Recenzja FERGUSON SmartHome WiFi Doorbell, inteligentny dzwonek do drzwi z wideo kamerą sterowany z iPhone’a
Recenzja FERGUSON SmartHome WiFi Doorbell, inteligentny dzwonek do drzwi z wideo kamerą sterowany z iPhone’a

Recenzja FERGUSON SmartHome WiFi Doorbell, inteligentny dzwonek do drzwi z wideo kamerą sterowany z iPhone’a

0

Nowoczesna domowa automatyka bardzo mocno jest związana z mobilnymi technologiami. Bo czy nowoczesny dom inteligentny mógłby nim być bez dostępu do niego z poziomu naszego telefonu? Oczywiście, że nie. Nic więc dziwnego, że nawet dzwonek do drzwi doczekał się aplikacji i obsługi z appki. 

Przychodzi kurier z paczką do Twoich drzwi, dzwonki dzwonkiem. Ty akurat jesteś w osiedlowym sklepie kupując produkty na śniadanie. Od domu dzieli Cię kilkaset metrów. Kurier ma to w nosie, że Cię nie ma. Zostawia awizo i cześć. Musisz dygać do sortowni lub umawiać się na odbiór gdzieś, gdzie akurat kurier się wybiera. Szkoda, że nie zadzwonił. Rzadko dzwonią…

Wystarczy jednak, że zainstalujesz FERGUSON SmartHome WiFi Doorbell i cała ta sytuacja mogłaby mieć bardziej pozytywny scenariusz. WiFi Doorbell to inteligentny dzwonek do drzwi z wbudowaną kamerą HD, mikrofonem, głośnikiem oraz łącznością przez Internet. Mając taki dzwonek, nawet jeżeli nie ma Cię w domu, a ktoś będzie próbował Cię odwiedzić, dowiesz się o tym za sprawą dostarczonego powiadomienia PUSH w telefonie.

Ponadto będziesz mógł na podglądzie na żywo zobaczyć kto dzwoni, a w razie potrzeby porozmawiać z nim. W taki prosty sposób mógłbyś poprosić kuriera o to, by poczekał. W końcu ze sklepu masz kilkanaście kroków.

Inteligentny dzwonek przyszłości

W zestawie sprzedażowym znajdziemy sporo elementów. Niech jednak nie przeraża Was ich ilość, gdyż instalacja i konfiguracja dzwonka jest dziecinnie prosta. Do instrukcji wystarczy tylko zajrzeć dla świętego spokoju, chyba że chcemy, aby urządzenie nie tylko było dzwonkiem, ale także „spustem” magnetycznego zamka do drzwi. Wtedy instrukcja się może przydać bardziej.

W zestawie, poza widocznym na opakowaniu dzwonka z widocznym obiektywem kamery, znajdziemy także obudowę montażową z daszkiem, zasilacz sieciowy, przejściówkę do zasilania z innego zasilacza, stację bazową z gongiem, wtyczkę do podłączenia przewodowego dostępu do internetu RJ45, przejściówkę do zamka magnetycznego, prosty uchwyt montażowy oraz komplet wkrętów. Sami widzicie, że trochę tego jest.

Stacja bazowa

Stacja bazowa to wtyczka, która od razu skojarzyła mi się z takimi kontaktowymi zapachami do domu. Wystarczy ją wsadzić do kontaktu i.… tyle. Dziwi mnie trochę zastosowanie białego plastiku jej obudowy, szczególnie że dzwonek jest czarny. Może jednak producent uznał, że biały lepiej będzie się zlewał z jasną ścianą w domu. W końcu mało kto maluje ściany na czarno.

Stacja bazowa w rzeczywistości jest jedynie dzwonkiem do naszego wideo domofonu. Jej bezprzewodowa komunikacja pozwala na podłączenie jej w dowolnym miejscu domu, także w tym, w którym do tej pory nie słyszałeś dzwonka, gdy ktoś zadzwonił. Stację można także odłączyć w dowolnym momencie i podłączyć w innym miejscu. Pełna mobilność.

Podłączamy wideo domofon

Możliwości podłączenia wideo domofonu są po dwie dla zasilania i dla komunikacji. W przypadku zasilania mamy możliwość skorzystania z dołączonego zasilacza sieciowego. Jego przewód ma około 1.5 metra. Jest to rozwiązanie, które w pewien sposób możemy dostosować do swoich potrzeb, pod warunkiem, że z dzwonka chcemy skorzystać np. w jakimś biurowcu. Krótki przewód i dość nietypowe rozwiązanie z zasilaczem uniemożliwi nam raczej podłączenie go przy bramce przed domem.

Drugim rozwiązaniem i zdecydowanie bardziej sensownym wydaje się przejściówka, do której podpinamy dowolny zasilacz pracujący na 12-24V AC, 1A lub 12V DC, 1A. Bardzo często mamy w domu już przecież dzwonek, który z reguły pracuje na 12V. Wystarczy wiec wymontować klawisz dzwonka, za pomocą multimetru sprawdzić podawane napięcie na przewodach zasilania, sprawdzić natężenie prądu i jeżeli tylko mieści się w obsługiwanym przedziale, podpiąć zasilanie z niego do naszego dzwonka. To chyba najprostszy z możliwych sposobów zainstalowania FERGUSON WiFi Doorbell.

Jeżeli mamy już zasilanie pozostaje nam jeszcze kwestia komunikacji z domową siecią. Za pomocą tego urządzenia podłączymy się z Internetem bezprzewodowo z użyciem WiFi pracującym w pasmach b/g/n na częstotliwości 2.4GHz lub przewodowo z użyciem przewodu Ethernetowego. Do użycia tego ostatniego będziemy musieli zastosować załączoną w zestawie przejściówkę na RJ45. Ja skorzystałem na potrzeby testu z łączności WiFi.

Konfiguracja wideo dzwonka

Do skonfigurowania i używania wideo dzwonka FERGUSON potrzebujemy bezpłatnej aplikacji dostępnej dla Androida oraz iOS o nazwie FERGUSON Doorbell. Program jest w języku polskim, toteż ze zrozumieniem prostego jak drut konfiguratora nikt nie powinien mieć problemu.

Wystarczy dotknąć funkcji Dodaj urządzenie, a następnie wybrać SmartLink. Pojawi nam się SSID sieci WiFi do której podłączony jest nasz smartfon. Tu ważne, jeżeli chcecie, aby dzwonek podłączony był do innego WiFi niż akurat podpięty jest Wasz smartfon, musicie ręcznie zmienić sieć WiFi na właśnie tę i dopiero przeprowadzić konfigurację. To ważne w przypadku, gdy dla bezpieczeństwa macie w domu odseparowaną sieć WiFi dla urządzeń IoT, najlepiej z ukrytym SSID.

 

 

Mając już podpiętą sieć wpisujemy w aplikacji hasło do niej i klikamy Start, pod warunkiem, że dioda pod przyciskiem dzwonka energicznie miga. Jeżeli nie to dłużej przytrzymujemy przycisk do uzyskania trybu parowania. Po chwili nasz dzwonek będzie podłączony do sieci i gotowy do działania.

 

Ustawienia i dostosowanie do własnych potrzeb

W ustawieniach znajdziemy dosłownie kilka ważnych funkcji, które warto dopasować do własnych potrzeb. W Ustawieniach systemu znajdziemy możliwość zdefiniowania czasu podglądu na żywo, rozmowy oraz oczekiwania naszego gościa. W sekundach definiujemy przez jaki czas dzwonek będzie dzwonił, a system będzie w stanie gotowości do dostarczyć nam obraz z kamery.

 

 

Warto także dopasować głośność dźwięku wydawanego przez kamerę po naciśnięciu dzwonka. Zbyt głośna może irytować sąsiadów. To w zasadzie tyle. Reszta ustawień jest nam w zasadzie zbędna, chyba że potrzebujemy dodać innych domowników do aplikacji, a tym samym by inni mieszkańcy także dostawali informacje o tym, że ktoś dzwoni do drzwi, a tym samy miel dostęp do otwarcia drzwi lub rozmowy z gościem.

