Home Artykuły Najbardziej efektywny sposób na używanie grup kart i zakładek w Safari
Najbardziej efektywny sposób na używanie grup kart i zakładek w Safari

Najbardziej efektywny sposób na używanie grup kart i zakładek w Safari

0

Kiedy Apple dodało grupy kart Safari dla iOS 15 i macOS Monterey, wiele osób zastanawiało się nad sensem tego rozwiązania, ponieważ Safari było już od dawna wyposażone w zakładki. Chociaż zakładki i grupy kart z pozoru wydają się podobne, są przeznaczone do różnych celów. Jesteś zdezorientowany grupami kart i zakładkami w Safari? To porównanie pomoże Ci dowiedzieć się, kiedy korzystać z poszczególnych funkcji podczas przeglądania.

Oto, co musisz wiedzieć o tym, jak z nich korzystać.

Czym są zakładki Safari?

Zakładki to standardowa funkcja we wszystkich przeglądarkach internetowych i nie ogranicza się tylko do Safari. Umożliwia zapisywanie adresów URL witryn internetowych lub określonych stron internetowych, które często odwiedzasz, dzięki czemu możesz szybko uzyskać dostęp do tych witryn i ponownie odwiedzić je później.

Po zapisaniu możesz uzyskać dostęp do zakładek, klikając ikonę paska bocznego po lewej stronie okna. Z paska bocznego możesz z łatwością zarządzać i porządkować swoje zakładki. Safari umożliwia także dodanie zakładek do wszystkich otwartych kart jednocześnie, jeśli chcesz.

Czym są grupy kart w Safari?

Grupy kart umożliwiają łączenie kart w grupy, co pozwala przełączać się między różnymi grupami jednym kliknięciem przycisku, pozostając w tym samym oknie Safari. Jeśli jesteś typem użytkownika, który uwielbia otwierać nowe karty, pomaga to uporządkować Safari i umożliwia organizowanie i grupowanie powiązanych kart. Podobnie jak Zakładki, Grupy kart nie ograniczają się do Safari. Google Chrome czy Microsoft Edge również mają tę funkcję.

Możesz używać grup kart na komputerze Mac, o ile zaktualizowałeś system do systemu macOS Monterey, lub możesz korzystać z grup kart na iPhonie lub iPadzie, po uaktualnieniu systemu do iOS 15 lub iPadOS 15.

Zakładki a grupy kart: podobieństwa

Zarówno zakładki, jak i grupy kart są dostępne na pasku bocznym Safari. Umożliwiają natychmiastowy dostęp do witryn bez konieczności wpisywania adresu URL. Obie funkcjonalności pozwalają również na pewien stopień organizacji i personalizacji. Możesz także udostępniać zakładki i grupy kart innym osobom, a jeśli korzystasz z iCloud, obie będą bezproblemowo synchronizowane na wszystkich urządzeniach Apple przypisanych do tego samego Apple ID.

Zakładki a grupy kart: różnice

Większość z nas podczas surfowania po sieci, odwiedza dziesiątki witryn i stron internetowych czy to na potrzeby pracy czy rozrywki. Wiele adresów chcemy zapisać w celu wykorzystania w przyszłości. W zależności nawyku przeglądania stron, jedna z tych dwóch funkcji może być bardziej odpowiednia do użycia niż druga.

Używanie na chwilę, a na dłużej

Grupy kart są idealne do chwilowego grupowania otwartych kart. Ograniczają potrzebę otwierania oddzielnych okien dla różnych zestawów witryn. Działa to najlepiej w przypadku stron internetowych, których adresów nie chcesz zapisywać na zawsze, ale będziesz musiał wracać do nich przez kilka dni. Na przykład, jeśli szukasz prezentów dla swoich bliskich, możesz utworzyć jedną grupę kart dla przyjaciół, a drugą dla rodziny.

Z drugiej strony zakładki są idealne dla stron, które regularnie otwierasz i chcesz mieć do nich dostęp przez czas długi czas. Zakładki są odpowiednie do pracy, mediów społecznościowych i różnych zadań, które wymagają ciągłego odwiedzania tych samych witryn. Na przykład, oprócz dostępu do aplikacji internetowych, autorzy tekstów często dodają zakładki do sprawdzania plagiatu, sprawdzania gramatyki i narzędzi do pisania wielkimi literami tytułów, aby mieć do nich łatwy dostęp za każdym razem, gdy muszą pisać lub edytować artykuły.

Wskazówka: jeśli jednak chcesz zapisać strony internetowe do późniejszego przeczytania, lepsze będzie trzymanie ich na liście czytelniczej niż dodawanie ich do zakładek.

Jednoczesne otwieranie wielu stron, a otwieranie ręczne strona po stronie

Chociaż obie funkcje zapisują łącza do późniejszego wykorzystania, musisz ręcznie kliknąć witryny oznaczone zakładkami, aby je otworzyć – i musisz to robić jedną po drugiej. Jeśli musisz otworzyć kilka stron, nie jest to problem. Jeśli kilkanaście, żeby np. porównać oferty różnych firm strata czasu może być znaczna i wtedy warto pomyśleć o skorzystaniu z grupy kart.

Jeśli zapisałeś grupy kart, wystarczy kliknąć grupę, aby natychmiast otworzyć wszystkie karty w tej grupie. Co więcej, Grupy kart zapewniają widok siatki wszystkich kart zawartych w grupie, dzięki czemu możesz łatwo usuwać lub dodawać nowe karty, jeśli chcesz.

Zachowywanie stron płynne a statyczne

Obie funkcjonalności różnią się również zachowaniem. Zakładki są statyczne. Nawet jeśli otworzysz zakładkę i opuścisz stronę internetową, nie zmieni to zapisanej strony internetowej. Oznacza to, że kliknięcie zakładki zawsze prowadzi do tej samej strony.

Grupy kart są dość płynne. Stale aktualizują zakładki w grupie. Jeśli otworzysz kartę i opuścisz oryginalną stronę, zapisze ona Twoją aktualną lokalizację. Możesz także dodawać i usuwać karty, a także zachowuje je zapisane, dzięki czemu zawsze możesz wrócić do miejsca, w którym przeglądanie zostało przerwane.

Która funkcjonalność odpowiada Twoim potrzebom?

Ostatecznie obie funkcje są przydatne — wszystko sprowadza się do Twoich potrzeb. W zależności od sposobu przeglądania, jeden może oferować lepszą użyteczność niż drugi. Bez względu na to, którą wybierzesz, uporządkowanie witryn i kart przyniesie korzyści podczas przeglądania sieci. Warto samemu wypróbować te dwie funkcje w Safari.

Najbardziej efektywny sposób na używanie grup kart i zakładek w Safari

 

tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.