Home Artykuły Jak oglądać filmy w jakości HDR w serwisie YouTube?

Jak oglądać filmy w jakości HDR w serwisie YouTube?

Jak oglądać filmy w jakości HDR w serwisie YouTube?
0

Jak oglądać filmy w jakości obrazu HDR w serwisie YouTube?

Wideo o wysokiej dynamice (HDR) oferuje wiele korzyści, takich jak szerszy zakres kolorów i luminancji w porównaniu ze standardowym wideo o zakresie dynamicznym (SDR).

 

HDR posiada 10-bitową głębie na każdy czerwony, zielony i niebieski subpiksel, co daje 30-bitowy kolor, który wystarcza do zakodowania miliarda kolorów. Zawartość SDR zwykle wynosi 8 bitów na próbkę (24-bitowy kolor) i jest to dobre dla około 16,7 milionów kolorów.

Przesyłanie obrazu HDR do urządzenia, które może je dekodować i jest, połączone z wyświetlaczem kompatybilnym, zapewnia lepszy kontrast, wyższy poziom jasności i znacznie szerszą paletę kolorów.

Ekran LCD musi mieć maksymalną jasność 1000 nitów, czerń na poziomie mniejszej, niż 0,05 nitów i współczynnik kontrastu co najmniej 20 000: 1.

OLED używany w iPhonie X i telewizorach OLED, wymagana jest maksymalna jasność 540 nitów i poziom czerni poniżej 0,0005 nitów, co daje współczynnik kontrastu co najmniej 1 080 000: 1.

Wszystkie nowe iPhone’y, iPady, komputery Mac i Apple TV mogą dekodować plik wideo HDR. Urządzenie musi wykorzystywać ekran umożliwiający natywne renderowanie treści HDR. W przeciwnym razie widzimy zawartość HDR w trybie standardowego 24-bitowego koloru (8 bitów na próbkę).

Aby oglądać filmy w serwisie YouTube w HDR na iOS należy wykorzystać, do tego mobilną aplikację YouTube na iPhonie X. Jest to jedyne urządzenie Apple z prawdziwym ekranem HDR.

Jak oglądać filmy w jakości obrazu HDR w serwisie YouTube?

Apple mylnie reklamuje na swojej stronie internetowej, że iPhone 8 i iPhone 8 Plus obsługują treści HDR10 i Dolby Vision. W rzeczywistości jednak nie mają one jednak ekranów, które mogą renderować sygnał 10-bitowy natywnie.

Urządzenia te przetwarzają sygnał HDR, a następnie wykorzystują techniki ditheringu do symulacji wizualnych ulepszeń z dynamicznym zasięgiem, kontrastem i szeroką gamą kolorów.

Chociaż technicznie jesteś w stanie odtwarzać wideo zakodowane w rozdzielczości HDR na swoim iPhonie 8 to pamiętaj, że widzisz symulowany kolor.

 

Krok po kroku jak włączyć:

  1. Otwórz aplikację YouTube na swoim iPhonie X. Upewnij się, że używasz najnowszej wersji aplikacji.
  2. Wybierz film, który chcesz obejrzeć.
  3. Wybierz wideo, aby wyświetlić elementy sterujące na ekranie, a następnie naciśnij trzy kropki w prawym górnym rogu.
  4. Wybierz Jakość z menu podręcznego.
  5. Wybierz jedną z rozdzielczości, które wspierają „HDR”.

 

 

 

Polecam przejrzeć takie kanały jak: The HDR Channel i Jacob + Katie Schwarz.

Poniżej przykłady paru filmów HDR.

Jak oglądać filmy w jakości obrazu HDR w serwisie YouTube?

Mateusz Bauman Piszę o firmie Apple i nie tylko.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *