Recenzja Eve Thermo – inteligetny termostat, który pozwoli nam obniżyć rachunki
Recenzja Eve Thermo – inteligetny termostat, który pozwoli nam obniżyć rachunki

Recenzja Eve Thermo – inteligetny termostat, który pozwoli nam obniżyć rachunki

0

Tworząc ekosystem inteligentnego domu nie może zabraknąć akcesorium, które będzie sterować ogrzewaniem. Wybór odpowiedniego urządzenia jest oczywiście zależny od rodzaju posiadanego w domu lub mieszaniu ogrzewania. W moim wypadku ciepło rozprowadza się przy pomocy klasycznych grzejników, dlatego naturalnym wyborem były Eve Thermo.

Recenzja Eve Thermo

Od zawsze moim niespełnionym marzeniem było stworzenie inteligentnego domu, ale takiego z prawdziwego zdarzenia.  Zabieram się do tego od lat, poczynając przy tym niewielkie kroki w jego rozbudowie ze względu na koszty poszczególnych składowych.

Recenzja Eve Thermo

Nie mniej urządzenie sterujące grzejnikami w domu to duży progres w rozbudowie mojego małego smart home. Eve Thermo to najpopularniejsze rozwiązanie, który wykorzystuje się w momencie posiadania klasycznej formy ogrzewania przy wykorzystaniu grzejników.

Zawartość opakowania

Eve Thermo dostarczane jest do nas w eleganckim opakowaniu sugerującym już na wstępie, że mamy do czynienia z produktem premium. Mimo, iż dla wielu jest to zwykły termostat, tak dla zaznajomionych użytkowników robi to oczywistą różnicę, kiedy wydają się nie małą sumę na takie akcesorium. Zresztą wszystkie produkty od Eve charakteryzują się wysoką dbałością o detale. Sprawdźcie również recenzję sterownika do rolet od Eve, który gościł ostatnio w naszej redakcji.

Wewnątrz opakowania oprócz naszego dania głównego w postaci termostatu, znajdziemy zestawy przejściówek (Danfoss RA, RAV, RAVL), wkręt montażowy i dwie baterie AA. Wymiary samego urządzenia są następujące:

  • Wysokość: 6,7 cm
  • Długość: 8,5 cm
  • Szerokość: 5,4 cm
  • Grubość: 6,7 cm
  • Masa: 46 g

Zainstalowany termostat na grzejniku prezentuje się bardzo ładnie. Jest minimalistyczny i bardzo dobrze komponuje się z białym grzejnikiem. Na górnej krawędzi umiejscowione zostały klawisze dotykowe służące do manualnego ustawiania temperatury i wyłączenia termostatu, a także panel wyświetlający ustawioną temperaturę.

Instalacja Eve Thermo jest banalnie łatwa i ułatwiona do minimum

W moim wypadku nie było konieczności korzystania z adapterów. Całość instalacji jest bardzo prosta i nie wymaga posiadania specjalnych umiejętości. Cała trudność może polegać jedynie na odkręceniu starego termostatu, który bardzo często stawia opór, gdyż nie był przez nas odkręcany od nowości (bo oczywiście nie było wcześniej takiej potrzeby).

Warto do tego wykorzystać klucz typu „żabka”, który ułatwi odkręcenie starego regulatora temperatury. Eve Thermo jest zasilany przy pomocy dwóch baterii AA, które należy wsadzić pod klapkę trzymającą się na zatrzaski. Następnie w aplikacji Dom na iPhonie lub iPadzie wystarczy zeskanować kod QR umieszczony zarówno na termostacie jak i w opakowaniu, aby dodać urządzenie do naszego ekosystemu.

Konfiguracja jest możliwa również w dedykowanej aplikacji Eve. Jest ona zsynchronizowana z Applową aplikacją Dom, dzięki czemu przy jej pomocy uzyskujemy dostęp do wszystkich urządzeń jakie korzystają z HomeKit i są podpięte przez nas do aplikacji. Zamontowany termostat Eve automatycznie przeprowadza kalibrację i dostosowuje się do grzejnika, na którym został zamontowany. Od nas wymagane jest tylko poprawne dokręcenie obręczy i sparowanie urządzenia z aplikacją.

Eve Thermo pozwoli nam znacznie zaoszczędzić na rachunkach dzięki automatyzacjom

Eve thermo to akcesorium, które pozwoli nam zaoszczędzi na rachunkach. Wszystko to dzięki harmonogramom, które możemy dostosować w aplikacji Eve. Mamy opcję dostosować tam konkrente temperatury, jakie mają być w danych pomieszczeniach o konkretnych porach. Osobiście dostosowałem sobie grzanie do konkretnych godzin, opierając się na tym kiedy wychodzę z domu i kiedy do niego wracam. Przykładowo ustawiłem sobie grzanie na 5:50, czyli 10 minut przed moim budzikiem. Następny okres grzania przypada na godzinę 17 i trwa do 20.

Pozwala to odpowiednio ogrzać mieszkanie i jednocześnie oszczędza pieniądze na rachunkach, ponieważ nie dochodzi do sytuacji, że zapomnimy wyłączyć termostat, który bardzo często grzeje znacznie intensywniej niż tego oczekujemy. I co najważniejsze – ustawiamy tutaj konkretne temperatury i nie opieramy się na klasycznej stopniowej regulacji, jaką znamy ze zwykłego termostatu.

Warto tutaj nadmienić, że aby korzystać z automatyzacji w aplikacji Dom potrzebujemy mieć na wyposażeniu Apple TV lub HomePod, który jest wykorzystywany jako mostek. Umożliwia to też sterowanie akcesoriami kiedy nie ma nas w zasięgu domowej sieci wi-fi.

Podsumowanie – nie mały wydatek, który szybko się zwróci

Eve Thermo to genialne akcesorium, które przy zastosowaniu harmonogramów pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy w okresie grzewczym. Cena jednego termostatu to wydatek około 399 zł, a najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie termostatu od Eve na każdym grzejniku jaki posiadamy w domu – wtedy też możemy zrobić harmonogramy dla poszczególnego pomieszczenia, w którym znajduje się Eve Thermo. Cena nie jest mała, ale przy aktualnych kosztach, jakie przychodzi nam płacić za rachunki, taki zakup zwróci się w niedługim okresie.

Termostat Eve Thermo do napisania recenzji został dostarczony przez ALSTOR, właściciela iCorner.pl

 

Oceń post
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *