Recenzja głośnika Harman Kardon Citation 300

Recenzja głośnika Harman Kardon Citation 300

Recenzja głośnika Harman Kardon Citation 300

0

Jeszcze kilka lat temu głośnik z wyższej półki przeznaczony wyłącznie do streamingu uchodziłby za ekstrawagancję graniczącą z ekscentryzmem. Jednak sposób, w jaki większość z nas słucha muzyki zmienił się diametralnie. A skoro dostawcy treści coraz częściej oferują otwory w jakościach HiFi czy HighRes to zakup dobrego jakościowo sprzętu nabiera sensu. A do takich urządzeń należy inteligentny głośnik Citation 300 firmy Harman Kardon, który został stworzony z myślą o streamingu. Nie posiada fizycznych złączy, jedynie wbudowane technologie bezprzewodowe.

Wygląd i wykonanie

Podobnie jak pozostałe głośniki z serii Citation, także Citation 300 wygląda elegancko i ponadczasowo. Obudowa, zamiast metalową czy plastikową siatką, została pokryta najwyższej jakość wełną duńskiej marki Kvadrat. Pokrycie jest niepalne i odporne na zabrudzenia, więc głośnik można bezpiecznie postawić także w kuchni. Górna część obudowy to plastikowy panel z kolorowym dotykowym wyświetlaczem LCD, dwoma dotykowymi przyciskami do regulacji głośności oraz mikrofony. Z przodu, pod osłoną z wełny ukryto cztery typowe dla urządzeń z Asystentem Google diody. We wnęce w dolnej części głośnika ukryto gniazdo zasilania i przycisk reset. Citation 300 wygląda niezwykle stylowo i będzie doskonale wyglądał w każdym wnętrzu.

 

Nie jest zaskoczeniem, że wykonanie głośnika jest idealne. Wszystkie element zostały starannie wykończone, równie starannie dopasowane i zmontowane. Nic nie skrzypi, nic nie wibruje. Widać, że jest to sprzęt wyższej klasy i to nie tylko z powodu logo.

Instalacja

Instalacja i konfiguracja Citation 300 jest banalnie prosta i bez problemu poradzi sobie z nią każdy. W moim przypadku najwięcej czasu zajęło mi… przypomnienie sobie hasła do domowej sieci Wi-Fi. Na początek podłączamy głośnik do zasilania, czekamy chwilkę aż załaduje się system i na dotykowym ekranie wybieramy język. Niestety brak języka polskiego, trzeba się posiłkować angielskim, hiszpańskim, niemieckim czy francuskim. Co kto lubi i potrafi. Następnie za pomocą aplikacji Google Home w telefonie z iOS lub Androidem łączymy się z głośnikiem. W aplikacji wprowadzamy informacje o sieci Wi-Fi i to w zasadzie by było na tyle. Opcjonalnie możemy dodać konta do serwisów muzycznych, takich jak Spotify, Deezer, Google Play Music czy Pandora. Niestety brak Apple Music i Amazon Music.

Bardzo wygodnie rozwiązano kwestię aktualizacji oprogramowania. Głośnik sam sprawdza, czy są dostępne nowe wersje i bez fatygowania użytkownika sam je instaluje.
Oczywiście Citation 300 może działać jako typowy głośnik Bluetooth. W tym przypadku nie trzeba przejmować się instalacją. Wystarczy wcisnąć na kilka sekund ikonę Bluetooth widoczną na wyświetlaczu Citation 300, i sparować źródło dźwięku z głośnikiem.

Obsługa

Jak nietrudno się domyślić po braku fizycznych złączy audio, Citation 300 jest przeznaczony do przesyłania strumieniowego. Użytkownik ma do dyspozycji Chromecast, AirPlay i Bluetooth. Czyli wszystkie liczące się w dzisiejszych czasach technologie.

 

Citation 300 można obsługiwać z poziomu podłączonych do niego urządzeń, lub głosowo. W tym drugim przypadku można regulować głośność, sterować odtwarzaniem muzyki lub podcastów. A także korzystać ze wszystkich funkcji, jakie oferuje Astystent Google poczynając na informacjach dotyczących pogody, przez podyktowanie listy zakupów, na obsłudze elementów inteligentnego domu kończąc. Citation 300 ma czułe mikrofony i dobrze sobie radzi z rozpoznawaniem poleceń. Jeśli byłem w tym samym pomieszczeniu to na komendę „OK, Google” głośnik reagował bez problemu nawet wtedy, gdy odtwarzał głośno muzykę. Gdy panowała cisza, Citation 300 rozpoznawał komendy głosowe wypowiadane w pomieszczeniach obok, z odległości ok. 7 – 9 metrów.

 

Co ciekawe, istnieje możliwość zaprogramowania kilku komend głosowych, dostępnych po wciśnięciu jednego z przycisków Voice Presets. Wbrew pozorom to wcale nie jest bez sensu, bo dzięki temu można na przykład w nocy bezgłośnie zgasić w domu światło, czy też wywołać inną z licznych funkcji Asystenta Google nie budząc osoby śpiącej obok. Możliwości jest wiele, a ograniczeniem prawie wyłącznie wyobraźnia użytkownika.

Jak wcześniej wspominałem, Citation 300 ma wbudowaną obsługę AirPlay 2 i działa bezproblemowo z urządzeniami Apple. Przesłanie dźwięku z iPhone’a, iPada czy Maca ogranicza się do wciśnięcia dwóch czy trzech przycisków. Sprzętów nie trzeba wcześniej parować ani konfigurować. Działa i już.

