F&D FENDA F3800X – Zestaw 5.1 z bezprzewodowym odtwarzaniem multimediów
F&D FENDA F3800X – Zestaw 5.1 z bezprzewodowym odtwarzaniem multimediów

F&D FENDA F3800X – Zestaw 5.1 z bezprzewodowym odtwarzaniem multimediów

2

Pod moje recenzenckie ucho wpadła kolejna nowa marka. Tym bardziej mnie to cieszy, gdyż przesłany sprzęt to zestaw głośników w układzie 5.1, a takich od czasu testów Z906 Logitecha dawno recenzować okazji nie miałem. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że sprzęt ten całkiem fajnie współpracuje ze smartfonami, tabletami, a także iMac’iem do którego głośniki zostały podpięte.

fenda-f3800x

Choć podpięte to jednak złe słowo, gdyż głośniki pracują bezprzewodowo i w ten właśnie sposób jest do nich dostarczany dźwięk z komputera. Zaczyna się ciekawie, prawda? Nie chcąc trzymać Was nadal w niepewności dodam, że chodzi o markę FENDA, która pochodzi z Indii i na naszym rodzimym rynku dopiero raczkuje. Patrząc na funkcjonalność, oferowany dźwięk i niską cenę zakupu jak to miejsce w przypadku testowanego zestawu F&D F3800X, mam wrażenie że już w niedługim czasie usłyszymy o niej sporo dobrego.

big_2016_09_26_17_33_15_575cfda374ee1

F&D F3800X to zestaw głośników multimedialnych. Sprawdzą się jako dobre 5.1 dla komputera, konsoli, ale także przy współpracy z domowym odtwarzaczem DVD. Jest to zestaw aktywny, posiadający własny wzmacniacz napędzający kompaktowe kolumny oraz subwoofer, w obudowie którego został zainstalowany. Do testów został nam dostarczony dzięki uprzejmości wyłączonego dystrybutora marki FENDA w Polsce, firmę Nelro Data S.A.

recenzja-fd-fenda-f3800x-w-applemobile-pl-16

Co znajdziemy w zestawie F&D FENDA F3800X?

Niemałych rozmiarów karton kryje w sobie 5 jednodrożnych głośnikowych satelit z 3 calowym przetwornikiem i kanałem bass reflexu. Każda z nich o mocy 10W jest gotowa do rozstawienia w czterech kątach pokoju, w którym zamierzamy korzystać z zestawu. Piątą należy ustawić naprzeciw siebie.

recenzja-fd-fenda-f3800x-w-applemobile-pl-1

Poza satelitami producent przygotował dla nas skrzynię mieszczącą głośnik basowy. Owy subwoofer pozwala uzyskać moc 30 W. Łącznie cały zestaw jest w stanie wygenerować 80 W mocy w RMS.

recenzja-fd-fenda-f3800x-w-applemobile-pl-2

Jak na głośniki komputerowe do pokojowej rozrywki jest to moc więcej niż wystarczająca. Subwoofer mieści przetwornik o średnicy 5.25 cala. Żaden z przetworników nie został zakryty jakąkolwiek maskownicą. Słuchając muzyki odpowiednio głośno, nasze oczy może cieszyć widok drgających membran.

big_2016_09_26_17_33_14_575cfd9921481

Mało tego, producent przygotował dla swoich klientów coś więcej. Duży, ponad 5 calowy przetwornik subwoofera jest dodatkowo podświetlany światłem LED RGB.

Kolorowe światła zmieniają intensywność świecenia oraz kolor w zależności od odgrywanych tonów. Udaną domówkę z tym zestawem macie więc zagwarantowaną w cenie.

recenzja-fd-fenda-f3800x-w-applemobile-pl-9

Pilot zdalnego sterowania w pakiecie

big_2016_09_26_17_33_15_575cfda115a05

Poza głośnikami w kartonie znalazło się miejsce dla pilota zdalnego sterowania oraz potrzebnych przewodów do podłączenia ze sobą wszystkich elementów zestawu. Pilot będzie nam potrzebny dość często.

recenzja-fd-fenda-f3800x-w-applemobile-pl-3

Możemy za jego pomocą nie tylko regulować poziom głośności, ale także skorzystać z wbudowanego tunera radia FM, wyregulować poszczególne głośniki, sterować podświetleniem subwoofera czy połączyć zestaw ze smartfonem lub komputerem bezprzewodowo za pomocą technologii Bluetooth.

recenzja-fd-fenda-f3800x-w-applemobile-pl-21

Bezprzewodowe 5.1 z kablami

Zestaw F&D F3800X jest bezprzewodowy. Niestety pozwala podłączyć bezprzewodowo jedynie źródło dźwięku, a nie cały zestaw ze sobą. Oznacza to nic innego, jak konieczność poprowadzenia przewodów głośnikowych od subwoofera do każdej satelity z osobna.

Tutaj niestety mam pewne zastrzeżenia do przewodów dołączonych do zestawu. Te od tylnych głośników owszem mają całkiem długi przewód, jednak te frontowe i centralny zdecydowanie za krótki. Jeżeli nie zamierzacie stawiać subwoofer tuż przy biurku, na którym będą stały frontowe satelity, będziecie musieli kupić dłuższe przewody samodzielnie.

recenzja-fd-fenda-f3800x-w-applemobile-pl-8

Są to zwykłe przewody niezakończone żadnym wtykiem, toteż dokupienie dłuższych nie będzie stanowiło żadnego problemu.

fenda-f3800x-07

Jeżeli już uda Wam się przebrnąć przez połączenie satelit z głównym głośnikiem, źródło dźwięku w postaci odtwarzacza DVD czy komputera możecie podłączyć na dwa sposoby – przewodowo za pomocą kabli JACK-Chinch lub bezprzewodowo za pomocą Bluetooth 4.0, o ile Wasz sprzęt oferuje taką możliwość.

recenzja-fd-fenda-f3800x-w-applemobile-pl-11

Dzięki temu, że głośniki mają wbudowany Bluetooth 4.0, możecie na przykład na stałe mieć podłączony ten zestaw z waszym odtwarzaczem DVD/BR za pomocą przewodów, a gdy będziecie chcieli na głośnikach posłuchać muzyki z YouTube uruchomionym na smartfonie czy komputerze, wystarczy przełączyć źródło za pomocą pilota na Bluetooth i dźwięk popłynie w eterze z naszego mobilnego sprzętu.

big_2016_09_26_17_33_14_575cfd936dba0

Funkcjonalność to znak rozpoznawczy F3800X 

Bluetooth to nie jedyna funkcja wyróżniająca ten zestaw wśród komputerowych głośników 5.1. Poza bezprzewodowym stremingiem dźwięku, F3800x oferuje także jeszcze dwa dodatkowe źródła dźwięku.

recenzja-fd-fenda-f3800x-w-applemobile-pl-14

Z prawej strony subwoofera na krawędzi znalazło się miejsce na port USB oraz czytnik kart pamięci SD.

recenzja-fd-fenda-f3800x-w-applemobile-pl-10

Oba interfejsy pozwalają dostarczyć cyfrową muzykę do naszych kolumn z karty pamięci, pendriva czy przenośnego dysku w postaci popularnych plików mp3.

Jak gra F&D FENDA F3800X? 

Skąd tyle zachwytu nad zestawem głośników, które w sieci jak sprawdziłem można kupić poniżej 500 złotych? Szukając jakichkolwiek informacji na temat producenta oraz zestawu F3800x bardzo łatwo natknąć się na oferty sklepów, które mają F3800 w sprzedaży. Przeglądając oceny czy to recenzentów, czy to klientów, którzy nabyli już swoje głośniki zobaczyłem takie na poziomie 7-8 pkt na 10 możliwych lub 4.3 na 5 możliwych. I nie były to wcale odosobnione przykłady. Tak przychylne oceny kupujących można znaleźć na wielu bardzo popularnych platformach sprzedażowych. To mnie w pierwszej chwili zaintrygowało.

Po połączeniu zestawu w pokoju, spięciu subwoofera z iMac’iem i uruchomieniu jednej z moich ulubionych playlist na Spotify zrozumiałem skąd takie oceny. Ten zestaw przy całej swojej funkcjonalności i przygotowaniu do odtwarzania muzyki z różnych źródeł, a nawet radia FM kosztuje mniej niż średniej klasy słuchawki. My dostajemy komplet głośników 5.1 oferujących bardzo skumulowaną przestrzeń wokół słuchacza, podbitą przyjemnym i wcale nie tanio brzmiącym dynamicznym basem. Głośniki mają pazur, potrafią potężnie zadrżeć, ale także bardzo miękko i wysoko oddać nam średnicę i górne partie słuchanych przez nas utworów. Nadają się także doskonale do użycia ich z konsolą czy komputerem. Podczas gier oferowana przestrzeń dźwiękowa zachwyca. Grając w jakąkolwiek skradankę, będziemy słyszeć wszystko to co dzieje się nie tylko przed nami, ale także za naszymi plecami. Mocne wrażenia pewne jak w banku.

recenzja-fd-fenda-f3800x-w-applemobile-pl-22

Oczywiście głośniki F3800X nie udają, że są jakimś high-endowym sprzętem. Bo nie są. Obudowy satelit są plastikowe. Skrzynia woofera jest ze sklejki. Ale mimo tych niesprzyjających dobremu, głębokiemu i donośnemu dźwiękowi warunkom, potrafią z siebie wykrzesać coś ponad to, czego moglibyśmy się po nich spodziewać i oczekiwać. Oferowane 80W w moim domowym gabinecie w zupełności pozwoliło się zamknąć w muzycznej przestrzeni i otulić ulubionymi dźwiękami, dobiegającymi i z przodu, i tuż zza pleców i pod nogami dzięki naprawdę sprawnie grającemu subwooferowi, który pozwala poczuć mrowienie pod nogami przy niskich partiach odtwarzanych utworów.

recenzja-fd-fenda-f3800x-w-applemobile-pl-12

Kawałki które odtwarzałem, choć F3800X zastąpiło zestaw o znacznie większej mocy aż 500W od Logitecha, brzmiały na tyle przyjemnie, że mimo zakończonych testów, do czasu konieczności zwrotu zestawu do producenta, F3800X umilały mi czas pracy ponad to co było mi potrzebne do spisania tej recenzji.  Na koniec mogę jeszcze dodać, ze satelity poza możliwością postawienia ich na półkach, biurku czy stole, umożliwiają także zawieszenie ich na kołku na ścianie. Miło, że producent o tym pomyślał. Więcej informacji na temat zestawu znajdziecie na polskiej stronie producenta https://www.fenda.pl

AppleMobile.pl POLECA TEN PRODUKT

5/5 - (1)
ZaletyWady

Zalety

 • Prawdziwe 5.1 do domowego użytku
 • Wiele źródeł dźwięku, w tym bezprzewodowe i z nośników
 • Robiące fajne wrażenie podświetlanie LED RGB subwoofer
 • Wbudowany tuner radia FM
 • Możliwość postawienia lub zawieszenia satelit na ścianie
 • Sterowanie z pilota lub panelu z wyświetlaczem na subwooferze
 • Bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z komputera, iPhone’a czy iPada

Wady

 • Trochę za krótkie przewody do frontowych satelit
Oceny
 • Jakość/Cena
 • Oferowany dźwięk
 • Funkcje dodatkowe
 • Możliwości źródła dźwięku
 • Długość przewodów
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

Comment(2)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *