Home Artykuły Jak oszczędzać baterię w telefonie?
Jak oszczędzać baterię w telefonie?

Jak oszczędzać baterię w telefonie?

0

Wydaje ci się, że bateria w twoim telefonie wyczerpuje się znacznie szybciej niż powinna? Przeczytaj kilka porad, jak wydłużyć pracę Twojego iPhone’n na jednym ładowaniu. Dzięki kilku prostym sztuczkom Twój telefon będzie się wolniej rozładowywał, a bateria zyska kilka miesięcy dodatkowego życia.

Wyświetlacz

Ekrany w nowoczesnych smartfonach wyglądają imponująco. Niestety wysokiej rozdzielczości wyświetlacze, kolorowe i super jasne, by były czytelne w pełnym słońcu, są niezwykle energochłonne. To właśnie one w główniej mierze odpowiadają za szybkie rozładowanie baterii. Na szczęście jest kilka sposobów, by ich apetyt na prąd nieco ograniczyć.

 

  1. Zmniejsz jasność ekranu. Przyciemnienie wyświetlacza pozwoli zaoszczędzić sporo energii. Korzystaj z dobrodziejstw funkcji adaptacyjnej jasności. Dzięki temu ekran automatycznie się rozjaśni w słońcu, a przyciemni w pomieszczeniu.

  1. Jeśli masz telefon z ekranem AMOLED, używaj trybu nocnego i tapet z dużą ilością czerni. W tego typu ekranach czarny piksel to wygaszony piksel, więc oszczędność energii jest spora.

  1. Wyłącz efekt paralaksy. Tapeta z paralaksą wygląda świetnie, ale w praktyce telefon cały czas odtwarza film, co dodatkowo obciążą procesor i powoduje wzrost zużycia energii.

  1. Skróć czas automatycznego blokowania telefonu. Im szybciej nieużywany telefon wygasi ekran i przejdzie w stan czuwania, tym więcej energii zaoszczędzi.

Komunikacja bezprzewodowa

Obszary o kiepskim pokryciu siecią komórkową to cisi zabójcy baterii. Im gorszy zasięg, z tym większą mocą musi pracować moduł radiowy w telefonie. A telefon z siecią komunikuje się w zasadzie bez przerwy. Dlatego staraj się, aby twój gadżet miał tak dobry zasięg, jak to tylko możliwe. Jasne, nie masz wpływu na to, gdzie operator postawi masz z antenami, ale…

  1. Nie noś telefonu w wewnętrznych kieszeniach, przykrytego wieloma warstwami ubrania.
  2. W budynkach z żelbetonu lub wielkiej płyty staraj się trzymać telefon jak najbliżej okna.
  3. Gdy przebywasz w miejscach bez zasięgu (np. pubu czy restauracje położone w piwnicach) przełącz telefon w tryb samolotowy. Oszczędzisz baterie bo urządzenie nie będzie wyszukiwać sieci, której i tak nie ma.
  4. Uruchom funkcję „rozmowy przez Wi-Fi / Voice over Wi-Fi”. Wi-Fi zużywa mniej energii niż LTE.

Pamiętaj, że telefon zużywa energię nie tylko na komunikację się siecią komórkową. Także moduł Bluetooth potrafi drenować baterię. Jeśli do telefonu masz podłączone bezprzewodowe słuchawki, zegarek, zestaw głośnomówiący czy inne akcesoria, bateria rozładuje się szybciej. Dlatego pamiętaj o odłączaniu akcesoriów, z których w danym momencie nie korzystasz.

Usługi lokalizacji

Moduł nawigacji satelitarnej to kolejny element, który odpowiada za szybkie rozładowanie baterii. Wbrew pozorom z modułu GPS korzystają nie tylko aplikacje do nawigacji. Jest cała masa innych aplikacji, które monitorują w tle Twoje położenie. Pozycję telefon śledzą zwłaszcza apki społecznościowe takie jak Facebook czy Instagram oraz te z kuponami zniżkowymi jak Mc Donald’s czy KFC. W założeniu masz dostawać informacje o ciekawych wydarzeniach i ofertach, w praktyce służy to głównie szpiegowaniu twoich nawyków i rozładowywaniu baterii. Bez żadnej szkody możesz wyłączyć dostęp do GPS dla większości aplikacji.

Aplikacje działające w tle

Jeśli bateria Twojego telefon wyczerpuje się podejrzanie szybko, poświęć chwilę, by przyjrzeć się zainstalowanym aplikacjom. Niektóre z nich mogą zużywać energię nawet wtedy, gdy Tobie wydaje się, że ich nie używasz. Fachowo nazywa się to „odświeżanie aplikacji w tle”. Różnego typu komunikatory, mapy itp. mogą działać w tle, stale analizując Twoją lokalizację, pobierać i wysyłać dane. Na szczęście i temu w prostu sposób można zaradzić.

  1. Zrób rzetelny przegląd aplikacji, które masz zainstalowane. Zastanów się, których nie używasz i usuń je.
  2. Wyłącz odświeżanie niektórych aplikacji w tle. Zwłaszcza tych, których używasz sporadycznie. I ile nie warto tego robić z mapami, tak w przypadku aplikacji takich jak Instagram, Facebook czy Messenger nawet nie zauważysz różnicy. Po prostu aplikacja będzie nieco dłużej pobierać dane przy starcie.

Żywotność baterii

Pamiętaj, że na żywotność baterii ma ogromny wpływ sposób, w jaki używasz telefonu. Każda bateria zaprojektowana została na określona ilość ładowań. Im częściej ładujesz telefon, tym życie baterii jest krótsze. W iPhone kondycję baterii możesz podejrzeć w aplikacji Ustawienia.

Jeśli nie rozstajesz się z ładowarką lub powerbankiem, może czas pomyśleć o wymianie baterii na nową?

Ile kosztuje wymiana baterii w iPhone | Serwis iPhone Szczecin APPLEMOBILE.PL

Jak oszczędzać baterię w telefonie