 

Głośniki serii Citation można ze sobą łączyć. Dzięki temu systemem dźwięku możemy objąć cały dom, lub stworzyć system kina domowego w jednym pomieszczeniu. Parametrami głośnika możemy sterować za pomocą dotykowego wyświetlacza, jednak osoby uwielbiające grzebać w ustawieniach poczują się bardzo rozczarowane. Do wyboru są tylko dwie opcje: regulacja poziomu basów oraz regulacja jasności wyświetlacza. Spodobało mi się, że Citation 300 wyposażony jest w ekran. Co prawda obsługa głosem jest prosta i bardzo wygodna, jednak jestem wzrokowcem i mając możliwość podpatrzenia, co robi urządzenie czuję się pewniej. Wyświetlacz umieszczono w takim miejscu, że nie szpeci urządzenia, a poprawia komfort obsługi.

Jakość dźwięku

Pierwszy pokaz możliwość głośników z serii Citation miałem kilka miesięcy temu testując Citation 200. W przypadku jest starszego brata jest jeszcze lepiej. Obudowa Citation 300 skrywa dwa głośniki niskotonowe 89 mm, dwa głośniki wysokotonowe 20 mm, oraz wzmacniacz o mocy 100 W. Byłem pod wrażeniem jakości dźwięku. Citation 300 charakteryzuje się pełnym brzmieniem, które jest dynamiczne ale nie męczące oraz bogatymi basami. Choć w urządzeniu tej klasy i za tą ceną może dziwić brak korektora dźwięku, musimy pamiętać, że Citation 300 jest głośnikiem streamingowym, więc dla masowego odbiorcy, a nie dla audiofila.

Ustawienia fabryczne zostały tak dobrane, że Citation 300 brzmi znacznie bardziej niż poprawnie bez względu na rodzaj odtwarzanego dźwięku. Czy jest to muzyka, podcasty lub radio dźwięk jest czysty, wyraźny i przyjemny dla ucha. Biorąc pod uwagę moc głośnika rozumiem, czemu jest możliwość regulacji basów. Wystarczy włączyć dowolny hip-hopowy kawałek, bo poczuć moc basów drzemiącą w Citation 300. Oczywiście można połączyć dwa głośniki w zestaw stereo, jeśli komuś zależy na jeszcze głębszych muzycznych doznaniach.

 

Przeczytaj też: Recenzja głośnika Harman Kardon Citation 200

 

Citation 300 a sprawa polska

O ile aplikacja Google Assistant dla Androida i iPhone obsługuje język polski, tak znakomita większość innych urządzeń z wbudowanym asystentem Google nie. I nie inaczej jest w przypadku Citation 300. O ile Asystent rozpoznaje nazwy polskich miast, nazwiska artystów czy rozgłośni radiowychto na tym się jednak na tym się kończy.

Citation 300 można sterować inteligentnym domem, jednak w moim przypadku sterowanie oświetleniem wymagało niewielkiej zmiany konfiguracji. Zmiana wiązała się z dodaniem drugiego języka do mojego Google Home oraz dodaniem anglojęzycznych nazw punktów świetlnych oraz scen. W pierwszej chwili może wydawać się to skomplikowane, ale zajęło chwilę i działało bez zarzutu. Przy pomocy Citation 300 mogłem bez problemu starować domowym oświetleniem i uruchamiać wcześniej zaprogramowane sceny. Miejmy nadzieję, że Google w końcu wypuści aktualizację i doda język polski także do głośników. Bo warto zaznaczyć, że ta niedogodność wynika z polityki Google, a nie Hraman Kardon, a obsługa języka polskiego dla głośników jest w przygotowaniu.

Podsumowanie

Harman Kardon Citation 300 to niewielkie urządzenie o dużych możliwościach. Ten głośnik nie może się nie podobać. Wygląda klasycznie i ponadczasowo. Pokrycie z wełny jest niesamowite w dotyku i bardzo miłe dla oka. W dobie powszechnej obecności tworzyw sztucznych, użycie naturalnego materiału to moim zdaniem strzał w dziesiątkę.

 Oczywiście nie jest to sprzęt dla audiofila i wcale do takiego miana nie aspiruje, choćby za sprawą braku fizycznych złącz. Jednak będzie idealny dla większości osób, którym zależy na dobrym brzmieniu muzyki streamowanej z Tidal czy Spotify jak i filmów czy seriali. Jeśli zajdzie taka potrzeba to do Citation 300 można dokupić inne głośniki z tej serii i zbudować cały system. Dzięki prostej obsłudze poradzi sobie z nim każdy, nie tylko maniacy nowych technologii.

 Myślę, że Citation 300 doskonale sprawdzi się także w biznesie. Jego stylowy i pełen dyskretnej elegancji wygląd uczyni go idealnym uzupełnieniem wnętrza wszędzie tam gdzie bardziej liczy się dobry smak, a niekoniecznie koszty, na przykład w kancelarii adwokackiej, czy recepcji gabinetu lekarskiego.

Citation 300 nie jest tani to bezsprzeczny fakt. Jasne, można kupić nieco taniej głośniki, które będą brzmiały równie dobrze. Jednak wystarczy przejść się po showroomach konkurencyjnych firm, by docenić serię Citation, nie tylko za brzmienie ale i doskonały design.

Recenzja głośnika Harman Kardon Citation 300

Zalety Wady

Zalety

  • świetna jakość dźwięku z bogatym basem
  • obsługa AirPlay2
  • wbudowany Chromecast
  • wbudowany Asystent Google
  • łatwy w obsłudze
  • elegancki wygląd
  • staranne wykonanie

Wady

  • brak fizycznych złączy
  • wysoka cena