Recenzja słuchawek Jabra Elite 85t

Recenzja słuchawek Jabra Elite 85t

Recenzja słuchawek Jabra Elite 85t

0

Firmy Jabra nie trzeba specjalnie przedstawiać. Ten duński producent sprzętu audio jest doskonale znany miłośnikom dobrego brzmienia. Jabra Elite 85t to topowy model tak zwanych prawdziwie bezprzewodowych słuchawek dousznych. Choć słuchawki Jabra Elite 85t wyglądają dość niepozornie, producent zapewnia, że dzięki zaawansowanej elektronice kryjącej się w ich wnętrzu użytkownik może liczyć na ponadprzeciętne doznania słuchowe. Czy funkcja ANC czyli zaawansowana technologia redukcji hałasu faktycznie tak bardzo poprawia jakość dźwięku czy to tylko chwyt marketingowy? Kilka tygodni z tymi słuchawkami upewniło mnie, że Elite 85t warte są swojej ceny, a Jabra to marka, której można zaufać.

Pierwsze wrażenie

W charakterystycznym szarym pudełku znajdują się dwie słuchawki, silikonowe wkładki douszne w trzech rozmiarach pozwalających uzyskać idealne dopasowanie do uszu, etui do ładowania i transportu słuchawek oraz krótki kabel USB.

Obudowa słuchawek zrobiona jest z plastiku w dwóch kolorach. Mój zestaw był tytanowo czarny, ale dostępne są także inne wersje kolorystyczne. Plastik jest dobrej jakości, a spasowaniu części niczego nie można zarzucić. Gładkie matowe wykończenie nadaje słuchawkom elegancki wygląd i już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z produktem bardzo dobrej jakości.

Dość ciekawa jest konstrukcja samych słuchawek, które nie mają niczym osłoniętego otworu przez który wydobywa się dźwięk. Siateczka ochronna znajduje się w we wkładce dousznej. Uważam, że to bardzo dobre rozwiązanie, bo łatwiej utrzymać słuchawki w czystości. Silikonowe wkładki razem z siateczką można dokładnie umyć wodą z detergentem.

Etui ładujące wykonano z dość twardego i odpornego na zarysowania plastiku. Wieczko posiada zamknięcie magnetyczne. Magnes trzyma pewnie i nie trzeba męczyć się zatrzaskami.

Bateria

W słuchawkach zainstalowano akumulatory pozwalające według danych producenta na pracę od 5,5 – 7,5 godziny. Przy czym kluczową sprawą dla czasu działania jest to, czy słuchamy muzyki z włączoną aktywną redukcją szumów. Etui ładujące posiada własny akumulator, dzięki któremu słuchawki można podładować kilka razy, by w sumie działały od 24 – 28 godzin. Słuchawki ładują się dość szybko. Po kwadransie ładowania, mogą działać przez godzinę.

W praktyce czas działania słuchawek jest zgodny z tym deklarowanym przez producenta, jednak w przypadku zestawu, który testowałem, słuchawki nierówno się rozładowywały. Różnica wynosiła od 13- 15% na niekorzyść prawej słuchawki, czyli tej, która odpowiedzialna jest za łączność z telefonem.

Etui można ładować indukcyjnie, przy użyciu dowolnej ładowarki pracującej w standardzie Qi, lub podłączając je za pomocą kabla USB > USB-C do dowolnej ładowarki.

Obsługa

W słuchawkach Jabra Elite 85t zastosowano tradycyjne przyciski zamiast sterowania dotykowego. Osobiście uważam to za zaletę, ponieważ przycisk są znacznie bardziej niezawodne zwłaszcza podczas niskiej temperatury czy złych warunków atmosferycznych. Poza tym przyciskami łatwiej sterować będą w ruchu.

Parowanie słuchawek przebiega tak samo, jak w innych urządzeniach tego typu. Wystarczy wcisnąć przyciski jednocześnie na obu słuchawkach i wybrać je w menu telefonu czy zegarka. Sparowane słuchawki automatycznie wybudzają się i podłączają do urządzenia po otwarciu etui. Jednak aby wykorzystać pełnię możliwości tych słuchawek trzeba najpierw zainstalować aplikację. Słuchawki mogą być podłączone jednocześnie do dwóch urządzeń.

Przyciski w słuchawkach odpowiadają za wszystkie podstawowe funkcje: sterowanie głośnością, odtwarzaniem czy odbieraniem połączeń. Zaawansowane opcje dostępnie są z poziomu aplikacji.

Użytkowanie

Do słuchawek Jabra Elite 85t podchodziłem z dużą rezerwą, ponieważ nie jestem wielkim fanem tego typu konstrukcji. Być może to wina moich uszu, ale tego typu słuchawki zazwyczaj fatalnie leżą i mają tendencję do częstego wypadania. A jeśli są na wcisk to niemiłosiernie gniotą uszy. Jednak słuchawki Jabra Elite 85t mile mnie zaskoczyły. Po pierwsze są dość wygodne, nie uwierają ani nie ugniatają zbyt mocno i bez problemu można je nosić nawet 5-6 godzin. Po drugie siedzą w uszach na tyle pewnie, że nie wyskakują nawet przy szybkim marszu w nierównym terenie. Podczas górskich wędrówek sprawdziły się bez problemu. Jednak do bardziej dynamicznych sportów się nie nadają. Podczas biegania musiałem je poprawiać co kilkaset metrów. Nie ma się czemu dziwić, bo nie zostały zaprojektowane jako słuchawki sportowe. Nie zmienia to faktu, że podczas chodzenia po ulicy z uszu nie wypadną. No, chyba, że źle dobierzemy wkładki douszne.

Słuchawki mają bardzo fajną funkcję detekcji ucha. Po ich wyjęciu z ucha automatycznie wstrzymują odtwarzanie muzyki, a po ich ponownym założeniu do ucha odtwarzanie wznawiają. Jednak z niewiadomych mi przyczyn ta funkcja nie działa poprawnie z każdym urządzeniem. O ile działa bez problemu z iPhone SE 2gen, Apple TV czy zegarkiem Garmin FR 945, tak losowo działa z iPhone 5S, a zupełnie nie działała z Samsungiem Galaxy J6.

Aplikacja Jabra Sound+

Słuchawek bez przeszkód można używać bez aplikacji, jednak to dzięki niej dostajemy dostęp do różnych zaawansowanych i ciekawych funkcji.

Przy pierwszym użyciu aplikacja proponuje wykonanie testu słuchu, żeby skalibrować słuchawki. Test przeprowadzany jest dla każdego ucha z osobna i z tego, co udało mi się zauważyć aplikacja potrafi między innymi dostosować głośność.

W aplikacji dostępny jest także korektor z sześcioma predefiniowanymi profilami: neutral, speech, bass boost, treble boost, smooth i energize. Można też dodać własny profil. Prócz tego w aplikacji znajdziemy generator dźwięków i szumów. Jest to bardzo fajna opcja, jeśli chcemy się odizolować od otocznia, a niekoniecznie mamy ochotę na słuchanie muzyki. Działa to tak dobrze, że można do minimum zredukować odgłos wiercącego za ścianą sąsiada, a bawiące się za oknem dzieci są całkowicie niesłyszalne. Nie da się ukryć, że w dobie pracy zdalnej z domu takie słuchawki mogą być wybawianiem.

Dzięki funkcji MyContlors można przyporządkować różne polecenia do pojedynczego, podwójnego lub potrójnego naciśnięcia przycisków na słuchawkach.

Funkcja Find my Jabra pozwala na zlokalizowanie słuchawek. A ściślej mówiąc, na zlokalizowanie miejsca, w którym ostatni raz ze słuchawek korzystaliśmy. Dzięki niej dowiemy się, że słuchawki zostały np. w biurze, jednak jeśli wypadną nam z kieszeni podczas spaceru to tego miejsca już nie da się namierzyć.

Dźwięk

Jabra jest znana z wysokiej jakości produktów, więc tu nie było zaskoczenia. Brzmienie słuchawek mnie oczarowało. 12-milimetrowe przetworniki zapewniają doskonałą jakość dźwięku. W porównaniu z Jabra, słuchawki popularnych chińskich producentów brzmią ubogo, wręcz kiepsko. Różnica jest odczuwalna nie tylko podczas słuchania muzyki. Jabra Elite 85t oferują dźwięk bogaty i szczegółowy. Zbalansowane basy ładnie łączą się z wyraźnie brzmiącymi średnimi i wysokimi tonami, bez względu na to czy słuchamy muzyki poważnej czy hip hopu. Dodatkowo korektor wbudowany w aplikację pozwala dostroić dźwięk idealnie do własnych upodobań. Do słuchania muzyki z serwisów streamingowych te słuchawki są wręcz za dobre i aż proszą się o materiał wyższej jakości.

ANC – Aktywna Redukcja Hałasu

To, co wyróżnia słuchawki Jabra Elite 85t to ANC, czyli aktywnej redukcji hałasu z otoczenia. Co bardzo istotne, funkcja ANC w tych słuchawkach jest sprzętowa, a nie programowa.

Za aktywną redukcję hałasu odpowiadają: mikrofony, procesor Qualcomm QCC5126 i autorski układ ANC Jabra. Trzy z sześciu mikrofonów wbudowanych w słuchawki pracują w trybie ANC, aby wyeliminować niepożądane dźwięki z otoczenia. Słuchawki doskonale radzą sobie zarówno z dźwiękami typowo cywilizacyjnymi (silnik, ludzkie głosy, odgłosy ulicy) jak i naturalnymi (silny szum wiatru). To dość istotne, bo ich kształt jest mało opływowy i przy wyłączonym ANC podczas spacerów przy wietrznej pogodzie obudowa słuchawek generuje gwizdy i szumy.

Aktywna redukcja hałasu wspomagana jest przez funkcję HearThrough, która pozwala regulować poziom wyciszenia i znaleźć idealny balans między dźwiękami odtwarzanej muzyki a dźwiękami otoczenia. Do wyboru jest jedenaście poziomów redukcji szumów, z podziałem do 3 decybele. Dzięki temu można się zupełnie odizolować od otoczenia lub zapewnić sobie choć minimalny kontakt z rzeczywistością, tak by na przykład słuchać komunikatów informacji pasażerskiej w pociągu.

Przy pełnym wytłumieniu można cieszyć niczym nie zmąconą muzyką czy audiobookiem w tramwaju czy autobusie. Jednak do chodzenia po ulicy polecam skorzystać z HearThrough ponieważ ANC tłumi odgłosy zbyt dobrze, by poruszać się bezpiecznie.

Mikrofon

Wbudowane mikrofony są na tyle czułe, że mimo iż znajdują się daleko od ust, pozwalają na bezproblemową komunikację z Siri czy rozmowy. Moim rozmówcy nie narzekali na jakość dźwięku nawet, gdy rozmawiałem z ulicy. Nieco gorzej było na otwartym terenie, przy silniejszych podmuchach wiatru. Jednak w tym wypadku wystarczyło odwrócić się do zawietrznej i wszystko wracało do normy.

Czego zabrakło

Choć Bluetooth 5.1 na to pozwala, słuchawek Jabra Elite 85t nie można niezależnie sparować, za pomocą oddzielnych kanałów dla lewej i prawej słuchawki. W przypadku tego modelu prawa słuchawka odpowiada za połącznie z telefonem i to ona przekazuje dane do lewej słuchawki.

Podsumowanie

Jabra Elite 85t świetne słuchawki, które posiadają idealną relację ceny do możliwości. Oferują wspaniały dźwięk oraz doskonale działającą funkcję aktywnej redukcji hałasu. Dodatkowymi plusami są fizyczne przyciski, które można obsługiwać bez problemu nawet w rękawiczkach oraz wielofunkcyjna aplikacja, która czyni słuchawki jeszcze bardziej funkcjonalnymi.

Jeśli ktoś szuka słuchawek do codziennego użytku w miejskiej dżungli Jabra Elite 85t wydają się być jedną z najlepszych opcji.

Recenzja słuchawek Jabra Elite 85t

Zalety Wady

Zalety

  • doskonała redukcja hałasu
  • wygodne sterowanie fizycznymi przyciskami
  • świetna brzmienie
  • współpraca z dwoma urządzeniami jednocześnie
  • dobre dopasowanie do ucha
  • łatwe do utrzymania w czystości
  • ładowanie bezprzewodowe
  • dodatkowe funkcje dostępne w aplikacji

Wady

  • brak możliwość użycia tylko lewej słuchawki
  • funkcja automatycznego zatrzymania odtwarzania po wyjęciu z ucha nie działa z niektórymi urządzeniami