Home Recenzje Akcesoria Etui ART AB-101, czyli tablet z fizyczną klawiaturą
Etui ART AB-101, czyli tablet z fizyczną klawiaturą

Etui ART AB-101, czyli tablet z fizyczną klawiaturą

0

Dotykowe urządzenia zdaniem większości użytkowników posiadają jedną, wspólną wadę, która tyczy się wirtualnej klawiatury.
Ciężko się do niej przyzwyczaić i wyrobić pewne, odmienne w stosunku do tradycyjnego rozwiązania nawyki.
Ot choćby poważnym mankamentem jest brak wyczuwalnego skoku klawisza, który wprowadza w czynność nanoszenia znaków jakąś niepewność.
Wciąż także poważnym problemem jest szybkie oraz prawidłowe wpisywanie polskojęzycznych symboli, co też stało się zmorą wielu użytkowników.

Powyższy brak ergonomii można przeżyć jeśli w grę wchodzą krótkie i mało skomplikowane teksty jednak w przypadku dłuższych rozważań wolimy jednak korzystać z tradycyjnego komputera lub akcesoriów upodabniających tablet, czy smartfon do technologicznej klasyki.

Pomocne wówczas są rozmaite, bezprzewodowe klawiatury lub ich połączenie z zasilającą stacją dokującą, czy też chroniącym przed zniszczeniem sprzętu futerałem.

Z czym mamy do czynienia

Do testów redakcyjnych trafił ostatni z wymienionych gadżetów sygnowany polską marką ART, czyli etui oznaczone symbolem AB-101.


Tradycyjnie już akcesorium tejże marki cechuje uniwersalność w doborze sprzętu i przystosowane jest do urządzeń dotykowych o rozmiarze ekranu, w tym przypadku 7 cali.
Za ich dopasowanie odpowiada dedykowany regulator, a cztery klipsy umiejscowione na rogach zabezpieczają gadżet przed przypadkowym wysunięciem.
Etui wykonano z chropowatego, acz miłego w dotyku oraz sztywnego materiału dostępnego w czterech wariantach kolorystycznych: białym, czerwonym, niebieskim i żółtym.
Całość zamykana jest na magnes, a leżąc swobodnie choćby na stole daje przyjemne wrażenie obcowania z eleganckim, czy jak kto woli schludnym notesem.


Na jednej ze ścian znajduje się także specjalna nóżka pozwalająca ustawić sprzęt w pozycji pionowej i stworzyć dogodne warunki do pracy z pisaniem.

Wewnątrz akcesorium znajdziemy dwa, na stałe przymocowane przewody, których obecność w pewnym sensie usprawiedliwia umiejscowiona tam także klawiatura.
Takie rozwiązanie choć ma być wygodne (przewodów nie musimy pakować oddzielnie i pamiętać o ich zabraniu za każdym razem) sprawia w praktyce sporo problemów, a przy okazji szpeci nieco wizerunek gadżetu. Esteci z pewnością wytkną ten fakt jako poważną wadę etui AB-101.
Przewody, co oczywiste służą do zespolenia urządzenia z pełnowymiarową klawiaturą wbudowaną w futerał.
Jeden z nich posiada złącze mini USB, zaś drugi wtyczkę kompatybilną z micro USB.

Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik podłączy większość dostępnych na rynku tabletów, choć w tym miejscu mam bardzo poważne zastrzeżenie.

Etui w praktyce

Gadżet testowany był w duecie z iPad?em mini, który najzwyczajniej w świecie nie jest przez to akcesorium wspierany.
Wymienione wcześniej przewody w tym, konkretnym przypadku stają się więc bezużyteczne, zwisając i kołysząc się na boki, a brak możliwości podłączenia tabletu za pomocą modułu Bluetooth całkowicie wyklucza wykorzystanie fizycznej klawiatury.

Test etui ART AB-101 na tym etapie legł w gruzach.

Oczywiście nadal można używać bohatera tego tekstu jako zwykłego futerału, choć troszkę mija się to z celem.

O samej klawiaturze

Mimo, iż nie udało mi się przetestować działania clou gadżetu, czyli samej klawiatury, to zabawa na sucho nasuwa pewne pozytywne wnioski.
Przede wszystkim posiada ona duży, wyczuwalny skok klawisza, co powinno docenić wielu użytkowników podczas wprowadzania obszernego ciągu znaków.
Miłym akcentem są także zaimplementowane w klawiaturę przyciski funkcyjne pozwalające choćby na uśpienie zespolonego z akcesorium urządzenia.
Rozstaw klawiszy, to już raczej indywidualna sprawa. W moim odczuciu jednak, podczas prób na sucho wywarł on wrażenie ciasnoty, czyli zbyt dużego zagęszczenia przycisków, a co za tym idzie prawdopodobnego problemu z trafianiem palca w odpowiedni guzik.
Są to jednak tylko przypuszczenia, jak pisałem bowiem nie miałem możliwości przekonać się o tym na własnej skórze.

Podsumowanie

Ciężko ten tekst nazwać w pełni wyczerpującym testem. Niekompatybilność akcesorium z urządzeniami które posiadam nie pozwoliła mi bowiem na pełne zapoznanie się z możliwościami jakie niesie ze sobą owe etui.
Czas jednak z nim spędzony oraz bardzo przystępna cena sugerowana przez producenta zrodziły w mojej głowie dość optymistyczny, mimo porażki testowej, wniosek.
Jest to doskonałe akcesorium i dość mocno konkurencyjna oferta na rynku kierowana do właścicieli urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Android oraz Windows Mobile.
Za niewielkie pieniądze użytkownik dostaje przedmiot, który w tej klasie cenowej jest zadziwiająco dobrze wykonany, a do tego poszerza możliwości dotykowego sprzętu, czyniąc funkcję pisania na nim wygodniejszą.

Zalety:

– elegancki wygląd
– dość dobre wykonanie
– dobrze wyczuwalny skok przycisków klawiatury
– przystępna cena

Wady: 

– brak wsparcia dla iPada mini
– przeszkadzające w użytkowaniu etui przewody

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *