Recenzja JBL Pulse by HARMAN – chyba najbardziej bajerancki głośnik mobilny jaki stworzono
Recenzja JBL Pulse by HARMAN – chyba najbardziej bajerancki głośnik mobilny jaki stworzono

Recenzja JBL Pulse by HARMAN – chyba najbardziej bajerancki głośnik mobilny jaki stworzono

1

Marka JBL jest jedną z bardziej znanych i cenionych na rynku konsumenckich produktów audio na świecie. Słynie z wysokiej jakości produktów, które często ocierają się o bardzo wąską grupę urządzeń przeznaczonych audiofilom. Jednak to nie ta grupa jest targetem JBL. Dowodem na to jest chociażby testowany przez nas mobilny głośnik stereo dedykowany produktom mobilnym o nazwie Pulse. Pulse to jeden z najbardziej interesujących i przykuwających uwagę urządzeń tego typu. Dzieje się tak, ponieważ JBL Puls nie tylko może się pochwalić całkiem niezłym brzmieniem jak na urządzenie o tak niewielkich gabarytach i zasilaniu bateryjnym, ale także ze względu na niesamowite doznania optyczne jakie oferuje. 

Głośnik Pulse jest urządzeniem niewiele większym od półlitrowej puszki z napojem alkoholowym.  Jego obie podstawy są wykonane z gumowanego plastiku o bardzo przyjemnej w dotyku fakturze. Resztę urządzenia wyposażono w metalową, lakierowaną maskownicę, która kryje pod sobą ekran z kolorowych diod LED.

Producent w górnej podstawie zamontował pełen panel do obsługi urządzenia. Znajdziemy tu klawisz do uruchomienia Pulse’a, a także do sparowania go przez Bluetooth, regulacji głośności i wyboru trybu świetlnej wizualizacji.

Wzdłuż obudowy znajduje się listwa na której zamontowano diodowy wskaźnik naładowania wbudowanego akumulatora, jak również złącze microUSB służące do jego ładowania. W tym miejscu nie zabrakło również gniazda JACK 3.5mm pełniącego funkcję Line-In, pozwalającego na wykorzystanie głośnika dla urządzeń podłączanych przewodowo – komputerów, tabletów i telefonów wyposażonych w Line-Out. Przewodu do takiego podłączenia nie znajdziemy jednak w zestawie.

 

Zestaw JBL Pulse by HARMAN

W zestawie znajdziemy dobrej jakości przewód microUSB, oraz zasilacz do ładowania urządzenia. Nie zabrakło również drobnej papirologii. Nie ma natomiast akumulatora, który w przypadku tego urządzenia jest elementem wbudowanym i niewymienialnym. To może być jedną z jego wad, choć jak wiadomo akumulatory polimerowe charakteryzują się długim czasem pracy na jednym pełnym ładowaniu oraz długookresową żywotnością.

 

Parowanie 

Łączenie głośnika z telefonem jest niezwykle łatwe. Nie wymaga wpisywania kodów, ani innych tego typu procedur. Wystarczy nacisnąć klawisz z logotypem Bluetooth na obudowie głośnika i wyszukać urządzenie na telefonie czy tablecie. Powiązanie nastąpi zaraz po wybraniu go z listy. Jeżeli nasze urządzenie wyposażono w komunikację NFC, wyszukiwanie z listy nie będzie potrzebne. Wystarczy je zbliżyć do dolnej podstawy.

Sparowanie z innym, kolejnym urządzeniem nie wymaga żadnej procedury rozłączania z dotychczasowym. Po prostu ponownie naciskamy klawisz na obudowie Pulsa i wyszukujemy urządzenie już na nowym źródle dźwięku.

 

Aplikacja Mobilna 

JBL przygotował dedykowaną aplikację do obsługi głośnika Pulse o nazwie JBL MotionFlow App dostępną w AppStore bezpłatnie. Pozwala ona na zdalną obsługę głośnika – wybór kolorystyki oświetlenia, regulację głośności, intensywności i szybkości efektów świetlnych, a także dźwiękowych. Mało tego program umożliwia zaprogramowanie własnej iluminacji.

Niestety nic więcej nie jestem w stanie o niej powiedzieć. Aplikacja nie uruchamia się na żadnym z obu telefonów, które posiadam z iOS 7.0.4. Zapewne producent na dniach przygotuje stosowną poprawkę.

Specyfikacja  JBL Pulse by HARMAN

JBL Pulse to doskonałe urządzenie przenośne, które warto zabrać ze sobą na każdy wypad w plener. Jego niezwykle pojemna bateria polimerowa o pojemności aż 4 tysięcy mAh pozwala na długie godziny radowania się ulubionymi utworami bez konieczności poszukiwania gniazdka. Według producenta czas jaki urządzenie jest w stanie grać nieprzerwanie z pełną głośnością to aż 5 godzin. Przyznam szczerze, że urządzenie uruchamiałem sporadycznie na około 15-30 minut przez okres 2 tygodniowych testów. Po tym czasie miałem jeszcze 2 diody wskazujące stan naładowania z pięciu dostępnych.

 

Odsłuch 

JBL wyposażył tę stację w dwa przetworniki o mocy 6W i średnicy 40mm.  Podstawowym problemem tego typu przenośnych ?radyjek? jest ich pasmo przenoszenia. W tym wypadku jest to 105Hz – 20kHz. Niewielkie rozmiary przetworników, ich moc, a także często wątpliwa jakość sprawiają, że często trudno mówić o jakości odtwarzanej muzyki przy ich pomocy. Ale to jeszcze nie jest najgorsze. Najgorsze jest wtedy, gdy taki mobilny głośnik zamiast umilać spędzany czas ulubioną muzyką, psuje nam nastrój.

Czegoś takiego nie doświadczymy w tym produkcie. Choć nie zapewni nam on tak dobrej sceny muzycznej, jakiej byśmy oczekiwali, to w porównaniu do produktów konkurencyjnych brzemiennie tego głośnika jest naprawdę bardzo przyjemne. Przetworniki są tu wysoko-środkowo tonowe. Trudno oczekiwać tu tonów niskich, pomruków jeżących włosy na ciele, ale nie mogę również powiedzieć, że basy są tu niesłyszalne. Są za sprawą wbudowanego portu basu. Pulse to bardzo fajny ?grajek?, który jakością odtwarzanej muzyki zachęca do zabierania go wszędzie tam, gdzie nie możemy skorzystać  dobrego zestawu HiFi.

 

Niesamowite efekty świetlne 

Piorunujące wrażenie robią efekty świetlne. Klienci, którzy się pojawili u mnie w firmie gdzie grał głośnik, zwracali na niego uwagę i pytali – co to jest?, głównie za sprawą świetlnych iluminacji. Głośnik posiada na wyposażeniu czujnik położenia, dzięki czemu efekty świetlne mogą być wyświetlane w trybie pionowym i horyzontalnym. Do wyboru jest kilka. Możemy wybrać albo spadające kolorowe kulki, co jest efektem niezwykle podobny do tego, jaki można było osiągnąć swego czasu modnymi lampkami, w których pływały płatki, albo equalizer lub płynne zmiany kolorów. Możemy również wcielić się w scenarzystę świetlnych efektów i sami zaprogramować działanie wbudowanych 64 diod LED. Zaprogramować można ich jasność, rytm pulsowania i kolor, co pozwala oddać charakter i dynamikę odtwarzanego utworu.

Patrząc na JBL Pulse pomyślałem, że świetnie byłoby posiadać duże dobre kolumny z podobnym efektem oświetlenia. To by był dopiero odlot! 🙂

Podsumowując o JBL Pulse by HARMAN

Bardzo ciekawe i wyróżniające się na rynku urządzenie, które za sprawą tego, że za jego przygotowanie zabrała się firma JBL, może poszczycić się doskonałym wykonaniem i niebanalnym pomysłem na spotęgowanie doznań. Idealne rozwiązanie gdy często podróżujemy spędzając czas poza domem, a nie potrafimy żyć bez muzyki. Efekty wizualne sprawiają, że jest to głośnik, który brałbym w ciemno podczas wyboru z wielu dostępnych na sklepowej półce.

 

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Świetnie wykonany
  • Niesamowite efekty świetlne
  • Pojemny akumulator
  • Łatwy w konfiguracji
  • Niezłe brzmienie z czegoś o tak niewielkich rozmiarach i zasilaniu bateryjnym

Wady

  • Brak możliwości wymiany akumulatora
  • Problem z działaniem aplikacji mobilnej podczas testu
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

Comment(1)

  1. zapomniano dodac, ze w tym najbardziej bajeranckim głośniku mobilnym jaki stworzono bardzo szybko trzeba wymienić gniazdo micro USB, ktory nie obejmuje gwarancji.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *