Home Newsy Konfiskata iPadów na terenie Chin ? efekt utraty praw do nazwy przez Apple
Konfiskata iPadów na terenie Chin ? efekt utraty praw do nazwy przez Apple
0

Konfiskata iPadów na terenie Chin ? efekt utraty praw do nazwy przez Apple

0

iPadApple w ostatnim czasie boryka się z ogromnymi problemami w Chinach, na rynku, który zawsze był marzeniem Steve’a Jobsa i który pragnął podbić od wielu lat. Po utracie praw do znaku towarowego i nazwy iPad na terenie Chin, gigant z Cupertino musiał wycofać teraz swoje iPady 2 ze sklepów w największym azjatyckim kraju. Sprzedawcy detaliczni musieli przekazać policji informacje o ilości sprzedanych urządzeń oraz ich zapas znajdujący się na magazynie – wszystko to w wyniku następstwa pozwu złożonego przeciwko Proview Technology, chińskiej firmie posiadającej prawa do nazwy iPad.

Przedstawiciele Chińskiej Administracji Przemysłu i Handlu zarekwirowali już dosyć spore ilości iPadów, nie wszyscy sprzedawcy chcą jednak przyznawać się do tego, że posiadają urządzenia i po prostu chowają je przed kontrolerami. iPady sprzedawane są po prostu spod lady i cały czas cieszą się dużym zainteresowaniem. Wiele sklepów najzwyczajniej obniża ich ceny, aby pozbyć się kłopotliwego towaru jak najszybciej i nie spotkać się z konsekwencjami prawnymi. Dla Chińczyków jest to więc idealny okres, aby nabyć produkty Apple po naprawdę atrakcyjnych cenach – oczywiście, jeżeli wcześniej nie ubiegnie ich policja.

Zamieszanie zaczęło się od tego, że małe Proview wygrało wytoczony przez Apple proces i przekonało chiński sąd, że znak towarowy iPad należy do nich – wniosek o jego przyznanie został bowiem złożony w 2000r. czyli na długo przed tym, zanim Apple w ogóle zaczął myśleć o tabletach. Sprawa jest jednak skomplikowana, przedsiębiorstwo sprzedało bowiem znak towarowy innym firmom i zależnym sobie spółkom, a ten w końcu odkupiony miał być przez Apple. Pomimo tego, chiński sąd wydał decyzję niekorzystną dla Apple, blokując sprzedaż iPadów, które zaczynają znikać z półek. Co więcej, Proview żąda odszkodowania w wysokości 38mln dolarów.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *