Recenzja FERGUSON SmartHome WiFi IR Transmitter
Recenzja FERGUSON SmartHome WiFi IR Transmitter

Recenzja FERGUSON SmartHome WiFi IR Transmitter

0

Pilot WiFi. Na co komu pilot WiFi? I to w czasach, gdzie niemal każdy sprzęt RTV jest zgodny z IoT, a producenci nie tylko pozwalają nimi sterować za pomocą WiFi, ale nawet sami oferują bezpłatne dedykowane aplikacji na smartfony I tablety?

Słowem kluczem jest tu „niemal każdy”. Dodatkowo przecież za pomocą pilotów z diodą podczerwieni sterujemy nie tylko urządzeniami RTV, ale także roletami, autonomicznymi odkurzaczami, zestawami głośników aktywnych i wieloma innymi urządzeniami, których do internetu rzeczy podłączyć się nie da. Możliwość sterowania nimi zdalnie, także spoza domu za pomocą smartfonu to nie jedyna funkcjonalność FERGUSON SmartHome WiFi IR Transmittera.

Kiedy firma FERGUSON, której system SecurityKit do automatyki budynkowej ostatnio testowałem przesłała mi swoje nowe urządzenie z prężnie rozwijanej linii produktów SmartHome, byłem sceptyczny. Nie widziałem sensu w sterowaniu telewizorem za pomocą aplikacji w telefonie, skoro przecież tuż obok telefonu leży tradycyjny pilot, z którego, aby skorzystać nie muszę odblokowywać ekranu, uruchamiać aplikacji, odszukiwać odpowiedniej funkcji w liście. Po prostu chwytam pilot i naciskam przycisk.

 

Pytam więc, co daje nam WiFi IR Transmitter od FERGUSON?

Uniwersalny pilot 

Oczywiście funkcjonalność uniwersalnego pilota to zdecydowanie za mało, aby ten produkt mógł wydawać się przydatny. Co jednak powiecie na uniwersalnego pilota, dzięki któremu możecie sterować domowymi urządzeniami z dowolnego miejsca w domu?

 

FERGUSON SmartHome WiFI IR Transmitter do działania potrzebuje naszego domowego internetu WiFi. Dzięki temu, że urządzenie jest wpięte do domowej sieci internetowej, możemy za pomocą aplikacji wyłączyć sterowane pilotem lampy, telewizor czy nawilżacz powietrza, nie znajdując się fizycznie w pokoju, w którym te urządzenia się znajdują. Nasz telefon, którym wysyłamy komendy łączy się dzięki temu bezprzewodowo z urządzeniem, te nadaje sygnał do urządzenia. Dzięki temu możliwe jest wyłączanie urządzeń bez konieczności np. wstawania z łóżka w sypialnie, tylko p oto aby wyłączyć niewyłączone wcześniej sprzęty.

O kompatybilność urządzenia FERGUSON z naszym telewizorem czy dowolnym innym urządzeniem nie musimy się martwić. Aplikacja WiWo, którą zarządzamy tym urządzeniem posiada bogatą bazę kodów IR popularnych urządzeń RTV. Co jeśli jednak naszego telewizora nie będzie na liście?

Nic strasznego. WiFi Transmitter został wyposażony w niezwykle sprawnie działający system nauki nowych urządzeń. W kilka minut jesteśmy w stanie nauczyć przystawkę obsługi dowolnego urządzenia sterowanego pilotem, niekoniecznie będącego urządzeniem RTV. Z powodzeniem może to być odkurzacz autonomiczny, nawilżacz powietrza czy klimatyzator.

 

Zdalne sterowanie

Jako, że urządzenie jest wpięte do internetu, można się z nim połączyć także zdalnie, nie znajdując się w domu i nie będąc podłączonym do domowej sieci WiFi, tylko po prostu do internetu, chociażby tego komórkowego.

Takie rozwiązanie daje nam oczywiście spore pole do popisu w kwestii automatyzacji naszego domu. Pozwala np. uruchomić zdalnie sprzątanie za pomocą naszego odkurzacza typu iRobot. Po co nam to? Spodziewasz się dziś niespodziewanych gości? Siedząc w pracy uruchom odkurzacz, by sprzątnął dom przed Twoim powrotem.

W Aplikacji nie znajdziemy niestety kodów dla odkurzaczy. Bez większego jednak problemu można FERGUSONA nauczyć obsługi jego pilota.

 

Automatyzacja 

Urządzenie WiFi IR Transmitter jest jednym z tych, sygnowanych opisem SmartHome wśród urządzeń marki FERGUSON. Co jednak „zdalny pilot” ma wspólnego z inteligentnym domem? Okazuje się, że bardzo wiele. Dzięki funkcji budowana Scen, możliwe jest tworzenie kompletnych działań automatycznych.

Przykład? Chcąc oglądać telewizję w domu musze uruchomić telewizor, kino domowe oraz dekoder. Używam do tego trzech pilotów. Dzięki scenom w aplikacji WiWo mogę jednym dotknięciem ekranu uruchomić wszystkie te trzy urządzenia, a po zakończeniu seansu również tym samym dotknięciem je wyłączyć.

Ponadto aplikacja dysponuje funkcją Timer’a. Pozwala on zaprogramować uruchamianie i wyłączanie urządzeń w wybrane dni i o wybranych godzinach. Przykład? Symulowanie obecności w domu poprzez odsuwanie i zasuwanie rolet sterowanych pilotem, zapalanie i gaszenie lamp, które także możemy obsługiwać z pilota czy uruchamianie i wyłączanie telewizora. To może zniechęcić potencjalnych rabusiów do odwiedzenia domu pod naszą nieobecność. Oczywiście nie tylko w kwestii symulacji funkcja ta może nam się przydać. Dzięki FERGUSONOWI możemy raz na zawsze zapomnieć o ręcznym zamykaniu rolet na noc i odsłanianiu o poranku. Urządzenie zrobi to za nas.

 

Sterowanie aplikacją 

Program nie posiada polskiej wersji językowej. Jest natomiast stosunkowo łatwy w obsłudze, a dzięki wbudowanemu samouczkowi, który uruchamia się przy pierwszy starcie aplikacji, a także można go wywołać w dowolnej chwili, jego obsługa nie powinna stanowić większego problemu.

Co prawda producent mógłby zadbać o nieco większą intuicyjność, szczególnie jeżeli chodzi o funkcję dodawania kolejnych urządzeń do obsługi przez nasz Transmitter. Jednak raz wyświetlony samouczek pozwoli nam szybko zaznajomić się ze sposobem zarządzania, mimo kilku niedociągnięć interfejsu programu.

Po dodaniu urządzeń do naszej listy, możemy w przypadku np. telewizora wybrać listę z gotowymi kodami IR do jego obsługi. W przypadku innych urządzeń, których nie znajdziemy w bazie kodów, wystarczy wyświetlić jego pilot, przytrzymać dłużej na ekranie wyświetlany przycisk, a następnie nakierować pilot w stronę FERGUSONA i nacisnąć odpowiadający mu klawisz, by urządzenie go odczytało, zapamiętało i nauczyło się używać.

Naukę potwierdzi nam komunikatem na ekranie smartfonu. Całość działa nadwyraz sprawnie, a nauka idzie szybko i bezproblemowo

 

Czego mi brakuje? Jakie są ograniczenia? 

Jeżeli chodzi o samo urządzenie, to nie brakuje mu niczego. Jest bardzo ładnie wykonane, posiada metalową, szczotkowaną obudowę i połyskująca ciemną górę, która przepuszcza sygnały podczerwieni w każdą stronę. W centrum znajduje się podświetlany klawisz, którym urządzenie uruchomimy oraz połączymy z naszą domową siecią i smartfonem.

FERGUSON WiFi IR Transmitter jest zasilany z zasilacza, ale z powodzeniem można go również podpiąć do portu USB w telewizorze, kinie domowym czy czymkolwiek innym. Ja akurat skorzystałem z wolnego USB w routerze. Działa idealnie. Można go postawić na stoliku telewizyjnym, stole lub powiesić na ścianie czy suficie. Posiada odpowiednie mocowania.

Natomiast jeżeli chodzi o aplikację, to poza większą intuicyjnością, brakuje jej także kreatora pilotów. Oczywiście możemy w aplikacji wybierać wśród kilku umownych „pilotów”, które posiadają opisane w jakiś tam sposób przyciski. Jednak uniwersalność tych pilotów sprawia, że często opis poszczególnych wyświetlanych na ekranie klawiszy nijak się ma do tego co byśmy potrzebowali wysterować lub samych przycisków jest po prostu za mało.

Gdyby producent utworzył prosty kreator pilotów, w którym to możliwe byłoby utworzenie indywidualnego pilota poprzez wybór kształtu i ilości przycisków wraz z możliwością podpisu ich, wtedy każdy mógłby stworzyć sobie taki pilot, jakiego rzeczywiście potrzebuje. Brak takiej funkcji sprawia, że choć można dodać sobie obsługę np. kina domowego, to brak przycisków do zmiany źródła dla HDMI sprawia, że muszę i tak używać pilota przełączając kino między HDMI dla konsoli, projektora, a telewizji, zamiast skorzystać z konkretnej sceny do oglądania filmu na projektorze, gdzie gasiłyby mi się światła w pokoju, zsuwał ekran, uruchamiał projektor oraz kino z odpowiednim HDMI, a telewizor wyłączał. Oczywiście to wszystko jest do zrobienia… Jednak dzięki kreatorowi pilotów wszystko stałoby się znacznie prostsze.

 

Co do ograniczeń, tych niestety w dość wiekowej technologii jednokierunkowej komunikacji podczerwienią jest całkiem sporo. Przede wszystkim przy zdalnym zarządzaniu urządzeniami wiemy tylko, że sygnał został wysłany. Nie dostajemy odpowiedzi czy urządzenie wykonało naszą instrukcję. Nie możemy sprawdzić stanu czy wyłączone przez nas lampy czy telewizor rzeczywiście się wyłączyły, co jest przecież standardem w urządzeniach z którymi komunikujemy się za pomocą Bluetooth czy WiFi.

 

Drugim problemem jest zasięg. Co prawda FERGUSON SmartHome WiFi IR Transmitter posiada kilka diod IR, które charakteryzują się bardzo dużą mocą. Z powodzeniem steruję dekoderem, który znajduje się w stoliku telewizyjnym pod nim czy kinem domowym stojącym obok. Jednak kompletnie sobie nie poradzi z urządzeniami znajdującymi się za bezpośrednią przeszkodą, nie mówiąc już o tych znajdujących się w innych pomieszczeniach. Dlatego chcąc sterować np. roletami w domu, to musimy posiadać sterownik tych rolet w tym samym pomieszczeniu co FERGUSONA. Podobnie z innymi urządzeniami. Chcąc sterować telewizorami w różnych pomieszczeniach, musimy kupić tyle FERGUSONów, ile jest pomieszczeń. Tu ważna informacja dla osób, które chciałyby coś takiego zrobić – tak, aplikacja pozwala pracować z wieloma urządzeniami FERGUSON SmartHome WiFi IR Transmitter.

 

Podsumowując o FERGUSON SmartHome WiFi IR Transmitter

FERGUSON SmartHome WiFi IR Transmitter to urządzenie wspaniałe dla wszystkich tych osób, które potrzebują wprowadzić trochę nowoczesności do sterowania urządzeniami niebędącymi zgodne z filozofią Internet of Things. Pozwoli ono także zaoszczędzić na takich urządzeniach, jak chociażby autonomiczny odkurzacz, który z funkcją zdalnego sterowania kosztuje dwa razy tyle co ten ze sterowaniem z pilota.

Podobnie jest z różnego rodzaju nawilżaczami powietrza, klimatyzatorami, ale także oświetleniem itd. Urządzenie FERGUSONA pozwala zwiększyć możliwości naszej inteligentnej instalacji o dodatkowe urządzenia, na pozór niemożliwe do wysterowania przez automatykę. Gdyby producent tylko dodał ten kreator pilotów, to dla mnie produkt FERGUSONA byłby idealny.

 

1.5/5 - (12)
ZaletyWady

Zalety

 • Możliwość zdalnego sterowania spoza domu urządzeniami, które do tej pory mogły być zarządzane za pomocą pilota z najwyżej kilku metrów
 • Pozwala sterować urządzeniami z innego pomieszczenia, a także spoza domu
 • Szybko uczy się nowych pilotów
 • Posiada bardzo obszerną bazę gotowych kodów dla popularnych urządzeń RTV
 • Umożliwia tworzenie scen oraz programowania działań w czasie
 • Atrakcyjny wygląd i dobre wykonanie
 • Zasilany z zasilacz lub portu USB

Wady

 • Brak kreatora własnych pilotów
 • Komunikacja jednokierunkowa bez potwierdzania stanu sterowanego urządzenia
 • Nie zadziała z urządzeniem znajdującym się za jakąś przeszkodą
 • Działa w obrębie jednego pomieszczenia
Oceny
 • Jakość/Cena
 • Siłą sygnału IR
 • Intuicyjność aplikacji
 • Łatwość nauki nowych pilotów
 • Wykonanie urządzenia
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *