Jak skonfigurować iPhone’a dla seniora

Jak skonfigurować iPhone’a dla seniora

0

Zastanawiasz się jaki smarfon jest idealny dla seniora? Pomyśl o iPhonie. W Apple od zawsze dbają, żeby sprzęty z logo nadgryzionego jabłka były przyjazne w obsłudze dla wszystkich. Nie inaczej jest z iPhone’m, który jest idealnym smartfonem dla seniora. Dzięki wielu opcjom, znajdującym sie w menu Dostępność, można iPhone’a skonfigurować tak, by jego obsługa była bardzo przyjazna dla seniorów.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak skonfigurować iPhone’a, aby stał się przyjazny dla i dostępny dla seniora.

Użyj powiększenia wyświetlacza

Wzrok większości ludzi pogarsza się z wiekiem. Niewielka czcionka widoczna na wyświetlaczu dla wielu seniorów jest barierą nie do pokonania podczas korzystanie ze smartfona. Aby temu zaradzić, możesz włączyć powiększenie wyświetlacza, które zwiększa nie tylko rozmiar tekstu, ale także innych elementów sterujących w iOS.

Aby włączyć powiększenie:

Uruchom aplikację Ustawienia i z menu wybierz Ekran i jasność. Przewiń ekran do samego dołu i w sekcji Zoom ekranu wybierz Widok. Pod nagłówkiem Powiększenie wyświetlaczadotknij pola Widok. Na ekranie wyświetlą się dwa rysunki symbolizujące iPhone’a. Dotknij opcji Powiększony, znajdującej się pod prawym rysunkiem. Następnie dotknij przycisku Ustaw, widocznego w prawym górnym rogu ekranu. Potwierdź swój wybór w wyskakującym okienku. Na kilka chwil ekran zgaśnie. Gdy zaświeci się ponownie, cały interfejs systemu iOS będzie powiększony.

Zwiększ rozmiar tekstu

Chociaż powiększenie wyświetlacza powiększa wszystko na ekranie, zwiększenie rozmiaru tekstu poprawi ogólną czytelność.

Aby zwiększyć rozmiar tekstu:

Uruchom aplikację Ustawienia i z menu wybierz Dostępność. W sekcji Widzenie wybierz Ekran i wielkość tekstu, a następnie Większy tekst. Przesuń w prawo przełącznik przy opcji Większe rozmiary. Za pomocą suwaka widocznego u dołu ekranu wybierz preferowaną wielkość tekstu na ekranie.

Zwiększ głośność dzwonka i włącz sygnalizację połącznia diodą LED

Jeśli senior ma problemy ze słuchem, warto zwiększyć głośność dzwonka, aby nie przegapił połączeń i innych alertów oraz zablokować ustawienia głośności, aby przez przypadek nie wyciszył telefonu. Dodatkowo warto włączyć powiadamianie o połączniach sygnałem świetlnym emitowanym przez flash iPhone’a.

Aby ustawić głośność dzwonka i włączyć wibracje

Uruchom aplikację Ustawienia i z menu wybierz Dźwięki i haptyka. Przewiń ekran i w sekcji Dzwonek i alerty ustaw suwakiem preferowaną głośność. Następnie przesuń w lewo przełącznik przy opcji Zmieniaj przyciskami. W sekcji Wibracje przesuń w prawo przełącznik przy opcjach Wibruj w trybie dzwonka i Wibruj w trybie cichym.

Pamiętaj: przy wyłączonej opcji Zmieniaj przyciskami fizyczne przyciski głośności zmieniają tylko głośność multimediów, takich jak muzyka i gry.

Aby włączyć powiadomienia o połączeniach za pomocą diody LED

Uruchom aplikację Ustawienia i wybierz Dostępność. Przewiń ekran do sekcji Słuch i z menu wybierz Dźwięk/Wizualne. Przewiń ekran do samego dołu, do sekcji Wizualne i przestaw w prawo przełącznik przy opcji Miganie diody przy alertach. Dodatkowo możesz włączyć miganie diody, także w trybie cichym.

Skonfiguruj funkcję ulubione kontakty

Lista Ulubionych kontakty dostępna z poziomu aplikacji telefon pozwala na szybkie nawiązanie połącznia z wybranymi osobami. Dzięki temu senior może łatwo zadzwonić do dzieci lub opiekuna, bez potrzeby wybieranie numer z długiej listy kontaktów.

Aby dodać numer do listy ulubione kontakty:

Uruchom aplikację Telefon i dotknij ikony Ulubione widocznej na dolnym pasku menu. Dotknij ikonę plus widoczną w lewym górnym rogu, aby wyświetlić listę kontaktów. Wybierz kontakt, który chcesz dodać do ulubionych, a następnie wybierz preferowany typ łączności: wiadomość, połącznie głosowe, połączenie wideo. Powtórz ten proces dla każdego kontaktu, który chcesz dodać do Ulubionych.

Skonfiguruj awaryjne połącznie ratunkowe

Funkcja Alarmowe SOS pozwala w prosty sposób nawiązać połącznie ze służbami ratunkowymi. Jest ona szczególnie przydatna dla osób starszych, które w przypadku złego samopoczucia mogą nie być w stanie wybrać numeru. Po skonfigurowaniu funkcji Alarmowe SOS, aby zadzwonić pod numer alarmowy wystarczy pięć razy wcisnąć przycisk boczny, lub wcisnąć i chwilę przytrzymać przyciski głośności i boczny. W podstawowej konfiguracji, chęć nawiązania połącznia trzeba potwierdzić przesunięciem suwaka na ekranie, ale można iPhone’a ustawić tak, aby potwierdzenie nie było potrzebne.

Aby skonfigurować Alarmowe SOS:

Uruchom aplikację Ustawienia i wybierz Awaryjne SOS. Następnie przesuń w prawo przełącznik przy opcji Dzwoń przyciskiem bocznym. Jeśli dodatkowo włączysz opcję Dzwoń automatycznie, telefon nawiąże połącznie ze służbami ratunkowymi bez używania suwaka.

iPhone pozwala także na skonfigurowanie kontaktów alarmowych. W przypadku, gdy posiadacz telefonu skorzysta z funkcji Alarmowe SOS, do kontaktów alarmowych zostanie wysłana wiadomość z lokalizacją miejsca, z którego dzwoniono do służb ratunkowych.

Aby skonfigurować kontakty alarmowe:

Uruchom aplikację Ustawienia i wybierz Awaryjne SOS. Następnie wybierz opcję Skonfiguruj kontakty alarmowe. Następnie dotknij przycisku Utwórz kartę medyczną. Przejdź do sekcji Kontakty alarmowe i dotknij opcji dodaj kontakt alarmowy. Następnie wybierz z książki telefonicznej kontakty i dotknij Dalej, by zapisać kartę medyczną.

Jak skonfigurować iPhone’a dla seniora

5/5 - (1 vote)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *