Jak zmienić nazwę iPhone i czemu warto to zrobić? Sprawdź

Jak zmienić nazwę iPhone i czemu warto to zrobić? Sprawdź

0

Lubisz się przedstawiać wszystkim nieznajomym, których spotykasz każdego dnia na swej drodze? Chyba nie. Niestety twój iPhone domyślnie robi to za ciebie. Warto poświęcić chwilę na zmianę ustawień i zyskać nieco więcej prywatności.

Każdy iPhone i iPad ma swoją nazwę. Jest ona tworzona automatycznie i stanowi kombinację twojego imienia i modelu urządzenia. Nazwa ta widoczna jest dla innych jeśli masz włączone m.in. usługi typu przez AirDrop, Hotspot osobisty, Bluetooth, Wi-Fi itp.. Dlatego warto zastanowić się nad zmianą nazwy na bardziej anonimową.

Zmiana nazwy twojego iUrządznia to nie tylko ochrona Twojej tożsamości ale i ułatwienie życia. Jeśli korzystasz z całego ekosystemu Apple i masz kilka iUrządzeń  podpiętych do tego samego Apple ID, zmiana nazwy Twojego iPhone’a może uprościć zarządzanie urządzeniami, lokalizowanie kopii zapasowych i nie tylko.

Po co zmieniać nazwę iPhone czy iPada?

Jak pisałem powyżej, zmiana nazwy Twojego iUrządzenia to nie tylko kwestia bezpieczeństwa – to także większa produktywność. Oto kilka powodów, dla których powinieneś rozważyć zmianę nazwę urządzenia:

Chroń swoją tożsamość

Praktycznie każdy może zobaczyć nazwę Twojego iPhone’a. Jeśli masz włączony Hotspot osobisty, każda znajdująca się w pobliżu osoba próbująca połączyć się z siecią Wi-Fi zobaczy ją na swojej liście wykrytych sieci jako osobisty punkt dostępu. Jeśli udostępnianie AirDrop jest otwarte dla wszystkich, pobliscy użytkownicy mogą zobaczyć nazwę Twojego urządzenia, gdy chcą udostępnić plik lub zwyczajnie chcą zobaczyć, kto jest w pobliżu.

Hakerzy mogą to zobaczyć podczas mapowania urządzeń w tej samej sieci. Administratorzy systemu mogą zidentyfikować Twoje urządzenie podczas skanowania sieci w poszukiwaniu ograniczeń przepustowości. Nazwa Twojego urządzenia może również pojawić się przy szybkim skanowaniu Bluetooth.

Jeśli nigdy wcześniej nie zmieniałeś nazwy swojego iUrządznia, prawdopodobnie będzie to iPhone/iPad [twoje imię] [typ i model urządzenia] ”, na przykład „Michał iPhone SE . Osoby w pobliżu dowiadują się jak masz na imię oraz jakie masz urządzenie. Z pozoru to nie wiele i wcale nie wydaje się niebezpieczne. Korzystanie z zupełnie przypadkowej nazwy zapewnia większą anonimowość. Chociaż nadal jesteś narażony na ryzyko hakerów, administratorów i innych osób, które widzą adres MAC Twojego iPhone’a lub szpiegują Twoją aktywność, przynajmniej utrudniasz im szybszą identyfikację. Jednak to nie wszystko. Wyobraź sobie, że złodziej w miejscu publicznym skanuje najbliższe otoczenie celem znalezienia ofiary z drogim telefonem. Po pierwsze będzie wiedział, że ktoś w pobliżu ma taki. Po drugie wystarczy, że zawoła twoje imię, a ty odruchowo zerkniesz o co chodzi. Teraz wystarczy, że poczeka na dogodną chwilę i dokona kradzieży.

Zarządzaj łatwiej swoimi urządzeniami

Jeśli masz kilka urządzeń iUrządzeń i wszystkie mają podobne lub identyczne nazwy, dobrym pomysłem jest nadanie unikalnej nazwy każdemu z nich. Może to pomóc w lepszym rozróżnianiu urządzeń. Jest to przydatne, gdy próbujesz śledzić skradzione lub zgubione urządzenie w Find My. W dodatku widzisz, które karty płatnicze z portfela Apple Pay są w konkretnym urządzeniu i łatwiej ci je zablokować.

Łatwiej zlokalizuj swoje kopie zapasowe

Im więcej masz iUrządzeń przypisanych do tego samego Apple ID, tym trudniej jest nimi zarządzać. Jeśli wszystkie Twoje urządzenia używają tego samego konta iCloud lub Maca do tworzenia kopii zapasowych odnalezienie odpowiedniego backupu może być problematyczne. Dzięki unikalnym nazwom każdego z urządzeń możesz łatwiej znaleźć odpowiednią kopię zapasową, której szukasz. Być może masz w chmurze kopie zapasowe ze starych urządzeń, których już nie używasz. Jeśli wszystkie kopie mają podobne nazwy, trudno jest rozróżnić aktualne i nieaktualne. A stare kopie warto usunąć, aby zwolnić miejsce.

Chcesz udostępnić dokument, zdjęcie lub coś innego między iPhonem a MacBookiem lub iMakiem i iPadem? Jeśli każde z Twoich urządzeń ma tę samą nazwę, możesz może to utrudnić korzystanie z AirDrop. Dzięki różnym nazwom znacznie ułatwisz sobie życie.

Jak zmienić nazwę swojego iPhone

Jeśli zdecydowałeś się zmienić nazwę swojego iPhone’a, mam dobrą wiadomość, proces jest niezwykle prosty.

Uruchom aplikację Ustawienia i przejdź do Ogólne. Następnie kliknij To urządzenie. Aktualna nazwa twojego iPhone’a, jest widoczna w polu Nazwa.

Jak zmienić nazwę swojego iPhone

Kliknij w pole Nazwa, następnie wybierz ikonę z krzyżykiem widoczną po prawej stronie pola tekstowego. Gdy stara nazwa zniknie, możesz wpisać nową nazwę swojego iPhone’a. W zależności od potrzeb możesz wybrać coś prostego i nieskomplikowanego, aby pomóc Ci rozróżnić urządzenia np. M-iPhone1 lub wybrać coś bardziej unikalnego.

Po wpisaniu nazwy wciśnij na klawiaturze przycisk Gotowe. Zostaniesz przeniesiony do poprzedniego ekrany, a zaktualizowana nazwa pojawi się zamiast domyślnej.

Nowa nazwa pojawi się w następujących usługach: Find My, osobisty Hotspot, AirDrop, Bluetooth, iCloud, kopie zapasowe, portfel Apple Pay, na Macu (Finder, iTunes, Muzyka, itp.

5/5 - (6)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *