Recenzja FREECOM Tablet MINI SSD – dysk dla tabletów i smartfonów
Recenzja FREECOM Tablet MINI SSD – dysk dla tabletów i smartfonów

Recenzja FREECOM Tablet MINI SSD – dysk dla tabletów i smartfonów

0

Często mówi się, że dzisiejsze smartfony są kieszonkowymi komputerami. Takie akcesoria jak Freecom Tablet mini SSD tylko to potwierdzają. Jest to półprzewodnikowy dysk twardy, który podłączymy nie tylko do komputera przez USB, ale także do popularnych smartfonów i tabletów ze złączem microUSB.

 Recenzja Freecom Tablet Mini SSD w AppleMobile.pl 8

Era Post-PC to dla mnie wciąż nic niewarty marketingowy bullshit. Widzę to na każdym kroku, kiedy moja lepsza połowa rezygnując z tradycyjnego komputera na rzecz iPad’a często ma związane ręce, gdy chce przesłać na przykład na stronę z ofertami pracy swoje CV czy uruchomić stronę, która posiada interfejs napisany we Flashu. Widać jednak, że producenci wciąż wierzą w to, że tak osobisty i mobilny sprzęt jak tablet czy smartfon, nie jest jedynie kanapowym czytnikem czy telefonem z dostępem do internetu, tylko rzeczywiście czymś co prędzej czy później zastąpi tradycyjny komputer każdemu z nas.

Recenzja Freecom Tablet Mini SSD w AppleMobile.pl 9

Potwierdzają to kolejne rozwiązania, ulepszenia, oprogramowanie, ale także akcesoria, w tym takie jak Freecom Tablet MINI SSD, który otrzymałem do testów. Tablet MINI SSD to mini dysk przenośny wykonany w technologii półprzewodnikowej. Dzięki temu działa bezszelestnie, pobiera niewiele prądu, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne w znacznie większym stopniu niż tradycyjny dysk talerzowy. Producent zapewnia, że dyskowi nie jest straszny upadek z nawet 4 metrów na twarde podłoże.

Recenzja Freecom Tablet Mini SSD w AppleMobile.pl 7

Lekki i zamknięty w niewielkiej plastikowej obudowie zachęca do zabierania go wszędzie ze sobą. To, że warto potwierdza jego funkcjonalność. Wbudowany w krawędź obudowy przewód USB podzielny został na dwa przewody. Jeden zakończony jest tradycyjnym złączem USB.

Recenzja Freecom Tablet Mini SSD w AppleMobile.pl 10

Pozwala ono na podłączenie go do komputera PC oraz Mac. Współpracuje z oboma. Na dysku znajdziemy także dedykowane oprogramowanie. Służy między innymi do automatyzacji procesu wykonywania kopii bezpieczeństwa wybranych plików. Drugi przewód natomiast to wtyk microUSB.

Recenzja Freecom Tablet Mini SSD w AppleMobile.pl 11

Można go użyć do podłączenia dysku do tabletu lub smartfonu. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest rozszerzenie pamięci urządzenia mobilnego. Duża pojemność aż 128 gigabajtów pozwoli trzymać na nim całą kolekcję zdjęć, filmów czy muzyki i mieć do niej dostęp z dowolnego urządzenia, kiedy tylko tego potrzebujemy.

Recenzja Freecom Tablet Mini SSD w AppleMobile.pl 4

Dysk wymaga jednak od urządzenia wsparcia dla standardu OTG. Przed zakupem warto więc sprawdzić czy nasz telefon czy tablet jest kompatybilny ze standardem OTG. Inaczej po podłączeniu dysku nie będziemy mieli dostępu do zapisanych na nim plików. Dysk testowałem z telefonem pracującym pod systemem mobilnym Android, konkretnie telefonem Samsung Galaxy S4. Wystarczyło podpiąć do niego dysk, chwilę odczekać, by na ekranie pojawił się obraz z przeglądarki plików znajdujących się w pamięci.

Recenzja Freecom Tablet Mini SSD w AppleMobile.pl 5

Dysk ten oferuje bardzo dobre parametry odczytu i zapisu. W końcu jest to dysk SSD z interfejsem USB 3.0. Podczas testu podłączonego dysku do komputera z portem USB 3.0, program

Recenzja Freecom Tablet Mini SSD w AppleMobile.pl 1

Blackmagic Disk Speed Test pokazał bardzo niezłe wartości – 168 Mb/s dla zapisu i 430 Mb/s dla odczytu. Jest nieźle, żeby nie powiedzieć bardzo dobrze. Niestety nie posiadam żadnego narzędzia, które pozwoliłoby mi na sprawdzenie transferu plików przez złącze microUSB, jednak pliki uruchamiają się błyskawicznie.

Recenzja Freecom Tablet Mini SSD w AppleMobile.pl 3

Dysk Freecom Tablet MINI SSD to akcesorium godne ery Post-PC. Świetnie spisze się jako zwykły dysk do magazynowania i wymiany danych między komputerami, ale także zwiększy pamięć urządzenia mobilnego. Kosztuje około 500 złotych. Nie jest to wygórowana cena. Szkoda, że nie współpracuje z produktami Apple. Mimo to polecam.

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Można podłączyć do komputera, tabletu i telefon
  • Szybki transfer odczyt/zapis
  • Niewielkie rozmiary
  • Lekki i odporny na uszkodzenia

Wady

  • Wymaga obsługi protokołu OTG
  • Nie działa z iPhone’ami
Oceny
  • Jakość/Cena
  • Odporność na uszkodzenia
  • Funkcjonalność
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *