Jak skopiować pliki z Android na Mac? Poradnik dla początkujących
Masz telefon z systemem Android i chciałbyś z niego skopiować pliki na swojego Mac’a? Podłączyłeś telefon do komputera, i nic? Z tego poradnika dowiesz się jak zmusić do współpracy Androida i macOS.
O ile w przypadku komputera PC wystarczy podłączyć telefon kablem USB i gotowe, tak w przypadku komputera Mac sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Niestety samo podłączenie telefonu do Mac’a nic nie da. Potrzebna jest jeszcze aplikacja Android File Transfer.
Stworzona przez Google aplikacja Android File Transfer dla macOS pozwala na przesyłanie plików między urządzeniami procującymi pod kontrolą systemu Android a komputerami z systemem macOS. Do jej działania wymagany jest system macOS 10.7 lub nowszy.
Jak zainstalować aplikację Android File Transfer dla macOS?
Uwaga: do instalacji aplikacji będziesz potrzebował uprawnień administratora.
- Uruchom Safari i pobierz oficjalną aplikację Android File Transfer, znajdziesz ją tutaj.
- Otwórz okno pobierania (przycisk ze strzałką, widoczny w prawym górnym rogu okna Safari) i kliknij dwukrotnie na plik Android FileTransfer.dmg
- W oknie instalatora przeciągnij ikonę aplikacji do folderu Aplikacje.
- Pojawi się monit o konieczności uwierzytelnienia użytkownika, kliknij w Uwierzytelnij
- W kolejnym oknie wpisz nazwę i hasło użytkownika z uprawnieniami administratora.
- Otwórz Lunchpad i kliknij na ikonę aplikacji Android File Transfer
- Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji pojawi się monit z ostrzeżeniem dotyczącym bezpieczeństwa. Kliknij na przycisk Otwórz.
- Android File Transfer wyświetli okno powitalne. Kliknij przycisk Wypróbuj i podłącz telefon.
Jak używać aplikacji Android File Transfer dla macOS?
- Odblokuj telefon, a następnie podłącz go do komputera Mac za pomocą oryginalnego kabla. Użycie kabla dołączonego do innego sprzętu np. powerbanku czy słuchawek może poskutkować niewykryciem telefonu. Aplikacja Android File Transfer powinna się uruchomić automatycznie. Na ekranie telefonu pojawi się prośba o udzielenie pozwolenia na dostęp do danych w telefonie, zaakceptuj ją klikając przycisk Zezwalaj.
Pamiętaj: port USB w Twoim telefonie może pracować w kilku trybach, np. tylko ładowanie, komunikacja z urządzeniem MIDI, tylko router USB. Jeśli po podłączeniu telefonu do komputera aplikacja Android File Transfer się nie uruchamia, musisz zmienić ustawienia portu USB w telefonie. W tym celu rozwiń listę powiadomień, odszukaj powiadomienie od System Android, kliknij w nie i z listy opcji wybierz Prześlij pliki. Odłącz telefon od komputera, odczekaj chwilę o podłącz go ponownie.
- W aplikacji Android File Transfer wybierz pliki lub foldery, które chcesz skopiować na Mac’a i przeciągnij je na pulpit. Między pamięcią telefonu a zainstalowana w nim kartą pamięci możesz przełączać się za pomocą przycisków Phone (1) i Card (2). Przycisk z ikoną teczki (3) pozwala na utworzenie nowego folderu. Jeśli z telefonu chcesz usunąć plik, podświetl go myszką, kliknij prawym przyciskiem i z menu wybierz Usuń.
Niestety wielką wadą aplikacji Android File Transfer jest brak podstawowych funkcji np. wyszukiwania plików lub podglądu. Może to być szczególnie kłopotliwe w przypadku zdjęć, ponieważ zawartość pliku graficznego możesz poznać dopiero po skopiowaniu go na komputer.