Macbook nie ma czytnika płyt? Jest na to rozwiązanie. Recenzja Verbatim External Slimline CD/DVD Writer

Macbook nie ma czytnika płyt? Jest na to rozwiązanie. Recenzja Verbatim External Slimline CD/DVD Writer

Macbook nie ma czytnika płyt? Jest na to rozwiązanie. Recenzja Verbatim External Slimline CD/DVD Writer

0

Komputery od kilku lat nie są wyposażane w czytnik płyt kompaktowych. Nie ma możliwości wsadzenia płyty DVD czy CD by posłuchać muzyki czy obejrzeć film DVD. Pamiętam, że wierni fani początkowo z tego powodu mocno lamentowali. Sam jednak nie pamiętam, kiedy ostatni raz potrzebowałem coś nagrać czy odtworzyć z płyty. Gdybym jednak potrzebował, to mam jak.

Rozwiązaniem jest oczywiście zewnętrzny czytnik płyt kompaktowych. Na rynku takich rozwiązań jest całkiem sporo. Różnią się one od siebie wyglądem, prędkościami odczytu/zapisu danych i interfejsem. Mimo wszystko najbardziej popularne są te na interfejs USB 2.0, gdyż są… najtańsze. W związku z tym, że kompakty, przynajmniej, jeżeli chodzi o archiwizowanie danych powoli odchodzą do lamusa na rzecz pamięci półprzewodnikowych i usług chmurowych, dziś raczej inwestowanie w drogi czytnik nie ma sensu.

Zresztą drogi wcale nie znaczy dobry. Sam się o tym przekonałem, kiedy kupiłem nowy czytnik zewnętrzny od APPLE, który pozwolił mi nagrać płytę CD do samochodu, jedną płytę DVD z plikami, po czym już żadnej więcej nagrać nie chciał… Oczywiście wadliwe egzemplarze sprzętu zdarzają się wszędzie. To jednak skłoniło mnie do tego, że chcąc posiadać mimo wszystko czytnik płyty CD/DVD nie warto inwestować dużych pieniędzy.

Verbatim External Slimline CD/DVD Writer, bo tak nazywa się czytnik, który otrzymałem do testów to urządzenie zewnętrzne podłączalne do komputera za pomocą przewodu USB w standardzie USB 2.0. Nie będę udawał, nie jest to najbardziej innowacyjny czytnik na świecie. W końcu standard USB 2.0 ma już swoje lata, a jego następca w zasadzie jest dziś obowiązującym standardem, co też przekłada się na niską cenę akcesoriów go wykorzystujących. Jednak czy w nagrywarce DVD, której zamierzamy używać sporadycznie ma to jakieś znacznie? Dla mnie nie.

W zestawie z czytnikiem otrzymamy przewód USB z podwójną wtyczką, gdyby koncentrator naszego komputera nie dawał odpowiednio wysokiego prądu. Wtedy można zdublować połączenie i dostarczyć odpowiednią ilość energii do zasilenia czytnika. Przyznaję, że w przypadku mojego Macbooka Pro z 2015 roku nie było to konieczne.

Czytnik w przypadku komputerów Apple jest gotowy do działania od chwili podłączenia. W zestawie znajduje się co prawda płyta z oprogramowaniem (dobrze, ze czytnik działa od razu po podłączeniu, bo jak inaczej miałbym z płyty zainstalować potrzebne sterowniki?;-), jednak w przypadku użytkowników MacOS, żaden program czy sterownik nie jest dostępny. W przypadku komputerów z Windows producent czytnika bezpłatnie dołączył pakiet oprogramowania NERO. Makowcy nie dostali niestety nic.

Czytnik jest bardzo smukły. Jego obudowa wykonana została z chropowatego tworzywa sztucznego. Lekkość, użyty materiał i faktura obudowy w teorii podczas pracy mógłby powodować, iż czytnik mógłby się przemieszczać po płaskiej powierzchni. Producent jednak to przewidział i na spodzie znajdziemy gumowe podstawki uniemożliwiające poruszanie się urządzania w trakcie pracy.

Szufladę czytnika otwieramy jedynym dostępnym klawiszem na jego frontowej części. Klawisz jedynie zwalnia szufladę. Musimy ja ręcznie wyciągnąć do końca. Po wsadzeniu kompaktu także zamykamy go dociskając szufladę ręcznie. Nie ma tu żadnego mechanizmu, który za nas zamknie i otworzy czytnik. Z racji smukłej budowy i użytego materiału czytnika Verbatim nie można uznać za cichy. Pracuje stosunkowo głośno, szczególnie jeżeli się mocno rozpędzi. Prędkości deklarowane przez producenta to 24x dla płyt CD oraz 8x dla płyt DVD.

Urządzenie dobrze sobie radzi z zapisem na płytach CD/DVD dowolnego rodzaju, także tych dwuwarstwowych o pojemności 8.5 GB. Wiadomo, prędkość zapisu nie jest oszołamiająca. Jest także to podyktowane zastosowanym interfejsem. Nie jest to jednak problem.

Jeżeli od czasu do czasu potrzebujemy coś odtworzyć z płyty na naszym komputerze Apple już nagrać jakąś płytę, na przykład z muzyką do samochodu, zdjęciami czy dokumentami, warto sięgnąć po ten czytnik, tym bardziej, że Verbatim uznawany jest za lidera, jeżeli chodzi o tę gałąź sprzętu, a przy tym czytnik kosztuje około 30 euro (w Polsce będzie oferowany za około 150 złotych).

Macbook nie ma czytnika płyt? Jest na to rozwiązanie. Recenzja Verbatim External Slimline CD/DVD Writer

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.