Recenzja słuchawek Jabra Evolve2 65

Recenzja słuchawek Jabra Evolve2 65

Recenzja słuchawek Jabra Evolve2 65

0

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nasz świat nieco się zmienił. Wiele osób zaczęło pracować w trybie zdalnym z domu. W tej sytuacji tele- czy wideokonferencje stały się nieodłączną częścią naszej codzienności. Z bliskim nam osobami też częściej kontaktujemy się przez internet, niż na żywo. Dlatego też ucieszyłem się, gdy kilka tygodni temu otrzymałem do testów słuchawki Jabra Evolve2 65. Słuchawki biurowe, które zostały stworzone z myślą o rozmowach. I szczerze mówiąc nie mam pojęcia, czemu nie pomyślałem o takim profesjonalnym sprzęcie wcześniej, bo porządne słuchawki w stylu call center niezwykle ułatwiają życie.

Pierwsze wrażenie

Jabra Evolve2 65 to typowe słuchawki w stylu call center. Ich główne przeznaczenie zdradza mikrofon umieszczony na wysięgniku. Wyglądają dość skromnie. Zrobiono je z plastiku, środkowa część pałąka wyłożona jest gumą, a gąbki nauszników są pokryte syntetyczną, ale całkiem przyjemną w dotyku skórą. Obie strony pałąka zdobi dyskretne logo producenta. Plastikowe elementy wykonano bardzo starannie, części są dokładnie spasowane, nic nie przesuwa się ani nie trzeszczy.

Słuchawki mają konserwatywny wygląd i pod tym względem nie wyróżniają się na tle podobnych konstrukcji konkurencyjnych producentów. Są dość lekkie, a dzięki miękkiej gumowej wstawce znajdującej się w wewnętrznej części pałąka, wygodnie i pewnie leżą na głowie. Gąbki nauszników są duże, miękkie i dobrze przylegają do uszu. Pałąk jest regulowany, każdy nausznik można regulować osobno. Słuchawki da się też złożyć, nausznikami na płasko, dzięki czemu można je wygodnie transportować.

W zestawie prócz podstawki ładującej znajduje się także solidny pokrowiec. Bardzo podoba mi się, że producent wygospodarował w nim miejsce na klucz sprzętowy i przewody. Dodatkowa kieszeń także pomieści kilka drobiazgów, na przykład na chusteczki do czyszczenia czy dezynfekcji.

Cały zestaw sprawia solidne i profesjonalne wrażenie. Widać, że jest to porządny sprzęt biznesowy, którego nie trzeba się wstydzić.

Akumulator

Słuchawki Jabra Evolve 2 65 dostarczane są razem z podstawką ładującą, podłączaną za pomocą kabla USB do ładowarki. I nie, ładowarki nie ma w zestawie. Jabra, podobnie jak wielu innych producentów postępuje ekologicznie i ogranicza produkcję zbędnych urządzeń elektronicznych.

Podstawka ładująca to jedyny element zestawu, do którego mam zastrzeżenia. Niestety jest mało wygodna. Co prawda umieszczone na niej słuchawki fajnie wyglądają i przy okazji nie robią bałaganu na biurku, jednak w mało ergonomiczny sposób rozwiązano sposób, w jaki słuchawki umieszcza się na podstawce. Z gniazda w kształcie kołyski wystają dwa niewielkie bolce, w które trzeba trafić stykami umieszczonym w prawym nauszniku. I wbrew pozorom nie jest to takie proste. Styki w nauszniku umieszczone są między gąbką a zewnętrzną obudową nausznika. Są trudnodostępne, niewielkie, a nawet niewielkie przesunięcie powoduje, że słuchawki nie będą się ładować. I to mimo tego, że z pozoru stabilnie i prawidłowo siedzą w podstawce. Owszem, jest wskaźnik ładowania jednak prawidłowe umieszczenie słuchawek wymaga zbyt dużej precyzji. Niewielka zmiana konstrukcyjna w postaci szerszych styków rozwiązała by tę niedogodność.

Na dolnej krawędzi prawego nausznika umieszczono dodatkowo gniazdo USB-C pozwalające na ładowanie słuchawek bez użycia podstawki. Jest to bardzo wygodne, gdy korzystamy ze słuchawek poza domem lub biurem, choć biorąc pod uwagę akumulator, jaki zainstalowano w Jabra Evolve 2 65, raczej nie będzie takiej konieczności.

