Kompletny przewodnik po funkcji odzyskiwania systemu macOS

Kompletny przewodnik po funkcji odzyskiwania systemu macOS

0

Funkcja odzyskiwania systemu MacOS firmy Apple może być przydatna w wielu sytuacjach. Dzięki niej można ponownie zainstalować system operacyjny macOS, przywrócić kopię zapasową przygotowana przy pomocy Time Machine, zresetować hasło administratora, przeprowadzić konserwację dysku i nie tylko. Dodatkowo dostęp do narzędzi takich jak Terminal, Disk Utility i Safari ułatwiają rozwiązywanie problemów systemowych i sprzętowych.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby w pełni wykorzystać funkcję odzyskiwania systemu macOS, jeśli kiedykolwiek napotkasz jakiekolwiek problemy z komputerem Mac.

Jak uruchomić funkcję odzyskiwania systemu macOS

Metody uruchamiania funkcji odzyskiwania systemu różnią się w zależności od tego, czy Mac wyposażony jest w chip od firmy Intel czy Apple. Jednak w obu przypadkach proces jest prosty.

Aby uruchomić system macOS Recovery na komputerze Intel Mac, wykonaj następujące czynności:

Włącz komputer Mac. Natychmiast naciśnij i przytrzymaj Cmd + R, aż zobaczysz ekran systemu odzyskiwania.

Aby uruchomić system macOS Recovery na Macu Apple Silicon, wykonaj następujące czynności:

Włącz komputer Mac i przytrzymaj przycisk zasilania, aż zobaczysz ekran systemu odzyskiwania.

Do czego można użyć funkcji odzyskiwania systemu macOS

Zresetowanie hasła FileVault

Jeśli nie pamiętasz hasła FileVault, możesz je zresetować przy pomocy funkcji odzyskiwania systemu macOS. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

Uruchom odzyskiwanie systemu macOS. Wybierz Zapomniane wszystkie hasła. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie komputera. W oparciu o metodę wybraną podczas włączania FileVault otrzymasz opcję zresetowania hasła przy użyciu identyfikatora Apple ID lub klucza odzyskiwania. Jeśli nie uda Ci się odzyskać dostępu do konta administratora, może być konieczne wymazanie dysku z odzyskiwania internetowego lub innego woluminu startowego.

Ponowna instalacja macOS

Niektóre problemy z komputerem Mac może rozwiązać jedynie ponowna instalacja systemu macOS. Na przykład wtedy, gdy komputer Mac przestaje się uruchamiać, lub w wyniku błędu użytkownika zostały skasowane ważne pliki systemowe.

Podczas ponownej instalacji systemu do wyboru są dwie opcje:

– nadpisanie bieżącego systemu operacyjnego

– wymazanie danych na twardym dysku i instalacja systemu

Uwaga: Przed wykonaniem tego drugiego należy zrobić kopię zapasową danych na dysku, ponieważ cała jego zwartość zostanie skasowana. Konieczna będzie także ponowna instalacja wszystkich aplikacji.

Aby ponownie zainstalować system operacyjny przy użyciu funkcji odzyskiwania systemu, wykonaj następujące kroki:

Uruchom funkcję odzyskiwania systemu macOS. W razie potrzeby wprowadź hasło administratora. Uruchom Narzędzie dyskowe i w razie potrzeby wymaż dysk twardy.Wybierz opcję Zainstaluj ponownie macOS i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Przywracanie kopii zapasowej Time Machine

Time Machine to kolejna możliwość ratunku, gdy trzeba odzyskać cały system. Jeśli kłopoty z systemem nie są poważne, dzięki Time Machine można przywrócić system operacyjny do wcześniejszego stanu.

Aby przywrócić system z kopii zapasowej Time Machine, wykonaj następujące kroki:

Uruchom funkcję odzyskiwania systemu macOS. W razie potrzeby wprowadź hasło administratora. Wybierz Przywróć z Time Machine. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Narzędzia dyskowe

Funkcja odzyskiwania systemu macOS zapewnia także dostęp do Narzędzia dyskowego, za pomocą którego można wykonać konserwację dysku lub przygotować dysk twardy do instalacji systemu macOS.

Aby uruchomić Narzędzie dyskowe, wykonaj następujące kroki:

Uruchom do odzyskiwania systemu macOS. W razie potrzeby wprowadź hasło administratora. Wybierz Narzędzie dyskowe i kliknij Kontynuuj. Po uruchomieniu możesz użyć Narzędzia dyskowego do sprawdzenia błędów na dysku, edycji lub usunięcia partycji lub ponownego sformatowania dysków twardych.

Uwaga: przygotowując nowy dysk do instalacji systemu macOS, pamiętaj, aby użyć systemu plików przyjaznego dla komputerów Mac, takiego jak APFS, i schematu partycji GUID.

Dostęp do Terminala

Terminal to wszechstronny interfejs wiersza poleceń z nieograniczonymi funkcjami, dzięki czemu jego dodanie do funkcji odzyskiwania systemu macOS było bardzo logicznym posunięciem ze strony firmy Apple. Jeśli znasz odpowiednie polecenia, możesz resetować hasła administratora, modyfikować system operacyjny i wykonywać inne zaawansowane zadania.

Aby uruchomić Terminal z poziomu funkcji odzyskiwania systemu macOS, wykonaj następujące kroki:

Uruchom funkcję odzyskiwania systemu macOS. W razie potrzeby wprowadź hasło administratora. Kliknij Narzędzia na górnym pasku menu. Wybierz Terminal.

Dostęp do przeglądarki Safari

Safari to kolejne nieocenione narzędzie dołączone do funkcji odzyskiwania systemu MacOS. Chociaż aplikacja nie pomoże bezpośrednio rozwiązać problemu z systemem operacyjnym, to dostęp do przeglądarki internetowej umożliwia wyszukiwanie informacji w internecie na problemów i możliwości ich rozwiązania, bez uruchamiania systemu operacyjnego.

Aby uruchomić Safari, z poziomu funkcji odzyskiwania systemu macOS, wykonaj następujące kroki:

Uruchom do odzyskiwania systemu macOS. W razie potrzeby wprowadź hasło administratora. Wybierz Safari i kliknij Kontynuuj.

Pamiętaj: Safari dostępne w funkcji odzyskiwania systemu macOS, jest okrojona wersją przegladarki i nie będziesz mieć dostępu do swoich wtyczek ani rozszerzeń.

Użyj Startup Security Utility lub Firmware Password Utility

Jeśli używasz Mac’a z chipem Intel, masz możliwość ustawienia hasła oprogramowania układowego jako dodatkowej warstwy bezpieczeństwa. Po ustawieniu hasła oprogramowania układowego nieautoryzowani użytkownicy nie będą mogli uzyskać dostępu do partycji odzyskiwania systemu macOS i większości innych trybów rozruchu, uniemożliwiając złośliwym operatorom manipulowanie przy komputerze przy użyciu tych metod.

Aby ustawić hasło oprogramowania układowego, wykonaj następujące kroki:

Uruchom funkcję odzyskiwania systemu macOS. W razie potrzeby wprowadź hasło administratora. Kliknij Narzędzia na górnym pasku menu. Teraz wybierz Startup Security Utility lub Firmware Password Utility, w zależności od tego, które którą wersję systemu macOS posiadasz. Następnie postępuj zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie.

Uruchom tryb dysku docelowego i udostępnij dysk

Z funkcji odzyskiwania systemu macOS komputer Mac może przejść w tryb, który umożliwia udostępnianie plików innemu urządzeniu podłączonemu za pomocą kabla USB, USB-C, FireWire lub Thunderbolt, w zależności od modelu.

Aby przejść do trybu dysku docelowego na komputerze Intel Mac, wykonaj następujące kroki:

Uruchom do odzyskiwania systemu macOS. Kliknij menu Apple na górnym pasku menu. Następnie wybierz Dysk startowy. Teraz kliknij Tryb dysku docelowego, a potem Uruchom ponownie.

Alternatywnie możesz uruchomić system w trybie dysku docelowego, przytrzymując klawisz T podczas uruchamiania.

Aby przejść do trybu dysku docelowego na komputerze Mac z chipem Apple, wykonaj następujące kroki:

Uruchom do odzyskiwania systemu macOS. Kliknij Narzędzia na górnym pasku menu. Wybierz Udostępnij dysk. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Tryb dysku docelowego i Udostępnij dysk sprawiają, że Mac wygląda jak wolumin zewnętrzny, zapewniając dostęp do plików w Finderze na podłączonym urządzeniu.

Oceń post
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *