Jak używać App Store dla Apple Watch? Poradnik
Do czasu wydania systemu watchOS 6 użytkownicy zegarków Apple Watch mogli pobierać aplikacje z App Store wyłącznie za pośrednictwem iPhone’a lub iPada. Pojawienie się nowego systemu uprościło sprawę. System watchOS 6 pozwala na pobieranie aplikacji bezpośrednio z zegarka. A najnowsza wersja watchOS sygnowana numerem 6.2 pozwala dodatkowo na zakupy w aplikacjach. Poniżej znajdziesz kompletną instrukcję jak korzystać z App Store na Apple Watch.
Zanim zaczniesz korzystać z pełnej funkcjonalności App Store na Apple Watch, musisz zaktualizować system do wersji 6.x.
Aby uaktualnić system na Apple Watch:
- Uruchom aplikację Telefon na iPhone i wejdź w Ogólne.
- Wybierz Uaktualnienia, poczekaj aż iPhone wyszuka najnowszą wersję oprogramowania i kliknij Instaluj.
- Po zakończeniu aktualizacji możesz korzystać z App Store na Apple Watch.
Pamiętaj: do aktualizacji oprogramowania twój Apple Watch musi być podłączony do ładowarki, a jego bateria musi być naładowana co najmniej w 50%.
Przewodnik po App Store dla Apple Watch
Aplikacja App Store na Apple Watch ma identyczną ikonę, jak na pozostałych iUrządzeniach. Znajdziesz ją na ekranie głównym po naciśnięciu Cyfrowej korony.
Na samej górze głównego ekranu znajduje się pole Wyszukaj. Po jego kliknięciu jest dostęp do wyszukiwania głosowego oraz listy często wyszukiwanych aplikacji. Niestety nie ma możliwości wpisania wyszukiwanych fraz za pomocą klawiatury lub odręcznego pisma.
Po przewinięciu ekranu głównego w dół uzyskuje się dostęp do listy polecanych aplikacji, ulubionych aplikacji, polecanych kategorii. Przewinięcie ekranu do samego końca daje dostęp do przycisku Konto. Po jego kliknięciu uzyskujemy dostęp do listy kupionych aplikacji – zainstalowanych na Apple Watch i nie zainstalowanych oraz zakupionych przez uczestników chmury rodzinnej; a także listy aplikacji wymagających uaktualnienia.
Po kliknięciu w ikonę aplikacji uzyskuje się dostęp do standardowych informacji, dostępnych w tradycyjnym App Store: opisu, zrzutów ekranu, oceny, informacji o developerze czy zakupach w aplikacji.
Pobrania aplikacji dokonuje się poprzez wciśnięcie przycisku Pobierz. Każde pobranie, nawet bezpłatnej aplikacji, wymaga podania hasła do Apple ID. Hasło można wprowadzić na dwa sposoby: pismem odręcznym lub za pomocą klawiatury Apple Watch wyświetlonej na ekranie iPhone’a.
Wpisywanie hasła pismem odręcznym jest dość problematyczne. Zwłaszcza, gdy hasło zwiera duże i małe litery oraz znaki specjalne takie jak #, % czy $.
Zdecydowanie wygodniej wprowadzać hasło za pomocą klawiatury na iPhonie. Jednak i to jest mało intuicyjne, bo klawiatura wyświetla się dopiero po kliknięciu w powiadomienia, a powiadomienie znika, gdy ekran zegarka przechodzi w stan uśpienia czyli np. po przekręceniu nadgarstka.
Nieco dziwny jest fakt, że do wprowadzania tekstu nie przewidziano rozwiązania takiego jak w Apple TV. Nawigowanie po wstędze znaków za pomocą cyfrowej korony byłoby o niebo wygodniejsze niż wprowadzanie hasła za pomocą odręcznego pisma. Rozumiem, że w przypadku Apple Watch Apple stawia na komunikację użytkownik – zegarek za pomocą Siri, jednak ta nie jest dostępna w każdym regionie, a i w nawigowaniu po sklepie sprawdza się słabo.
Podsumowanie
Aplikacja App Store dla Apple Watch jest specyficzna w obsłudze i działa nieco niż przyzwyczaiły nas aplikacje App Store na inne iUrządzenia. Mało intuicyjne przeglądanie zasobów sklepu oraz dość karkołomne metody wpisywania hasła powodują, że App Store dla Apple Watch sprawdzi się jedynie jako rozwiązanie awaryjne. Na całe szczęście w dalszym ciągu dostęp do sklepu z aplikacjami dla Apple Watch możliwy jest także z poziomu iPhone’a.