Według danych producenta, słuchawki na jednym ładowaniu mogą pracować do 37 godzin. Przy czym „do” jest tu słowem kluczowym, ponieważ wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się używać światła „nie przeszkadzać”. Z moich obserwacji wynika, że ta kontrolka potrafi skrócić żywotność baterii nawet o jakieś 3 godziny. Można przyjąć za pewnik, że naładowane do 100% słuchawki będą działać przez 30 godzin. Ja podczas testów słuchawki ładowałem średnio raz na tydzień.

Obsługa

Wszystkie elementy sterujące, przycisk dedykowany do obsługi Teams oraz mikrofon umieszczono na prawej słuchawce. Na dolnej krawędzi prawego nausznika umieszczono gniazdo USB-C pozwalające na ładowanie słuchawek bez użycia podstawki. Oprócz suwaka służącego do włączania, wyłączania i parowania mamy cztery małe przyciski do regulacji dźwięku oraz sterowania odtwarzaniem. Jest też jeden duży przycisk dedykowany do obsługi Microsoft Teams.

Przyciski rozmieszczone są logicznie, w ergonomiczny sposób. Odległości między nimi są na tyle duże, że nie ma szans, by wcisnąć coś przez pomyłkę. I na tyle małe, że nie ma potrzeby szukać ich po całym nauszniku. Komfort pracy poprawia obsługa połączeń za pomocą wysięgnika z mikrofonem.

Użytkowanie

Jabra Evolve2 65 można podłączyć do smartfona, komputera czy Apple TV przez Bluetooth. Jednak by wykorzystać wszystkie funkcje specjalne do obsługi Microsoft Teams niezbędne jest użycie dołączonego do zestawu klucza sprzętowego USB. Parowanie słuchawek jest bardzo intuicyjne. Podobnie jak ich późniejsza obsługa. Przez cały okres testów, współpraca słuchawek z iPhonem, MacBookiem i Apple TV przebiegała bez problemów.

Jabra Evolve2 65 to słuchawki nie tylko do słuchania, ale przede wszystkim do rozmowy. Dźwięk z umieszczonego na wysięgniku mikrofonu jest więcej niż przyzwoity, a moi rozmówcy natychmiast zauważyli znaczną poprawę słyszalności w porównaniu ze słuchawkami, których używałem wcześniej.

Niewielkie zastrzeżenie mam do sztucznej skóry, którą wyłożono nauszniki. Jest mało oddychająca i po dłuższym czasie pocą się pod nią uszy. Przy długich, trwających ponad 4 godziny bez przerwy rozmowach trzeba liczyć się z tym, że słuchawki zaczną się lekko lepić do uszu. Jednak wystarczy dać sobie 10 minut przerwy i problem znika.

Nauszniki słuchawek Jabra Evolve2 65 łatwo utrzymać w czystości, choćby za pomocą chusteczki z alkoholem, co jest dużym plusem. Coś za coś. Tkanina czy pianka lepiej przepuszczają powietrze, jednak są znacznie trudniejsze do utrzymania higieny. Sztuczna skóra gorzej przepuszcza powietrze, ale jest bardziej higieniczna. A przecież nikt nie chce mieć siedliska bakterii i roztoczy w pobliżu oczu i ust, więc zastosowanie takiego materiału ma sens.

Jakość dźwięku

Słuchawki Jabra Evolve2 65 są przeznaczone do użytku biurowego, więc producent postawił na zrównoważony dźwięk. Ich brzmienie jest neutralne i uniwersalne. Nie podbijają żadnych częstotliwości, nie ocieplają ani nie ochładzają dźwięku. Za to świetnie zachowują detale głosu, którego brzmienie jest czyste nawet przy większej głośności. Dzięki temu słuchawki sprawdzą się nie tylko do rozmów. Są też idealne do słuchania podcastów i audiobooków.

Oczywiście można ich używać także do słuchania muzyki. Z tym też te słuchawki całkiem nieźle sobie radzą. Jednak szczerze mówiąc na tym polu nie wyróżniają się niczym specjalnym, zwłaszcza w porównaniu z niektórymi innymi modelami słuchawek Jabra. Fani mocnych basów mogą poczuć się nieco rozczarowani, bo te są akceptowalnym poziomie. Dziękom ogólnie nieco brakuje dynamiki. Evolve2 65 będą w sam raz, by dla odprężania między kolejnymi rozmowami posłuchać dla relaksu muzyki. Jeśli ktoś chciałby się pobawić w dostrajanie dźwięku, to w aplikacji Jabra Sound+ dedykowanej do obsługi słuchawek dostępny jest korektor. Można wybrać jedno z kilku predefinowanych ustawień lub stworzyć własne.

Trochę szkoda, że zabrakło redukcji szumów. Nie przeszkadza to, gdy pracujemy w domu lub niewielkim biurze, bo nauszniki całkiem dobrze wygłuszają dźwięki otoczenia. Jednak w miejscach publicznych choć niewielka redukcja szumu byłaby bardzo miłym i przydatnym dodatkiem.

Funkcje dodatkowe

Obsługa Microsoft Teams

Po podłączeniu do komputera dołączonego do słuchawek klucza sprzętowego, Jabra Evolve2 65 wybierane są jako domyślne urządzenie audio Microsoft Teams. Nie trzeba niczego dodatkowo konfigurować. I w tym momencie możemy docenić wszystkie dodatkowe funkcje tych słuchawek.

Przycisk dedykowany do obsługi Microsoft Teams pozwala nie tylko odebrać lub zakończyć połącznie. Za jego pomocą można uruchomić aplikację Teams i przenieść ją na wierzch pulpitu czy otworzyć ekran wstępny spotkania lub uruchomić pocztę głosową. Obierać połącznia można za pomocą opuszczenia mikrofonu. Aby wyciszyć mikrofon, wystarczy podnieść wysięgnik. To wszystko sprawia, że obsługa połączeń jest niezwykle łatwa i intuicyjna.

 

Dodatkowo na nauszniku umieszczono diody, które informują o tym, że akurat prowadzimy rozmowę i nie należy nam przeszkadzać. Z jednej strony to taki bajer, z drugiej, gdy pracuje się w domu, gdzie przebywają inni domownicy, takie widoczne z daleka światełko ostrzegawcze to jasny sygnał, o konieczności zachowania ciszy. Mała rzecz, a cieszy.

Aplikacja Jabra Sound+

Aplikacja Jabra Sound+ pozwala skonfigurować słuchawki, zaktualizować oprogramowania czy sprawdzać stan naładowania akumulatora. Za pomocą dostępnego w niej korektora można wybrać lub stworzyć profile dźwiękowe. Można też uruchomić tak zwany pejzaż dźwiękowy, czy dźwięki, które pomogą w skupieniu lub izolacji od otoczenia. Za pomocą aplikacji można też uruchomić funkcję Find my Jabra, która pomaga zlokalizować zgubione słuchawki, a ściślej wskazać miejsce, w którym ostatnio z nich korzystano. Usługa nie jest tak funkcjonalna jak Find my od Apple, nie mniej jednak całkiem przydatna.

Czego zabrakło

Podczas trwających kilka tygodni intensywnych testów nie doszukałem się w tych słuchawkach wad. Za to są dwie rzeczy, których mi zabrakło.

Pierwsza to brak redukcji szumów. O ile Jabra Evolve2 65 doskonale sprawdzą się w biurze czy podczas pracy zdalnej z domu, tak w hałaśliwym otoczeniu, takim jak kawiarnia czy pociąg redukcji szumów będzie brakować.

Druga sprawa to wysięgnik z mikrofonem, którego niestety nie można zdemontować. Zamontowany na stałe mikrofon praktycznie wyklucza użycie tych słuchawek poza domem czy biurem. Pomijam fakt, że osoba chodząca w takich słuchawkach po sklepie czy parku wyglądałaby nieco dziwnie. Jednak ważniejsze jest to, że w przypadku czynności bardziej dynamicznych niż siedzenie przy biurku, taki wysięgnik dość łatwo uszkodzić lub wyłamać.

Podsumowanie

Jabra Evolve2 65 to świetne słuchawki dla każdego, kto używa Microsoft Teams lub innych programów do tele- lub wideokonferencji. Są wygodne, lekkie, oferują dobrej jakości dźwięk, a ich cena jest całkiem rozsądna jak na produkt tej klasy. Trochę szkoda, że nie mają funkcji redukcji hałasu, która pozwoliłaby na jeszcze bardziej komfortową pracę w hałaśliwych miejscach, ale w biurze czy w domu spiszą się idealnie. Choć są to słuchawki typowo biurowe, dobrze sprawdzą się do słuchania muzyki. Jednak ze względu na zamocowany na stałe mikrofon na wysięgniku, w teren ich raczej nie zabierzemy.

Recenzja słuchawek Jabra Evolve2 65

Zalety Wady

Zalety

  • doskonała jakość wykonania
  • wygoda użytkowania
  • dobry dźwięk z mikrofonu
  • rozsądna cena
  • łatwe do utrzymania w czystości
  • bogate wyposażenie dodatkowe
  • obsługa Microsoft Teams
  • długi czas pracy na jednym ładowaniu

Wady

  • brak redukcji szumów
  • brak możliwości odczepienia mikrofonu
Oceny