Home Newsy Nowy format zdjęć i plików wideo w iOS 11
Nowy format zdjęć i plików wideo w iOS 11
0

Nowy format zdjęć i plików wideo w iOS 11

0

Podczas konferencji WWDC, na której został zaprezentowany między innymi system iOS 11 Apple zakomunikowało, iż wprowadza jednocześnie nowy, wydajniejszy format w jakim zapisywane będą zdjęcia oraz materiały wideo rejestrowane za pomocą iPhone’a, czy iPada. Jest to jedna z wielu nowości jakich doczekała się platforma mobilna mająca usprawnić jej użytkowanie. 

Jak zapewnia Apple nowy format pliku HEIF (High Efficiency Image File Format) dla zdjęć i HEVC (High Efficiency Video Coding) dla wideo pozwoli zaoszczędzić nawet do 50 % miejsca na dysku urządzenia, a fotografie, czy filmy zapisywane z takim rozszerzeniem charakteryzują się wysoką jakością. Ma być ona znacznie lepsza niż ta znana z obecnie używanych formatów, czyli JPEG/H.264.

Z nowego formatu plików powinni ucieszyć się przede wszystkim użytkownicy, którzy posiadają urządzenia eksploatowane od dłuższego czasu o mocno ograniczonej już przestrzeni na dane lub zakupili sprzęt z konfiguracją o najniższej dostępnej pojemności dysku. Warto jednak dodać, że nowy format wspierany jest jedynie przez sprzęt z procesorem A9 i wyższym.

  • iPhone 6s, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus
  • iPad 5-tej generacji (2017)
  • iPad Pro 9,7″, 10,5″, 12,9″ (1. i 2. generacji)

Co ciekawe użytkownik sam może zdecydować jakiego formatu chce używać. W Ustawieniach Ogólnych systemu iOS 11, w zakładce Aparat istnieje menu Format pozwalające na określenie, czy chcemy korzystać ze starego typu rozszerzeń, czy też cieszyć się nowym rozwiązaniem.

Źródło: Apple

 

Nowy format zdjęć i plików wideo w iOS 11

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)