Home Artykuły iOS 14 – dwanaście nowości w aplikacji Zdjęcia
iOS 14 – dwanaście nowości w aplikacji Zdjęcia

iOS 14 – dwanaście nowości w aplikacji Zdjęcia

0

Choć aplikacja Zdjęcia nie przeszła tak gruntownych zmian, jak w przypadku iOS 13 to iOS 14 przyniósł sporo godnych uwagi dodatków i usprawnień, z którym warto zapoznać się bliżej.

Filtrowanie zdjęć w albumach

Choć albumy to świetny sposób na uporządkowanie zdjęć i filmów, czasami trzeba czegoś jeszcze, by sprawnie odnajdywać zdjęcia. W iOS 13 i wcześniejszych nie można było filtrować zdjęć w albumach. W iOS 14 to się zmieniło. Nowy system pozwala na filtrowanie zdjęć umieszczonych w dowolnym albumie, nawet tym utworzonym przez użytkownika, według czterech kategorii: ulubione, edytowane, zdjęcia, wideo. Podczas filtrowania można wybrać jedną lub kilka powyższych kategorii.

Aby włączyć filtrowanie zdjęć w albumach:

Dotknij ikony z trzema kropkami, następnie z menu wybierz opcję Filtruj. Na karcie zaznacz kryteria według których ma być filtrowana zawartość albumu i kliknij OK. Jeśli chcesz wyłączyć filtrowanie, zamiast filtrów wybierz opcję Wyświetl wszystko.

Sortowanie zdjęć w albumach

Co prawda na sortowanie zdjęć w albumach pozwalała już wcześniejsza wersja systemu iOS, jednak iOS 14 nieco zmienił system sortowania. Sortowanie, podobnie jak filtrowanie działa we wszystkich albumach, także tych stworzonych przez użytkownika. Zawartość albumów może być posortowana na trzy sposoby: „od najstarszych do najnowszych”, „od najnowszych do najstarszych” lub „kolejność własna”.

Aby ustawić sposób sortowania zdjęć w albumach:

Dotknij ikony z trzema kropkami, następnie z menu wybierz opcję Sortuj. Na karcie zaznacz sposób sortowania zdjęć.

Powiększanie i pomniejszanie zawartości albumów

We wcześniejszych wersjach systemu iOS zmiana rozmiaru prezentowych zdjęć działa tylko na karcie Zdjęcia. W iOS 14 można zmieniać rozmiar miniaturek w dowolnym z albumów. Siatkę miniaturek można powiększyć do pojedynczego zdjęcia na całą szerokość ekranu lub pomniejszyć do siatki składającej się z trzech lub pięciu miniaturek w rzędzie.

Aby powiększyć lub pomniejszyć miniaturki:

Wejdź do albumu i gestem rozsuwania lub zsuwania dwóch palców ustaw preferowaną wielkość miniaturek albo wciśnij ikonkę z trzema kropkami i z menu wybierz powiększ lub pomniejsz.

Wyświetlanie miniatur zdjęć w ich rzeczywistych proporcjach

Do tej pory wszystkie miniatury zdjęć i filmów były wyświetlane jako kwadraty. Owszem, dzięki temu wyglądały na ekranie ładnie i spójnie, jednak nie czarujmy się to wcale nie było wygodne. Zdjęcia mają różne rozmiary i orientację, a prezentowanie ich w jednakowy sposób mocno utrudnia wyszukiwanie. Chyba, że wszystko wrzucamy tylko i wyłącznie na instagram. W iOS 14 możliwe jest wyświetlanie miniatur zdjęć w ich rzeczywistych proporcjach i orientacji.

Aby włączyć wyświetlanie miniatur w ich rzeczywistych proporcjach:

Dotknij ikony z trzema kropkami, następnie z menu wybierz opcję Siatka proporcji obrazu. Do widoku kwadratów możesz powrócić wybierając opcję Siatka kwadratowa.

Tworzenie wspomnień z albumów

Jedni tej funkcji nie lubią, inni ją kochają – wspomnienia. Automatycznie generowane wspomnienia do tej pory były tworzone wyłącznie z kart Dla ciebie lub Zdjęcia. W iOS 14 można je utworzyć z dowolnie wybranych albumów.

Aby utworzyć wspomnienia:

Przejdź do albumu z którego chcesz utworzyć wspomnienie, następnie kliknij ikonkę z trzema kropkami. Z menu wybierz Odtwórz film ze wspomnieniem.

Tworzenie pokazów slajdów z dowolnego albumu

Podobnie jak w przypadku wspomnień, w iOS 14 można tworzyć pokazy slajdów z dowolnego albumu. Podobnie jak w przypadku poprzednich wersji systemu, pokaz slajdów można wyświetlić na tylko na wyświetlaczu telefonu, ale i na dowolnym rządzeniu obsługującym airplay.

Aby utworzyć wspomnienia:

Przejdź do albumu z którego chcesz utworzyć pokaz slajdów, następnie kliknij ikonkę z trzema kropkami. Z menu wybierz Pokaz slajdów. Po kliknięciu w Opcje możesz dobrać motyw muzyczny oraz jedno z pięciu przejść, a także dopasować szybkość zmiany slajdów.

Płynniejsze odtwarzanie zdjęć Live Photos

W systemie iOS 14 poprawiono stabilizację obrazu podczas automatycznego wyświetlania Live Photos w widoku lata, miesięcy i dni oraz na karcie Zdjęcia. Jednak warto pamiętać, że usprawnienie działa tylko w przypadku zdjęć wykonanych za pomocą systemu iOS 14 i iPadOS 14. Zdjęcia wykonane wcześniejszymi wersjami systemu będą wyświetlane bez zmian.

Dodawanie słów kluczowych do zdjęć i filmów

Co prawda iOS ma bardzo dobry system wyszukiwania zdjęć, jednak iOS 14 wzbogacono o możliwość dodawania słów kluczowych do zdjęć i filmów. Według tych słów kluczowych można wyszukiwać zdjęcia na wszystkich urządzeniach zalogowanych do i Cloud tym samym Apple ID. Co więcej, słowa kluczowe dodawane są także do EXIF, więc można je zobaczyć bez względu na program i system, na którym są przeglądane wyeksportowane zdjęcia.

Aby dodać słowa kluczowe:

Wybierz zdjęcie, następnie przesuń je lekko do góry. Pod zdjęciem wyświetli się pasek, na którym możesz wpisać słowa kluczowe. Pod dodaniu słów kluczowych kliknij przycisk OK widoczny w prawym górnym rogu ekranu.

Selektor obrazów w innych aplikacjach

Jeśli chcesz udostępnić zdjęcia lub film znajomym, nie musisz najpierw otwierać aplikacji Zdjęcia. Po prostu użyj selektora obrazów, który dostępny jest w aplikacji, którą chcesz udostępnić zdjęcia. Do tej pory te rozwiązanie nie było zbyt wygodne, jednak w iOS 14 przeprojektowano interfejs selektora zdjęć, z wyszukiwarką słów kluczowych. Dodano też drugą, bardzo istotną funkcjonalność. Do tej pory jeśli zaznaczyłeś kilka zdjęć do udostępnienia to po ich udostępnieniu zaznaczenie znikało. Jeśli chciałeś ten sam zestaw zdjęć udostępnić innym osobom, to musiałeś je zaznaczać od początku za każdym razem. W iOS 14 wybrane zdjęcia po udostępnieniu w dalszym ciągu są zaznaczone.

Podgląd limitu zdjęć

Selektor obrazów w aplikacji Wiadomości, pokazuje ile zdjęć można dodać do wysyłanej wiadomości.

Ograniczenie dostępu do zdjęć dla aplikacji

Jedną z funkcji zwiększających prywatność, jakie oferuje iOS 14 jest ograniczenie dostępu do folderu ze zdjęciami dla aplikacji trzecich. Do tej pory można było zdecydować jedynie, czy dana aplikacja może mieć dostęp do zdjęć czy nie. W iOS 14 można przyznać aplikacji uprawnienia do odczytu wybranych zdjęć lub filmów, pozostawiając resztę zdjęć poza zasięgiem aplikacji.

Widżet zdjęcia na ekranie głównym

Nowe widżety to chyba najbardziej widoczna zmiana w iOS 14. Aplikacja Zdjęcia także ma widżet. Dostępny jest w trzech rozmiarach i wyświetla Polecana zdjęcia z biblioteki zdjęć iCloud.

iOS 14 – dwanaście nowości w aplikacji Zdjęcia

tags: