Recenzja DENON CEOL RCD-N7 – niezwykle funkcjonalny zestaw HiFi doskonale dogadujący się z internetowymi serwisami muzycznymi
Recenzja DENON CEOL RCD-N7 – niezwykle funkcjonalny zestaw HiFi doskonale dogadujący się z internetowymi serwisami muzycznymi

Recenzja DENON CEOL RCD-N7 – niezwykle funkcjonalny zestaw HiFi doskonale dogadujący się z internetowymi serwisami muzycznymi

0

Są takie urządzenia, dla których jesteśmy w stanie wydać przy jednorazowej wizycie w sklepie kwotę równą średniej krajowej, tylko dlatego by polepszyć sobie nastrój. Niezaprzeczalnie takim gadżetem jest sieciowy system multimedialny CEOL RCD N7 marki DENON. Wysokiej jakości mini wieża HiFi, której żaden innowacyjny standard obsługi dźwięku nie jest obcy. 

Ta Japońska firma, która swoje tradycje pielęgnuje już od 100 lat, jako jedna z nielicznych czołowych producentów sprzętu audio klasy high end na świecie, wyłamała się z dotychczas bardzo źle odbieranego trendu, oferowania mini wież HiFi. Dwie dekady temu, kiedy Denon wprowadził do swojej oferty pierwsze tego typu urządzenie, audiofilskie grono ?znawców? straciło szacunek do marki, która według nich próbował zawojować rynek tanich boom boxow. Dzięki swojej niezachwianej postawie po 20 latach Denon jest jednym z liderów rynku high endowych urządzeń audi lasy midi i mini, co potwierdzają tak zaawansowane i dobre urządzenia jak DENON CEOL N7.

Modnie i z dbałością o każdy detal

Nowy CEOL dostępny jest w dwóch kolorach perłowej bieli i błyszczącej czerni. Przedni panel wyposażono w trzyliniowy, graficzny, monochromatyczny wyświetlacz LCD o bardzo dużym kącie widzenia, szufladę czytnika płyt kompaktowych, przyciski funkcję, złącze USB, oraz gniazda słuchawkowe i liniowe. Design urządzenia jest bardzo ascetyczny, przez co zachwyca swoją prostotą i nienachlanym pięknem.

Jednak nie dla wyglądu warto wydać sporo ponad 3 tysiące złotych na ten sprzęt. Warto dla jego funkcjonalności i jakości dźwięku jaki potrafi się z niego wydobyć. Podstawowa konfiguracja producenta przewiduje w zestawie głośniki stereo SC-N7. Są to niewielkie, dwudrożne kolumny wyposażone w głośniki nisko-średnio tonowe oraz tweetery, wykonane z dużą dbałością, dostępne w kolorze urządzenia z nowocześnie wyglądającymi membranami bez osłon.

Muzycznie poprawny

Po kilkudniowym odsłuchu różnych kawałków muzycznych, można dość pozytywnie ocenić dźwięk jaki wypływa z kolumn SC-N7 podłączonych do tego sprzętu. Dźwięk jest bardzo subtelny, gładki, bez jazgotliwych szmerów, czy nieprzyjemnych dźwięków, próbujących na siłę grać pierwsze skrzypce. Dźwięki są wyraźne, bez odpychającego wytłumienia, czy irytującej ciężkości. Delikatnie, zwiewnie, może z nieco za małą głębią tonów niskich. Można to jednak łatwo rozwiązać przez podłączenie subwoofera. Jednak nie jest on konieczny, dlatego że harmonijność zestawu zakupowego jest tak przyjemna, że jakiekolwiek próby poprawienia dźwięku, mogą być odczytane jako zwykła fanaberia właściciela. Ograniczony poziom niskich tonów pozwolił na wyeliminowania efektu taniego buczenia z w końcu bardzo masowego sprzętu, nie przeznaczonego dla audiofila.

Z Apple za pan brat

Czytając początek tej recenzji, zapewne zastanawiacie się, co tego typu tekst robi w magazynie poświęconym Apple. Jedną z zalet Denona N7, jest jego bardzo szerokie spektrum obsługiwanych źródeł dźwięku. Powaga z jaką traktowane są przez producentów sprzętu audio urządzenia muzyczne od Apple sprawiła, że co raz więcej topowych marek z branży sprzętu muzycznego wprowadza do swoich sprzętów wsparcie dla handheldów tej popularnej marki. Nie powinno więc dziwić nikogo, że tak multimedialna, działająca w internetowym ekosystemie mini wieża, posiada rozwiązania współpracy z wszelkiego rodzaju iSprzętami, czy komputerami Apple. Naszego iPoda, czy iPhone’a możemy podłączyć do tego sprzętu na trzy różne sposoby – przez złącze USB, po podłączeniu go dołączonym do odtwarzacza Apple, kablem z zestawu, przez złącze dokujące, znajdujące się w górnej części Denona, lub też bezprzewodowo dzięki wsparciu dla innowacyjnej technologii AirPlay.  Denon pozwala na przeglądanie całej zawartości kontentu znajdującego się w muzycznej bibliotece iUrządzenia, sterowanie nim przy pomocy dołączonego zdalnego pilota pilota, lub co ciekawsze – pozwala sterować również przy pomocy urządzenia wyposażonego w system iOS. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację ze sklepu AppStore.

Funkcjonalność przede wszystkim

Współpraca z iPhonem, czy iPadem, to nie jedyne zalety Denona N7. Wieża pozwala na przesłuchiwanie niezliczonej ilości internetowych stacji radiowych i podcastów, odtwarzanie naszych ulubionych utworów z internetowego servera NASK, odtwarzanie muzyki z popularnych serwisów muzycznych, jak Napster, czy last.fm. Prócz tych bardzo nowoczesnych i sieciowych rozwiązań, są także te bardzo tradycyjne, jak odtwarzanie płyt kompaktowych, tuner FM/AM czy liniowe wejście AUX.

Dostęp do sieci możliwy jest dzięki wbudowanemu modułowi WiFi, oraz ethernetowej karcie sieciowej, której złącze znajdziemy w tylnej części sprzętu. Ponieważ RCD-N7 wspiera funkcję WPS, w bardzo prosty sposób łączy się z siecią Wi-Fi pozwalając natychmiast korzystać ze wszystkich udogodnień, jak odtwarzanie muzyki z komputera lub dysków sieciowych DLNA z pełną mocą i jakością dźwięku Denon

Dodatkowo system może zostać zaktualizowany o dodatkową funkcjonalność – AirPlay, oferującą streaming muzyki (aktualizacja płatna). AirPlay pozwala na streaming muzyki bezpośrednio z iPod?a touch, iPhone’a lub iPada lub z biblioteki muzycznej iTunes zapisanej na komputerze PC lub Mac.  pomimo kompaktowych rozmiarów RCD-N7 dostarcza znacznej mocy wyjściowej 65 W + 65 W do głośników, wypełniając pomieszczenie pięknym, przestrzennym dźwiękiem. System posiada wbudowany filtr optymalizujący brzmienie do perfekcyjnej współpracy z zestawem głośnikowym SC-N7, wykorzystując tym samym ich pełną charakterystykę. CEOL otrzymał wiele nagród w krajach europejskich. Kilka tygodni temu system został nominowany przez serwis internetowy wiodącego, brytyjskiego magazynu o gadżetach technologicznych – T3, do tytułu ?Music Gadget of the Year?.

Podsumowując o DENON CEOL RCD-N7

Po tym, jak miałem możliwość korzystania z systemu CEOL dzięki uprzejmości firmy Horn Distribution przez ponad miesiąc, urządzenie bardzo dobrze sprawował się w mojej sypialni. Świetnie wyglądał, idealnie grał. W momencie rozstania przez pierwsze kilka dni bardzo mi go brakowało. Uwielbiam zasypiać przy ulubionej muzyce, a ciepło barwy muzycznej DENONa N7, tylko uprzyjemniało te chwile. Problemem był jednak pilot. Ogromna ilość przycisków sterujących, które oferuje dołączony bezprzewodowy kontroler jest trudny do ogarnięcia w ciemnościach. Niestety jego klawisze nie podświetlają się, czego strasznie mi brakowało, tym bardziej że inne urządzenie multimedialne z którego korzystam prywatnie posiada fosforyzowane przyciski. Dlatego z pilota nie korzystałem. Użytkowałe bardzo przystępnej i darmowej aplikacji Denon Remote App, dostępnej w AppStore. Aplikacja miło mnie zaskoczyła tym, iż możliwe było nawet uruchomienie wcześniej wyłączonego CEOL?a przy jej pomocy. Firmę muszę także pochwalić za bardzo częste aktualizacje oprogramowania. Podczas gdy odkryłem drobny błąd związany z zawieszaniem się radia internetowego, po zgłoszeniu błędu aktualizacja była gotowa w ciągu kilka dni. Oj ciężko było mi się rozstać z RCD-N7.

Artykuł archiwalny

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *