń, wybrać żarówkę WiFi, a następnie trzy razy zgasić i zapalić światło. Żarówka zacznie migać, co oznacza, że jest gotowa do parowania. Po chwili będzie ona dostępna na liście naszych urządzeń i będziemy mogli nią zarządzać jak również wykorzystywać w naszych automatyzacjach.

Co oferuje żarówka Lanberg Smart Bulb? 

Wszystko to, czego byśmy oczekiwali od takiej żarówki. Należy pamiętać, że jest to żarówka typu RGBW, a więc możemy z palety kolorów wybrać jeden z bodajże 16 milionów kolorów, tworząc w naszych domach ciekawe świetlne aranżacje.

Jednak z własnego doświadczenia powiem, że te kolorowe funkcje świetlne w żarówkach, to tak naprawdę używa się kilka razy w roku dla frajdy. Prawdziwie użyteczne to są funkcję dopasowania temperatury barwowej światła białego, a nie jakieś tam kolory.

Oczywiście wspominam o tym dlatego, że i tę funkcję żarówką Lanberg oferuje. Możemy dopasować temperaturę w zakresie 2700-6500K, dzięki czemu dopasujemy ciepłotę światła do naszych potrzeb, niezależnie od tego czy ma to być barwa bardziej ciepła wpadającą w żółte czy bardziej zimna, niczym w kostnicy. Przy tym ostatnio mi osobiście pracuje się najlepiej, gdyż ewidentnie pobudza. Światło żółte działa na mnie usypiająco. Poza temperaturą barwową światło białe można także sterować pod względem intensywności. Intensywność zmieniamy płynnie za pomocą suwaka w aplikacji.

Automatyzacja oświetlenia 

Poza wspomnianymi funkcjami świetlnymi, producent przygotował także funkcje dodatkowe. Sceneria pozwala uruchomić tak zwane sceny świetlne, gdzie światło będzie realizować różne świetlne sceny, zmieniając swój kolor i intensywność. Ot taki bajer, który może raz czy dwa użyjecie, aby sprawdzić co oferuje…. Dużo ciekawe są harmonogramy. Możemy dokładnie zaprogramować o jakich godzinach i w jakie dni oświetlenie ma się automatycznie uruchamiać i wyłączać. Dzięki temu możemy mieć zawsze oświetlony podjazd czy klatkę schodową, bez konieczności pamiętania o tym, aby światło zapalać czy gasić.

Aplikacja umożliwia również połączenie oświetlenia z innymi urządzeniami w sieci Tuya i skorzystanie z zależności względem naszej pozycji, pory dnia czy pogody.

Podsumowując 

Tania żarówka smart, której największymi zaletami są gwint E14 oraz możliwość płynnej zmiany temperatury światła białego i intensywności. Reszta, to tylko dodatki, które w codziennym użytkowaniu przestaną mieć znaczenie.

Żarówkę Lanberg Smart Bulb do testów dostarczył IMPAKT S.A – bezpośredni importer Lanberg w Polsce

Recenzja Lanberg Smart Bulb | inteligentna żarówka RGBW z rzadko spotykanym gwintem E14

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.