Recenzja etui z klawiaturą ZAGG Messenger Folio dla iPadów Air 2/Pro 9.7”/ Air 2018

Recenzja etui z klawiaturą ZAGG Messenger Folio dla iPadów Air 2/Pro 9.7”/ Air 2018

0

Recenzja etui z klawiaturą ZAGG Messenger Folio dla iPadów Air 2/Pro 9.7”/ Air 2018

0

ZAGG to pionier na rynku klawiatur dedykowanych tabletom Apple. Z ich klawiaturami po raz pierwszy miałem styczność tuż po premierze iPada w 2010 roku. Dziś iPad to zupełnie inne urządzenie niż 9 lat temu. Natomiast klawiatury ZAGG wciąż nie mają sobie równych.

Nigdy nie były tanie. Wydatek w okolicach 500 złotych za taki gadżet niektórych może zniechęcać. Natomiast zapewniam, że jeżeli już się zdecydujecie na wydanie tych pieniędzy, to nie będziecie żałować, tym bardziej mając doświadczenia z tańszymi alternatywami. Pierwsza klawiatura wyglądała jak aluminiowa tacka z wystającymi klawiszami, którą można było wsadzić tablet i używać jako aluminiowe etui. Natomiast testowany ZAGG Messenger Folio, to zdecydowanie bardziej przemyślana konstrukcja. Przede wszystkim dostajemy tu dwa w jednym – praktyczne etui ochronne z wbudowaną w nie klawiaturą z wyspowymi klawiszami o bardzo przyjemnym, bo naturalnym skoku klawiszy.

iPad w 2010 roku był zaledwie większym iPodem Touch. Dzisiaj jest niemal pełnoprawnym komputerem, pozwalającym pracować na załącznikach, obsługującym zewnętrzne nośniki danych, jak również te sieciowe (NAS). W 2010 roku napisanie ą,ź,ć na klawiaturze ZAGG było nie lada wyczynem. Dziś piszemy polskie znaki diakrytyczne w sposób analogiczny do pisania na klawiaturze tradycyjnego komputera.

I choć osobiście wciąż dostrzegam niedoskonałości iOS’a względem systemu komputerowego, to trzeba przyznać, że ta długa droga jaką ten produkt przebył przez 9 lat, doprowadziła go do miejsca, w którym dziś iPad dla wielu osób może pełnić role jedynego, w pełni funkcjonalnego komputera, którego potrzebują.

Jednak w tym artykule to nie iPad jest tematem główny, a klawiatura-etui ZAGG Messenger Folio. Produkt ten w zależności od sprzedawcy kosztuje między 350-500 złotych. Cena ta bynajmniej nie została wyciągnięta z kapelusza, a jej wysokość odzwierciedla jakość wykonania i użyte materiały. Etui jest po prostu piękne. I choć nie jest to żaden luksusowy materiał, to jego wykończenie i blask nadaje produktowi ekskluzywności i poczucia wysokiej jakości.

Choć trudno ZAGG Messenger Folio odmówić tego, że jest bardzo ładnie wykonanym i wyglądającym akcesorium, to nie wygląd w jego przypadku liczy się najbardziej, a oferowany przez tę klawiaturę komfort pracy. Kilka dni używania klawiatury już pozwoliło dostrzec mi jak wiele przemyślanych rozwiązań tu wprowadzono, aby zapewnić użytkownikowi maksymalnie najlepsze warunki pracy na tablecie w trakcie mobilnej pracy. Zacznijmy od gabarytów. Messenger Folio jest najcieńszym etui z wbudowaną klawiaturą o takiej konstrukcji, jakie można znaleźć na rynku.

Przy tym jego wbudowana bateria pozwala na korzystanie z klawiatury komunikującej się bezprzewodowo za pomocą Bluetooth przez nawet 3 miesiące! Tak, trzy miesiące pracy bez ładowania baterii. Kiedy bateria ulegnie wyładowaniu, wystarcz podłączyć ją do prądu za pomocą przewodu microUSB.

Etui współpracuje z wieloma popularnymi modelami tabletu iPad o przekątnej 9.7 cala. Możemy więc zamocować w jego wnętrzu iPad’a Air 2, iPada Pro 9.7 cala czy iPada 2017 i 2018.

Producent przewidział dla nas, że mimo iż iPad w tym etui zamienia się przecież w niemal pełnoprawny notebook, to przecież wciąż możemy chcieć korzystać ze wszystkich funkcjonalności iPada. Znalazło się więc tutaj wycięcie dla kamery tylnej, aby spokojnie porobić zdjęcia. Jest nawet specjalne miejsce dla Apple Pencil, dzięki któremu możemy mieć wszystko co potrzebujemy do pracy w jednym, praktycznym miejscu.

Stopka znajdująca się za plecami tabletu służy do tego, aby wygodnie rozłożyć się na blacie, ustawić tablet i rozpocząć pracę. Odpowiedni kat pod jakim ułożony będzie ekran zapewni nam komfortową pracę podczas pisania na klawiaturze. Dobre podparcie stopki umożliwi również korzystanie z ekranu dotykowego, również podczas pisania po nim za pomocą Apple Pencil.

Jednak głównym tematem jest tu klawiatura. Klawisze funkcyjne pozwalają spokojnie używać tabletu niemal wcale nie potrzebując korzystać z ekranu dotykowego. To sprawia, że tablet w razie potrzeby staje się pełnoprawnym laptopem. Do tego stopnia, że nie raz się złapałem na tym, że w pewnym momencie zaczynałem podświadomie poszukiwać pod klawiszami gładzika.

Za pomocą klawiszy funkcyjnych możemy też wybudzać i odblokowywać iPada, jak również go blokować i wygaszać. Wbudowane magnesy za sprawą czujnika wbudowanego w tablet powodują zablokowanie ekranu również w chwili złożenia klawiatury.

Pełna klawiatura qwerty o wielkości niewiele mniejszej od tej, jaką otrzymujemy w przypadku Macbooka sprawia, że tworzenie długich tekstów na tablecie nie stanowi żadnego problemu, tym bardziej, że w końcu tego typu klawiatury nie mają problemu w wprowadzaniem polskich znaków diakrytycznych w taki sam sposób, jak to ma miejsce w komputerach.

Wciskając alt + X, otrzymamy ź.  Wciskając Shift A, otrzymamy wielką literę A. Wszystko działa, dokładnie tak, jak powinno. Jak byśmy tego oczekiwali.

Podsumowując

Wiele osób zamiast zabierać na uczelnię komputer, bierze dziś iPada. Nie ma się czmeu dziwić. Nowe modele dzięki Apple Pencil pozwalają na odręczne notatki, a takie akcesoria jak ZAGG Messenger Folio zamienia lekki, smukły tablet w niemal pełnoprawny komputer. Może więc powiedzieć, że taki tablet to idealny notatnik dla ucznia czy studenta. I choć dla mnie iPad to wciąż urządzenie typowo kanapowe, nie rozstaje się z klawiaturą ZAGG od dłuższego czasu. To po prostu wygodny sposób obsługi tego urządzenia.

Klawiaturę ZAGG Messenger Folio do testów użyczył ALSTOR, oficjalny dystrybutor produktów ZAGG, właściciel platformy zakupowej iCorner.pl

Recenzja etui z klawiaturą ZAGG Messenger Folio dla iPadów Air 2/Pro 9.7”/ Air 2018

Zalety Wady

Zalety

  • Doskonale wykonane i wykończone
  • Długi czas pracy na baterii
  • Idealnie współpracuje z polskimi znakami diakrytycznymi
  • Klawisze funkcyjne sprawiają, że nie musimy dotykać ekranu
  • Wycięcie na kamerę zapewnia 100% funkcjonalności tabletu
  • Najcieńsze etui z klawiaturą na rynku

Wady

  • Cena adekwatna do jakości
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.