Dzwonek nie jedno ma imię

Gdy ktoś zadzwoni dzwonkiem w stacji bazowej rozbrzmi dźwięk. Jaki? To już ty decydujesz. Wystarczy w aplikacji na głównym ekranie dotknąć lewego górnego rogu apki, a pojawi się nam funkcja Ustawienia dzwonka. Następnie możemy wskazać z listy dźwięków wybraną melodię, która będzie nas powiadamiać o przybyciu gości.

 

 

Dzwonków do wyboru jest całkiem sporo. Każdy znajdzie coś dla siebie. Niestety nie znalazłem funkcji pozwalającej na dogranie własnego dźwięku, a szkoda.

Nie tylko dzwonek, ale też monitoring

Poza funkcją wideo dzwonka, producent WiFi Doorbell wyposażył swoje urządzenie w funkcje zabezpieczenia domu przed nieproszonymi gośćmi. Wbudowany detektor ruchu potrafi wykryć, gdy ktoś nieproszony pojawi się pod naszym domem. Co ważne wbudowana kamera dzięki 4 jasnym podczerwonym diodom LED pozwala widzi także w ciemności.

To pozwala tak skonfigurować urządzenie, aby fotografowało, nagrywało i informowało o wykryciu nieproszonych gości wprost na nasz smartfon.

Mało tego, kompatybilność z ONVIF 2.1 pozwala na wykorzystanie wbudowanej kamery w systemach monitoringu. Wystarczy, że dysponujemy domowym serwerem NAS obsługującym kamery, a cały materiał rejestrowany przez WiFi Doorbell może być zapisywany na dysku. Niestety nie udało mi się tego sprawdzić w praktyce. Ani Synology z zainstalowanym Surveilance Station, ani FIBARO nie chciały odszukać i współpracować z FERGUSONEM.

Co mi się nie podoba?

Generalnie cały produkt jest genialny. Instalacja jest dziecinnie prosta. Wykonanie jest dobre. Wygląd również. Czy zatem FERGUSON SmartHome WiFi Doorbell ma jakieś słabe strony? Coś by się znalazło. Największą i najbardziej dla mnie niezrozumiałą rozdzielenie poszczególnych urządzeń firmowanych jako FERGUSON SmartHome na osobne aplikacje. Osobna aplikacja jest do SecurityKit i gniazdka ściennego.

Osobna jest do dzwonka. Osobna do kolejnego produktu jakim jest Thermostat Ferguson pozwalający zarządzać domowym klimatem.  Bardzo szkoda, że producent nie integruje wszystkich elementów swojej smart instalacji w jedną aplikację. To w zasadzie tyle z zarzutów. Brak możliwości wgrywania własnych dzwonków to już tylko szczegół.

Podsumowując o FERGUSON SmartHome WiFi Doorbell

Dzwonek FERGUSON SmartHome WiFi Doorbell to urządzenie, które spodoba się nie tylko fanom inteligentnych rozwiązań dla domów, ale każdemu użytkownikowi smartfonu, którzy szukając dzwonka po prostu. Ten od FERGUSON jest urządzeniem innowacyjnym i niezwykle praktycznym, zaoferowany w bardzo przystępnej formie, dzięki czemu jego instalacja i konfiguracja zajmuje tylko kilka chwil, a nieskomplikowany proces gwarantuje, że taki dzwonek może podłączyć w swoim domu każdy sam.

 

 

Dzięki prostej i dostępnej w języku polskim aplikacji z tego nowoczesnego dzwonka mogą skorzystać nie tylko fani nowinek technologicznych ale także ludzie starsi, dla których możliwość sprawdzenia kto stoi pod furtką czy za drzwiami może okazać się nie tylko wygodniejsze, ale także znacznie bezpieczniejsze.

 

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Prosta instalacja konfiguracja
  • Intuicyjna aplikacja z języku polskim
  • Dobre jakości obraz w rozdzielczości HD
  • Dwukierunkowa komunikacja
  • Tryb monitoringu z czujnikiem ruchu
  • Powiadomienia na telefon nawet podczas nieobecności w domu
  • Widoczność także w ciemności

Wady

  • Brak aplikacji integrującej wszystkie urządzenia SmartHome od FERGUSON
  • Brak możliwości dogrywania własnych dzwonków
  • Brak aplikacji na Apple Watch
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *