Recenzja Bose Home Speaker 500 – odpowiedź kolejnego producenta na rynek inteligentnych głośników
Recenzja Bose Home Speaker 500 – odpowiedź kolejnego producenta na rynek inteligentnych głośników

Recenzja Bose Home Speaker 500 – odpowiedź kolejnego producenta na rynek inteligentnych głośników

0

BOSE Home Speaker 500 to odpowiedź giganta na rynku sprzętów audio dla takich urządzeń jak np. HomePod od Apple. Czy legendarnej firmie udało się stworzyć zadowalającej jakości inteligentny głośnik? Zapraszam do recenzji!

 

W dobie systemów smart, w które wyposażone są nasze domy na rynku powstaję całkiem nowa kategoria określana mianem inteligentnych głośników. Te niepozorne urządzenia to dzieło inżynierów mające na celu ułatwić nam kontakt ze światem. Ich celem jest nie tylko odtwarzanie dźwięku, ale i korzystanie z asystentów głosowych.

Propozycja od Bose jest kierowana przede wszystkim do najbardziej wymagających użytkowników, producent postarał się stworzyć głośnik z krwi i kości dodając do tego coś ekstra, czego konkurencja nie ma. O czym mowa? Zamontowany na przodzie ekran pozwala na wyświetlanie informacji.

W momencie odtwarzania muzyki, chociażby z takiego Spotify na ekranie wyświetlana jest okładka aktualnie odtwarzanego utworu, wraz z tytułem i wykonawcą. Wygląda to napewno oryginalnie i nowocześnie. W czasie moich testów zauważyłem, że ekran sam dostosowuje jasność do aktualnie panującego w pomieszczeniu oświetlenia, dzięki czemu nie przeszkadza i nie powoduje nie przyjemnych sytuacji.

Jakość wykonania

Głośnik Bose Home Speaker 500 wykonano z anodowanego aluminium, który rewelacyjnie się prezentuje. W mojej wersji kolorystycznej, czyli czegoś na pograniczu czerni z szarością wygląda obłędnie – szczególnie gdy wpasuje się w nasz wystrój. Urządzenie nie jet duże, w rzeczywistości wydaje się mniejsze niż na zdjęciach – przynajmniej takiej jest moje wrażenie. Nie jest to jednak wada, tak pozornie małe urządzenie potrafi wykrzesać z siebie pełen harmonii dźwięk. Ważący 2,15 kg dostępny jest także w białej odmianie, który wpadnie w gusta wielu osób szukających głośnika do białego wystroju mieszkania.

Porty jakie zostały oddane do dyspozycji użytkownika to tylko gniazdo służące do podłączenia kabla zasilającego, oraz wyjście AUX – niestety przewód nie znalazł się w zestawie z głośnikiem. Przy takiej cenie powinniśmy się tego domagać i takie braki są niewybaczalne.

Jak to gra?

Urządzenie wyposażono w dwa przetworniki, które zostały skierowane w przeciwnych do siebie kierunkach, co jest nietypowe. Dlaczego zostało to tak rozwiązane? Otóż, dzięki takiemu rozwiązaniu dźwięk odbija się od ścian i wypełnia głębią większą część pomieszczenia. Faktycznie, w rzeczywistości dźwięk jest przestrzenny i słyszalny w każdym zakamarku bardzo dobrze. Wcześniej podobne rozwiązanie spotkałem w testowanym Bose Revolve i tutaj również sprawdza się ono fenomenalnie. Co tu dużo mówić – Bose Home Speaker 500 gra po prostu genialnie i nie można mu nic zarzucić.

Sterowanie za pomocą klawiszy

Na górnej części producent umieścił przyciski funkcyjne, które umożliwią integrację ze sprzętem. Sporym udogodnieniem są programowalne klawisze, które możemy dostosować do własnych preferencji – chociażby możemy podpiąć tam playliste ze spotify z naszymi ulubionymi utworami. Sporą wadą dla mnie jest brak podświetlenia klawiszy, co uniemożliwia użycie jakiejś funkcji bez włączonego źródła światła. Pod względem responsywności klawiszy i reagowaniu na ich dotknięcie to nie mam żadnych zastrzeżeń w tym temacie. Nie są to „klikane” klawisze tylko reagujące na dotyk.

Aplikacja mobilna

Firma Bose przygotowała dedykowaną aplikację dla urządzeń z serii inteligentnych głośników. Wsród nich znalazł się także chociażby dedykowany soundbar. Sama w sobie aplikacja jest przejrzysta i czytelna. Dziwi mnie, że na potrzeby nowych głośników zostałą stworzona osobna aplikacja, zamiast zaimplementować nowe funkcję w aplikacji „Bose Connect”, którą wykorzystują pozostałe produkty od Bose. Tym razem aplikacja nazwana została Bose Music i umożliwia ona konfigurację głośnika i dostosowanie sobie wszystkich funkcji pod własne preferencję.

Asystent głosowy

Głośnik jako, iż w zamyśle miał być centrum domowego kontaktu do świata zewnętrznego, nie mogło w nim zabraknąć inteligentnego asystenta. W przypadku Bose Home Speaker 500 zaimplementowano Alexe od Amazona, która oczywiście nie działa w języku polskim. Przy jego pomocy możemy za pomocą naszego głosu uruchamiać różne opcję, na przykład włączyć ulubioną piosenkę.

W momencie posiadania większej ilości urządzeń wspierających Alexe to za pomocą głośnika możemy nimi sterować. Głośnik łączy się z naszą domową siecią wi-fi i jest w stanie sterować innymi sprzętami, gdy posiadają taką opcję.

Kilka słów na koniec o Bose Home Speaker 500

Bose Home Speaker 500 to bardzo dobre i przemyślane urządzenie. Zachwyca zarówno jakością wykonania, oraz dźwiękiem jaki się z niego wydobywa. Bajerem, którego nie znajdziemy w innych tego typu głośnikach jest ekran, który wygląda fajnie i pozwala na sterowanie głośnikiem bez konieczności używania telefonu. Niestety za tak dobre urządzenie musimy sporo zapłacić – cena 1999 zł może wiele osób odstraszyć.

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Zastosowanie andowanego aluminium, które prezentuje się bardzo solidnie i ładnie
  • Wbudowany ekran, który wyświetla informację np. o aktualnie odtwarzanym utworze
  • Fenomenalna jakość dźwięku z dwóch przetworników
  • Solidny, przyjemny bass
  • Przestrzenność dźwięku - dźwięk wysyłany jest w każdy zakamarek pomieszczenia

Wady

  • Klawisze funkcyjne, które nie są podświetlane
  • Cena może odstraszyć
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *