Home Artykuły Jak zainstalować macOS High Sierra na niewspieranym komputerze Mac?
1

Jak zainstalować macOS High Sierra na niewspieranym komputerze Mac?

Jak zainstalować macOS High Sierra na niewspieranym komputerze Mac?
1

Jak zainstalować macOS High Sierra na niewspieranym komputerze Mac?

Piszę ten poradnik dla osób, które posiadają Maca, którego Apple nie wsparło najnowszym systemem macOS High Sierra.

Zanim przejdziemy do poradnika krok po kroku, należy najpierw sprawdzić czy nasz Mac będzie obsługiwał z najnowszym systemem np. Wi-Fi.

Poniżej znajduje się spis z jakimi modelami komputerów Mac system macOS High Sierra będzie współpracował poprawnie lub co może nie działać tak jak trzeba.

MacBookPro5,5 (13-inch Mid 2009) – Nie ma problemów
MacBookPro5,3 (15-inch Mid 2009) – Nie ma problemów
MacBookPro5,1 (15-inch Late 2008) – Nie ma problemów
MacBook5,1 (13-inch Unibody Aluminum Late 2008) – Nie ma problemów

MacPro3,1 (Early 2008) – Nie ma problemów

iMac7,1 (Mid 2007 W/BCM94360CAX and SSE4 supported T9300) – Jasność ekranu nie można kontrolować (NightShift działa z zmodyfikowanym CoreBrightness.frameworks)

iMac9,1 (Early 2009) – Brakujące kontrole jasności ekranu (przyciski nie działają)

MacBook5,2 (Early [Mid] 2009 MacBook) – Nie można kontrolować jasności ekranu (przyciski nie działają), przyciski głośności nie działają, trackpad został wykryty jako problem z myszą USB

 

Aby być pewnym tego czy nasz moduł Wi-Fi będzie obsługiwany należy przejść do Jabłko/O tym Mac/ Raport Systemu/ Wi-fi w sekcji Sieć.

Tam sprawdzić czy typ karty to (0x14E4, 0x8C), (0x14E4, 0x9D), (0x14E4, 0x87), (0x14E4, 0x88), (0x14E4, 0x8B)
– (0x14E4, 0x90) wtedy nie jest ona kompatybilna. Typ taki jak (0x14E4, 0x8D) lub inny spoza listy powyżej oznacza kompatybilność.

Testowałem instalację i działanie na MacBooku Pro late 2008.

W moim przypadku wykonałem upgrade systemu bez czystej instalacji.

 Potrzebujemy pendrive 8 GB oraz plik instalacyjny macOS High Sierra, który możemy zdobyć poprzez urządzenie, które wspiera normalnie ten system.

Pobieramy również program macOS High Sierra Patcher.dmg.

 

Krok po kroku:
 1. Podłącz dysk USB do komputera i następnie otwórz Narzędzia dyskowe i sformatuj go jako Mac OS Extended (Journaled).
 2. Uruchamo program „macOS High Sierra Patcher” i wybierz plik instalacyjny macOS Sierra. Czekaj na powodzenie w weryfikacji oprogramowania.
 3. Następnie wybierz urządzenie USB na liście docelowej i kliknij „Start Operation”.step4
 4. Gdy operacja się zakończy, uruchom ponownie swój nieobsługiwany Mac przez nowo utworzone urządzenie USB. Należy przeprowadzić tylko punkt 5 i 6, jeżeli zamierzacie zrobić czystą instalację. W przeciwnym razie, można po prostu pominąć te kroki i zrobić upgrade systemu.
 5. Po uruchomienia instalatora należy uruchomić Narzędzie dyskowe. Jeśli nie jesteś w stanie uzyskać dostępu do elementów paska menu („Wybierz język” jako jedyna opcja), po prostu naciśnij Command + P na klawiaturze, kliknij przycisk Anuluj, a elementy menu powinny się pojawić.
 6. Wybierz dysk lub partycję, na którą chcesz zainstalować, i usuń ją, upewniając się, że jako typ systemu plików używany jest system Mac OS Extended lub APFS. Jeśli formatujesz cały dysk, upewnij się, że wybrano GUID.
  – Należy pamiętać, że jeżeli używasz APFS, nie ma bootowalnej partycji odzyskiwania.
  – Zaleca się, aby używać tylko APFS, jeśli dysk docelowy jest dyskiem SSD.
  – Jeśli zdecydujesz się na użycie protokołu APFS. Narzędzie instalacyjne zostanie zainstalowane w trybie niestandardowym, ponieważ oprogramowanie układowe tych nieobsługiwanych komputerów nie umożliwia samodzielnego uruchamiania systemu z woluminów APFS. To nie jest to samo co natywne uruchamianie, ale nie spowoduje żadnych problemów podczas pracy High Sierra. Tutaj można obejrzeć demo zmodyfikowanego procesu uruchamiania.
 7. Zainstaluj macOS Sierra normalnie wybierając sformatowany dysk lub po prostu wykonaj upgrade.
 8. Po zakończeniu instalacji uruchom ponownie z powrotem z dysku instalatora. Tym razem, otwórz „macOS Post Install”.
 9. W aplikacji, wybierz model Maca którego używasz. Optymalne łatki zostaną wybrane dla Ciebie w oparciu o wybrany model.
 10. Wybierz wolumen instalacji MacOS High Sierra On i kliknij „Patch”. Kiedy zakończy się łatanie, kliknij „Reboot”. Może to potrwać trochę czasu, gdyż będzie zachodzić przebudowa pamięci podręcznej przed restartem komputera.
  Jeśli z jakiegoś powodu system nie zadziała poprawnie po ponownym uruchomieniu, uruchom z powrotem dysk instalacyjny, uruchom ponownie zainstalowaną łatkę, a następnie wybierz „Force Cache Rebuild” przed ponownym uruchomieniem komputera. Nie jest to konieczne w większości przypadków.
 11. Gdy komputer uruchomi się ponownie, mamy już pełną kopie systemu macOS Sierra.
 12. Jeśli wybierzesz narzędzie macOS Post Install, instalacja High Sierra będzie posiadała program o nazwie „Patch Updater” znajdujący się w Applications/Utilities. Ten program poinformuje Cię o nowych aktualizacjach dostępnych w komputerze i poprosi o ich zainstalowanie. Jeśli nie masz zainstalowanego programu Patch Updater, ale chcesz, to możesz pobrać go tutaj i uruchomić.
 13. Aktualizacje systemu, takie jak 10.13.1, powinny być instalowane normalnie, jeśli w narzędziu macOS Post Install zainstalowano program „Patch Update Software” lub zainstalowano go przy użyciu programu Patch Updater. Jeśli z jakiegoś powodu nie są wyświetlane aktualizacje lub nie zastosowano poprawki, można ją zainstalować, używając skryptu, który znajduję się tutaj.

 

Jak zainstalować macOS High Sierra na niewspieranym komputerze Mac?

Mateusz Bauman Piszę o firmie Apple i nie tylko.