Recenzja DENON AH-MM400 – high end audio w świecie mobile

Recenzja DENON AH-MM400 – high end audio w świecie mobile

1

Recenzja DENON AH-MM400 – high end audio w świecie mobile

1

Żaden producent słuchawek, nawet chcąc stworzyć zestaw dla wąskiego grona muzycznych maniaków, które będą kosztować równowartość niekiedy miesięcznej pensji, nie pozwoli sobie dziś na pominięcie mobilnej rewolucji. DENON stworzył słuchawki piękne, słuchawki dobrze grające, słuchawki drogie, jednak niepozbawione kompromisów na rzecz słuchających muzyki ze smartfonu czy tabletu.

 recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-34

Najwyższa półka słuchawek marki DENON to seria Music Maniac licząca obecnie trzy modele. Najwyższym z nich jest AH-MM400. To właśnie ten zestaw został nam dostarczony do testów dzięki oficjalnemu dystrybutorowi marki DENON w Polsce, firmy Horn Distribution. Urządzenie od samego otwarcia jego opakowania sprawia wrażenie wyjątkowych i drogich. W solidnym sztywnym opakowaniu słuchawki z dużą gracją leżą w wytłoczce pokrytej przyjemnym w dotyku, ciemnym materiałem, a nie w zwykłej „jajkowej” wydmuszce. To nie ta liga.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-13

Słuchawki są niesamowicie ładne. To chyba najładniejszy zestaw jaki miałem okazję testować. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem słuchawek są muszle, których zewnętrzna część wykonana została z naturalnego drewna orzecha amerykańskiego. Żadne tam ekologiczne sztuczności. Drewno osadzono w aluminiowych elementach wykonanych z odlewu. Niezwykle precyzyjnie połączone aluminium z amerykańskim orzechem wygląda dostojnie, a przy tym niezwykle nowocześnie.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-7

W materiałach dostarczonych przez firmę DENON znajdziemy także sporo „ochów i achów” pod adresem tego tandemu materiałów. Mają one mieć ogromne znaczenie w tym, w jaki sposób generowane przez przetworniki tony są odbierane przez nasze uszy. Wygodę podczas odsłuchu ma natomiast zapewniać bardzo miękka obita w ekologiczną skórę gąbka, która w całości otula nasze ucho.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-27

AH-MM400 to konstrukcja w pełni zamknięta. Choć na zdjęciach wielkość muszli nie sprawia wrażenia dużych, ani takich, które pomieszczą całe ucho wewnątrz, to w rzeczywistości tak właśnie jest.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-2

DENON w ten właśnie sposób zaplanował zapewnić słuchaczowi intymność podczas dźwiękowych doznań oraz całkowite odcięcie od tego co dzieje się wokół nas w sposób całkowicie pasywny, pozbawiony ingerencji elektroniki i systemu ANC.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-29

Muszle zawieszone zostały na również aluminiowych widelcach, zapewniających solidność i długi żywot zestawu, który przy wysokiej cenią, która trzeba za DENON’y zapłacić, pozwoli cieszyć się słuchawkami przez długie lata.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-9

Trochę brakuje mi tu możliwości obrócenia ich o 90 stopni, co ułatwiłoby w wielu wypadkach spakowanie ich do wąskiej torby. Takie rozwiązania w przypadku gadżetów aspirujących do mobilnego użytku są przecież ważne.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-1

Nie jest jednak tak, że DENON w przypadku tego modelu o tym zapomniał. Słuchawki składają się do środka, dzięki czemu zajmują mniej miejsca podczas podróży.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-12

O ich mobilnym przeznaczeniu, a także współpracy z mobilnymi odtwarzaczami muzycznymi, w tym także smartfonami mówią nam takie szczegóły jak zainstalowany mikrofon do prowadzenia rozmów głosowych podczas, gdy słuchawki są wpięte do telefonu czy dedykowana aplikacja mobilna DENON Audio App, dostępna na platformę iOS oraz Android.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-4

Chcąc jednoznacznie zakończyć temat konstrukcji dodam już tylko, bardzo giętki pałąk od zewnętrznej strony został obłożony tą samą, przyjemną w dotyku syntetyczną skóra.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-8

Natomiast od wewnątrz, czyli w części gdzie pałąk styka się z głową, producent zastosował gąbkę obitą przyjemnym materiałem.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-28

Taki zabieg sprawił, że słuchawki wykonane przecież z dość ciężkich materiałów (310 gramów masy), nie sprawiają podczas noszenia ich na głowie przez dłuższy czas jakiegoś dyskomfortu, jak to ma miejsce chociażby u Parrota, który choć drewnianych muszli nie oferuje, to w odlewanych aluminiowych elementach lubuje się od pierwszej generacji Zik’ów.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-24

Co jeszcze w zestawie?

Zestaw sprzedażowy poza słuchawkami i przewodem przeznaczonym do użytku z produktami APPLE, posiada także drugi przewód audio, który można stosować z dowolnym innym odtwarzaczem audio. Od przewodu MFI różni się jedynie brakiem pilota do obsługi odtwarzacza i mikrofonu do prowadzenia rozmów głosowych.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-3

Niestety akurat w testowanym egzemplarzu tego akcesorium zabrakło. Podobnie jak przejściówki JACK z 3.5 na 6.3 mm. Natomiast w opakowaniu znalazłem materiałowy woreczek, który może być użyty do wygodnego przewożenia słuchawek w plecaku czy walizce.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-31

Specyfikacja

O konstrukcji już było, tak więc przyszedł czas wypisać póki co na sucho, co oferuje nam najwyższy model DENON’a. Wewnątrz wspomnianych przepięknych muszli zainstalowano typowe dla tej konstrukcji 40 mm przetworniki z membranami celulozowo-węglowymi. Są one zainstalowane w konstrukcji nazwanej Free EDGE. Choć nie udało mi się ustalić co to dokładnie znaczy, to udało mi się dowiedzieć jaki ma być efekt takiego rozwiązania  – znacznie szerszy zakres pasma przenoszenia. W przypadku MM400 wynosi ono od 10Hz do 40kHz, tak więc mamy tu do czynienia z możliwościami wykraczającymi znacznie powyżej tego, co oferuje większość konsumenckich słuchawek z niższej półki.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-10

Patrząc dalej w cyferki to co pozwala na chwilę się zatrzymać przy kolejnych wyliczanych w specyfikacja pozycjach, to Maximum power input na poziomie 1W. Słuchawki pozwalają na dostarczenie sygnału o naprawdę sporej mocy. Kompromis wymuszony sprostaniem współpracy ze smartfonami wymógł na producencie konieczność impedancji o standardowych 32 omach. Skuteczność SPL tego zestawu niestety nie jest zbyt wysoka i wynosi 96 dB/mW, co przy poziomie wspomnianej impedancji sprawia, że do naprawdę głośnego odsłuchu będziemy potrzebowali czegoś, co pozwoli odpowiednio przetworniki napędzić.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-16

Niestety sam smartfon (testowano na iPhone 7 z przejściówką Lightening-JACK) radzi tu sobie przeciętnie co przy opisanych wartościach nie jest żadną niespodzianką. O ile słuchanie muzyki w domu z telefonu zupełnie nam wystarczy, o tyle już podczas spaceru po mieście, głośności może nam brakować.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-6

No to posłuchajmy… 

Podczas testowania, zestaw był używany ze wzmacniaczem DAC Onkyo HA200, muzycznym odtwarzaczem Onkyo DP-X1 oraz smartfonem iPhone 7 z dołączoną przejściówką Lightening-JACK w różnych konfiguracjach. Tak więc warunki testowe typowe dla słuchawek mobilnych, którymi mimo wysokiej jakości zestawu MM400, te słuchawki są. Brzmienie tego zestawu bardzo mi się podoba. DENON formując brzmienie zestawu celował w akustyczną czystość. Tu żaden ton nie mógł kanibalizować innych. To też odsłuchując dobrze mi znane utwory, podczas gdy na co dzień jednak towarzyszą mi słuchawki innej kategorii, często zniekształcając rzeczywisty dźwięk za sprawą elektroniki odpowiedzialnej za ANC, dbającej o mój spokój podczas pracy, nieprzerwany żadnym dźwięk dochodzącym z zewnątrz, AH-MM400 pokazały mi utwory w często innej aranżacji, niż tej dobrze mi znanej.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-14

Czystość utworów z jaką mamy tu do czynienia będzie dla wielu zupełnie nowym doświadczeniem. Równowaga między górą, średnicą i przyjemnie pomrukującym dołem o dynamicznym skoku pozwala zatopić się w ulubionych dźwiękach. Wielokrotnie mając słuchawki na głowie, kiedy terminy gonią, roboty jest mnóstwo, a zegarek tyka szybciej niż zawsze, DENONy AH-MM400 rozleniwiały, zmuszały do wyciągnięcia się na fotelu i delektowania tym, co dostarczają do naszych uszu. Ta dekadencka delikatność z nutą grzecznego, ale jednak pazura pokazuje klasę, ale i sprawia sporo przyjemności z korzystania z słuchawek. AH-MM400 brzmią wybornie, niezwykle przejrzyście, ale przy tym dynamicznie i rześko. Nie uświadczymy tu dźwięków męczących, przytłaczających. Lekkość i czystość z jaką odgrywają kolejne partie powoduje radość i uśmiech.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-20

W przekazie górują tony niskie i średnie, choć wyraźnie dociążane i obniżone. To ważna informacja dla osób poważnie zainteresowanych tymi słuchawkami. Pamiętajcie, że wydajecie około 2 tysięcy złotych na zestaw, który nie sprawi, że Wasza głowa z powodu przeciążenia basem po zdjęciu słuchawek będzie się czuła jak po wyjęciu jej z pralki po ostrym wirowaniu.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-26

Niskie tony są tu wyważone, stosunkowo jasne, ale z mocnym zaznaczeniem słowa, energiczne. MM400 dzięki takiemu wystrojeniu ujawniają niekiedy maleńkie smaczki i niuanse wielu nagrań, których do tej pory przez zbyt mocne zasłonięcie dolnymi partiami nie byłem w stanie dostrzec. Przez to muzyka zapełnia nam cała słyszalną przestrzeń, z szeroko odczuwaną sceną, na której znajduje się miejsce dla każdego najmniejszego elementu utworu. Słuchając tych samych utworów z zestawem podłączonym do iPhone’a 7 momentami brakowało mi nieco mocy. W zasadzie smartfon z tymi słuchawkami podczas odtwarzania z niego muzyki musi być rozkręcony w okolicach maksymalnego poziomu głośności. W innym wypadku słuchawki zupełnie gubią swoje walory. Dźwięk staje się bardziej monochromatyczny, płaski, pozbawiony tej ciepłej dynamicznej nuty, którą słychać przy najwyższym poziomie głośności. Widać to szczególnie, gdy po głośnym odsłuchu ściszymy smartfon do niższych poziomów. Różnica jest kolosalna.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-21

Ewidentnie słuchawki te kochają mobilne DAC’i. Kiedy podpiąłem HA200 i MM400 dostał większa dawkę napięcia niż ta, którą może zaoferować telefon, zestaw załączył drugi bieg. Dopiero przy DAC’u można poczuć mrowienie membran na uszach, bas staje się bardziej dociążony, a nagrania zyskują większą sprężystość, którą daje naturalna w MM400 dobrze wyrażona góra i średnica z dużym poziomem basu, jaki w tym wypadku zyskujemy po dodaniu napięcia. Niestety uzyskanie pełni możliwości i wysokich poziomów głośności wymaga dodatkowego napędzenia tych słuchawek.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-33

Podsumowując

Zacznijmy może od wykonania. DENONy AH-MM400 to prawdziwy majstersztyk. Po kilku dniach z nimi nie mam już żadnych wątpliwości. To najładniejsze, a przy tym niesamowicie wygodne słuchawki, jakie do tej pory miałem. Widać w nich ogromną pracę i kunszt wzornictwa projektującego je designera. Do tego użyte materiały, niezwykle luksusowe i nieczęsto spotykane jak drewno orzechowe z ameryki. Całość wygląda niezwykle nowocześnie, wręcz industrialnie, a przy tym ciepło i domowo. Design i komfort na piątkę z plusem.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-35

Od strony muzycznej nie mam większych zastrzeżeń. Słuchawki grają bardzo spójnie, szczegółowo, jasno a przy tym niezwykle energicznie. Inżynierom udało się tu dotrzeć do poziomu niespotykanego i zapewne bardzo trudnego do uzyskania, gdzie wszystko po prostu ze sobą współgra. Duża szkoda, że choć jest to zestaw przeznaczony do współpracy z handheldami, nie pozwala z nich uzyskać sygnału, który potrafiłby wycisnąć z zestawu tego wszystkiego, co może sobą zaoferować.

recenzja-denon-ah-mm400-music-maniac-w-applemobile-pl-17

Nie znaczy to jednak, że wybierając te słuchawki z myślą o korzystaniu z nich ze źródłem jakim będzie nasz iPhone, nie będziemy z nich zadowoleni. Będziemy. Jednak naprawdę zadowoleni będziemy dopiero, gdy podłączymy MM400 do mocniejszego źródła lub mobilnego DAC’a, który choć trochę dorzuci do pieca i słuchawki. To co mi się najmniej podobało i czemu celowo nie poświęciłem uwagi, to mobilna aplikacja DENON. Jej interfejs jest daleki od jakości oferowanej przez słuchawki, a konieczność płacenia za odblokowanie funkcji korektora muzycznego, nawet jeżeli jest to ułamek tego, co płacimy za sam zestaw, to jakiś kiepski żart. Mimo tego drobnego potknięcia, moja ocena tego zestawu jest rewelacyjna!

AppleMobile.pl POLECA TEN PRODUKT

 

Recenzja DENON AH-MM400 – high end audio w świecie mobile

 

5/5 - (1 vote)
Zalety Wady

Zalety

 • Niesamowicie piękne
 • Wysokiej jakości wykonanie
 • Doskonały dźwięk
 • Współpraca z urządzeniami mobilnymi
 • Niezwykle wygodne mimo dużej masy
 • Bogaty zestaw sprzedażowy
 • Wygodne w przenoszeniu

Wady

 • Wymagają mocnego źródła dźwięku
 • Kiepska aplikacja mobilna
 • Konieczność płacenia za odblokowanie korektora dźwięku
 • Są drogie 
Oceny
 • Jakość/Cena
 • Dźwięk
 • Wykonanie
 • Aplikacja mobilna
 • Skuteczność SPL
 • Zestaw sprzedażowy
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

Comment(1)

 1. Bardzo ciekawie wyglądają. Gdyby tak wyglądające i dobrze grające słuchawki wyposażyć w ANC i bt to byłbym zadowolony. Szukam właśnie takich, ale wszystkie wyglądają strasznie plastikowo 🙁

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *